…و ناگهان سفر روحانی به قم

آرمان: رئیس‌جمهور به قم رفت؛ پنجشنبه اعلام شد که او برنامه سفر دارد و روز جمعه برای زیارت حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع) حضرت فاطمه معصومه (س) و دیدار با مراجع عظام تقلید راهی قم شد که رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، حجت‌الاسلام مجیدانصاری ، محمد شریعتمداری و حسام آشنا، دکتر روحانی را در این سفر همراهی کردند. یکی از برنامه‌های دولت که از ابتدا بر آن تاکید داشت تقویت ارتباط با مراجع و علما بود. حسن روحانی حتی در اردیبهشت سال ۹۲ یعنی یک ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهور که نتیجه آن پیروزی او بود به دیدار مراجع رفت و در آن دیدار مراجع به نیازهای کشور اشاره کردند که در صورت پیروزی روحانی باید به فکر آنها باشد مثلا آیت‌ا… جوادی آملی در آن تاریخ تنها راه مقابله با دشمنان خارجی را تقویت قدرت ملی دانسته و بر مدیریت توانمند و عاقلانه به عنوان شرط ضروری برای ایجاد انسجام داخلی تاکید نمود. که روحانی هم در طی ۳ سال حضورش بر کرسی ریاست‌جمهوری در همین راستا عمل کرده است و امروز دشمن جرات کوچک‌ترین برنامه‌ریزی بر علیه کشورمان را ندارد. روحانی حالا در حالی که یکسال تا پایان دولتش باقی است به دیدار مراجع رفت تا از رهنمودهای آنها استفاده کند.

قدردانی از تلاش‌های دولت

رئیس‌جمهور در دیدار با آیت‌ا… مکارم شیرازی حوزه‌های علمیه، به ویژه حوزه علمیه قم و مراجع عظام تقلید را یکی از بزرگ‌ترین پشتوانه‌ها و سرمایه‌های معنوی و فرهنگی ملت و دولت دانست. حسن روحانی برقراری آرامش در بازار اقتصادی کشور، کاستن از نرخ تورم و رشد یک درصدی در سال ۹۴ با وجود کاهش بهای نفت را، از جمله دستاوردهای دولت برشمرد و تاکید کرد: تمام تلاش دولت یازدهم رسیدن به نرخ رشد ۵ درصدی در سال جاری است. رئیس‌جمهور افزود: در بحث اشتغال با وجود اینکه طی سال‌های گذشته اشتغال خالص تقریبا صفر بود، اما این رقم از سال ۹۳ افزایش یافت و روند اشتغالزایی با ایجاد رونق در کشور، ادامه می‌یابد. آیت‌ا… العظمی مکارم شیرازی نیز در دیدار رئیس‌جمهور، با قدردانی از تلاش‌های دولت یازدهم برای اعتلای ایران اسلامی، تصریح کرد: دولت برای بهبود وضعیت کشور و رسیدگی به وضعیت محرومان و اقشار ضعیف جامعه اقدامات زیادی انجام داده و در این مسیر به موفقیت‌های خوبی نیز دست یافته است که باید با عزم بیشتر و حمایت همگان ادامه یابد. وی خطاب به رئیس‌جمهور افزود: شما رئیس‌جمهوری موفقی هستید و با وجود همه مشکلاتی که بخشی از آن میراث گذشته و بخش دیگر نیز شیطنت اجانب و بیگانگان است، به تلاش‌های خود برای ساختن کشور ادامه می‌دهید. وی با تاکید بر اینکه «نباید انتظار داشت که مشکلات یک شبه حل شود»، گفت: برای رفع این مشکلات زحمات زیادی متقبل شده‌اید و بحمدا… موفقیت‌های خوبی نیز نصیب دولت شده است که باید با جدیت بیشتر برای خدمت به مردم و به ویژه محرومان ادامه یابد. آیت‌ا… مکارم شیرازی با تاکید بر ضرورت تقویت وحدت در جامعه تاکید کرد: برخی با ایراد گرفتن‌های بدون توجه به امکانات و حتی ارائه یک پیشنهاد برای رفع مشکلات، به دنبال مایوس کردن مردم هستند و این در حالی است که انتقاد کردن صرف، و بدون ارائه پیشنهاد، عادلانه و منصفانه نیست. وی در همین ارتباط ضرورت پرهیز از جناح گرایی و توجه به منافع ملی را خاطرنشان کرد و گفت: متاسفانه برخی هنوز جناحی فکر می‌کنند که معنای آن، فدا کردن منافع ملی به پای منافع جناحی است؛ حرکتی که همگان به‌شدت باید از آن پرهیز کنند. این مرجع عالیقدر اظهار کرد: بیکاری یکی از معضلات اساسی جامعه امروز است و دولت باید با اطلاع‌رسانی بیشتر، دستاوردهای خود را در این حوزه برای مردم تشریح کند و برای حل قطعی مشکل اشتغال، همچنان اهتمام داشته باشد. آیت‌ا… مکارم شیرازی در ادامه، توزیع نامناسب یارانه‌ها را یک معضل برای اقتصاد کشور دانست و با تاکید بر ضرورت عزمی راسخ برای رفع این معضل، افزود: در حالی که کشور برای پیشبرد طرح‌های مرتبط با تولید و آبادانی و اشتغال به‌شدت نیازمند سرمایه است، مشکل بزرگ توزیع یارانه به صورت عمومی باید حل شود.

