مرضیه برومند: مردم با وجود بی‌مهری‌ها پای یک “وطن‌پرست” ایستادند

الان مسئله مهم این است که ما چه می‌کنیم؟ آیا این که بر طبل جنگ بکوبیم خوب است؟ آیا انتقام از نوع خون بگیریم خوب است؟ من فکر می‌کنم انتقام ما این است که درون خودمان با هم خوب باشیم و اقتصادمان را قوی کنیم.

مرضیه برومند با اشاره به اینکه تهدید سایت‌های فرهنگی ایران از سوی رییس‌جمهوری آمریکا از سر استیصال است، گفت: بهترین جواب به این تهدیدها، همدل و یکپارچه شدن جامعه و به رخ کشیدن فرهنگ‌مان است؛ همانطور که بسیاری از هموطنان با وجود بی‌مهری‌ها و حوادث تلخ گذشته پای ارزش‌های یک شخصیت ملی وطن‌پرست ایستادند.

این هنرمند در گفت‌وگویی با ایسنا درباره تهدیدهای اخیر رییس‌جمهوری آمریکا مبنی بر حمله به سایت‌های فرهنگی و واکنش‌های متفاوت و بعضا متضاد بعضی از مردم در حمایت یا مخالفت با این تهدیدها با اشاره به اینکه «واکنش ترامپ در اوج استیصال است»،بیان کرد: واقعیت این است که این قضیه و واکنش آدم‌ها بسیار پیچیده است، چون بخشی از مردم از ماجراهای گذشته دلگیر هستند که البته منظورم فقط حوادث آبان‌ماه اخیر نیست بلکه مربوط به سال‌های قبل است و این دلگیری از فقدان پاسخ مناسب درباره این اتفاقات و شفاف نبودن ماجراها ناشی شده است. البته من می‌دانم بخشی از این ناراحتی‌ها به فشارهایی برمی‌گردد که در این ۴۰ سال حکومت آمریکا بر ما وارد کرده و باعث شده رویکرد مسئولان خود ما کم کم خشن شود و تفرقه درون جامعه دامن زده شود.

او افزود: همچنین این مسئله را هم متوجه هستم که بعضی‌ها چشم و گوش بسته تحت تاثیر پروپاگاندای جهانی، واکنش‌های به زعم من نادرستی و سطحی از این اتفاقات دارند و اگر با آن‌ها صحبت کنید، به همین چیزهایی که گفتم اشاره می‌کنند؛ در حالی که همین‌ها به وقتش برای مقابله با آن چه در درون اتفاق می‌افتد، دستاویز زیادی به تاریخ گذشته دارند، در حدی که قبلا هم دیده‌ایم از مقبره کوروش استفاده ابزاری شد.

برومند گفت: آدم‌هایی مثل من که تحلیل میانه دارند، نگران تمامیت ارضی ایران و مسائل دیگر هستند و به هیچ وجه دلشان نمی‌خواهد جنگ راه بیفتد. این کشمکش‌ها به قیمت از بین رفتن خیلی چیزها از جمله فرهنگ ما منتهی شود. گرچه تاکید می‌کنم فرهنگ ما در بناهای تاریخی خلاصه نمی‌شود، چون به دست متفکران و اندیشمندان در طول تاریخ ساخته شده و تفکر و فرهنگی که در ذهن ماست، با بمباران و هر اقدام ترامپ از بین نمی‌رود.

این کارگردان ادامه داد:‌ ترامپ به عنوان یک کابوی گاوچران به یک بازی قمار وارد شده و در واقع برای عوام آمریکا خودنمایی می‌کند تا باز هم رای بیاورد، اما الان مسئله مهم این است که ما چه می‌کنیم؟ آیا این که بر طبل جنگ بکوبیم خوب است؟ آیا انتقام از نوع خون بگیریم خوب است؟ من فکر می‌کنم انتقام ما این است که درون خودمان با هم خوب باشیم و اقتصادمان را قوی کنیم. نتیجه درگیری و جنگ همان است که بوشِ پدر برای ما نقشه کشیده بود تا خاورمیانه به هم ریخته شود. این نقشه مربوط به سال‌های دور است و در حال حاضر به نظرم بهترین جواب همین است که جامعه همدل و یکپارچه داشته باشیم، اتکاء به نفت را ضعیف کنیم و مملکت خود را از این بلایا حفظ کنیم، وگرنه جواب دادن به یک ابله همان دامی است که برای ما پهن کرده‌اند، چون مطمئنا صهیونیست‌ها و جریان سرمایه‌داری خوشحال می‌شود اگر در منطقه جنگ راه بیفتد، چون سلاح‌های خود را می‌فروشند و از این موقعیت استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد:‌ متاسفم که بعضی از مردم به دلیل گله‌هایی که دارند و بی مهری‌هایی که دیدند، دچار تحلیل‌های بسیار عوامانه شدند و من حتی در اطراف خودم هم این موضوع را مشاهده کردم که بعضی‌ها به خاطر غمی که دارند، به تحلیل