دولت برای حل مشکلات مردم مصمم است

رئیس‌جمهور همچنین در دیدار با آیت‌ا… صافی گلپایگانی بر اهتمام و جدیت دولت برای تلاش در راستای رونق اقتصادی، توسعه کشور و حل مسائل و مشکلات مردم تاکید کرد. حسن روحانی با بیان اینکه «خوشبختانه در سال جاری با ایجاد فرصت‌ها و فضای مناسب برای توسعه روابط خارجی، بیش از هر زمان به بهبود شرایط اقتصادی کشور امیدواریم، گفت: فراتر از تلاش‌های دولت؛ دستیابی به شرایط خوب اقتصادی و فرهنگی نیازمند وحدت، اتحاد و همدلی عمومی در کشور است. رئیس‌جمهور با اشاره به حضور پر شور مردم در انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در آرامش و امنیت کامل، اظهار امیدواری کرد تا دولت تدبیر و امید بواسطه دعای خیر و حمایت مراجع و علما و ادامه حضور مردم بتواند هماهنگ‌تر و فعال‌تر از گذشته در مسیر رفع مشکلات کشور گام بردارد. آیت‌ا… صافی گلپایگانی نیز اظهار داشت: خوشبختانه با اقدامات و تلاش‌های دولت و حسن تدبیر رئیس‌جمهوری، مردم نسبت به بهبود شرایط بسیار امیدوارتر از گذشته شده‌اند و مطمئنا با تلاش بیشتر و تدبیر شما، مشکلات برطرف خواهد شد. وی توسعه روابط با دیگر کشورها را ضروری و مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: باید در مجامع بین‌المللی حضور و مشارکتی فعال داشته باشیم و به گونه‌ای پیش برویم که مردم به توسعه روابط با دنیا امیدوارتر باشند و ما و دیگران از این ارتباط بهره ببریم. این مرجع تقلید همچنین با تاکید بر لزوم عدم اختلاف و تفرقه و رعایت اتحاد و همدلی در کشور برای پیشبرد امور افزود: حفظ این روحیه امیدواری در مردم حائز اهمیت است و مطمئن هستیم که مشکلات با حسن تدبیر جنابعالی برطرف خواهد شد و همواره دعاگوی رئیس‌جمهوری و مسئولان هستم.

تلاش دولت برای بهبود شرایط

رئیس‌جمهور در دیدار با آیت‌ا… وحید خراسانی با اشاره به تلاش و برنامه‌ریزی دولت یازدهم برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال پایدار برای جوانان کشور گفت: رسیدگی و توجه به بهبود شرایط زندگی مردم اصلی‌ترین اولویت دولت تدبیر و امید است. حسن روحانی افزود: با تلاش دولت، امروز فضا و فرصت خوبی برای فعالیت اقتصادی و تعامل با کشورهای خارجی فراهم شده و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری گسترده‌ای نیز در استان‌های کشور برای توسعه تولید و اشتغال ایجاد شده است. وی همچنین ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف، ادامه داد: دولت در سال ٩۴ باوجود شرایط نامناسب اقتصاد جهانی و کاهش شدید قیمت نفت توانست بدون استقراض کشور را اداره کند. رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت ادامه تلاش در راستای جلوگیری از ترویج تفکر ایران هراسی در دنیا، خاطرنشان کرد: امروز دنیا می‌داند که ایران اهل منطق و تعامل سازنده است و در مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی پیشگام است. آیت‌ا… العظمی وحید خراسانی نیز در این دیدار، ضمن آرزوی توفیق برای دولت در مسیر خدمت بیشتر به مردم و حل مسائل کشور، گفت: باید در انجام تمام امور به دستورات قرآن عمل کنیم، و شما و دولت نیز با توکل بخداوند متعال و توسل به سیره اهل بیت(ع) بر همه مشکلات فائق خواهید شد. این مرجع عالیقدر جهان تشیع، همچنین با تبریک میلاد مسعود حضرت صاحب الزمان‌(عج)، اظهار داشت: در مسائل داخلی باید مسئولیت‌ها را بر اساس امانت و تخصص واگذار کرد و در ارتباط با کشورهای جهان نیز با زبان نرم و خوش سخن بگوییم و بتوانیم تعاملی سازنده با آنها داشته باشیم. آیت‌ا… وحید خراسانی همچنین بر ضرورت تلاش بیشتر مسئولان کشور برای رفع مشکلات اشتغال و ازدواج جوانان تاکید کردند. همچنین رئیس‌جمهور در سفری که به قم داشت با آیات شبیری زنجانی و سبحانی هم دیدار کرد. آیت‌ا… سبحانی در این دیدار ضمن بیان اینکه همواره برای موفقیت دولت دعا می‌کنم، بر ضرورت انطباق هر چه بیشتر نظام بانکی کشور بر مبنای احکام شرعی تاکید کردند. این مرجع تقلید گفت: کارمزد بانک‌ها باید واقعی و در مسیر کمک به بخش تولید و رفع مشکلات مردم باشد و متخصصان برای حل این موضوع تلاش کنند. تکمیل تامین آب آشامیدنی شهر قم از نظر کمی و کیفی از دیگر موضوعاتی بود که آیت‌ا… سبحانی در این دیدار به آنها پرداختند. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز در این دیدار با تشریح برنامه‌های دولت یازدهم برای رونق و آبادانی ایران اسلامی، اظهارامیدواری کرد که با وحدت، همدلی و حمایت‌های علما و مراجع عظام و همچنین برنامه‌های دولت؛ امسال، سالی پرخیر و برکت برای مردم باشد. رئیس‌جمهوری درباره موضوع بانکداری نیز گفت: تلاش دولت فراهم کردن شرایطی است که فعالیت بانک‌ها بیش از پیش منطبق بر فقه اسلامی باشد و در این مسیر از مراجع معظم یاری می‌طلبد.

دعای آیت‌ا… شبیری برای موفقت دولت

آیت‌ا… شبیری زنجانی نیز در دیدار حسن روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران بار مسئولیت سنگینی بر دوش شما گذاشته است، اظهار داشتند: عنایت خداوند شامل همه مجاهدینی است که در مسیر خدمت به مردم گام می‌بردارند و مشکلات هر چند بسیار است، اما با وحدت و تلاش همگانی حل شدنی هستند. وی با دعا برای موفقیت بیشتر دولت در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی کشور، گفتند: از خداوند متعال می‌خواهم در مسیر خدمت به ملت بزرگ ایران همچنان موفق باشید و گام به گام بر سایر مشکلات فائق بیایید. ایشان در پایان مشکلات، سختی‌ها و سنگینی مسئولیت رئیس‌جمهوری و دولت را قابل توجه، اما توکل به خداوند و اخلاص مسئولان در عمل را موجب سربلندی دولت دانستند. روحانی همچنین با آیت‌ا… علوی گرگانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم دیدار کرد که این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت صبر و ایستادگی در برابر دشواری‌ها در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور، بر ادامه تلاش مسئولان برای حل مشکلات و بهبود شرایط زندگی مردم تاکید کردند. رئیس‌جمهور عصر جمعه با آیت‌ا… عبدا… جوادی آملی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

تقدیر آیت‌ا… موسوی اردبیلی از عملکرد دولت

آیت‌ا… موسوی اردبیلی نیز در دیدار با رئیس‌جمهور از مساعی و اقدامات دولت در اداره کشور، بهبود اوضاع اقتصادی و تعامل سازنده با کشورهای جهان با وجود مشکلات فراوان تقدیر کرد. وی در این دیدار با مثبت ارزیابی کردن عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه سیاست خارجی، بر ضرورت اهتمام مسئولان کشور برای حل مشکلات مردم، به ویژه محرومان و ادامه روند رو به توسعه کشور تاکید کردند. ایشان خطاب به رئیس‌جمهوری خاطرنشان کردند: بنده همواره برای توفیق شما و همه مسئولان دولت دعا می‌کنم و امیدوارم با حسن تدبیر بتوانید در خدمت به مردم و کشور همچنان موفق باشید. روحانی نیز در این دیدار اظهار داشت: دولت یازدهم در مسیر اداره کشور توانسته با کمک مردم و استفاده از رهنمودها و حمایت رهبر انقلاب و مراجع عظام از بسیاری از پیچیدگی‌ها و مشکلات عبور کند.زیارت بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) از برنامه‌های دکتر روحانی در سفر به استان قم بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *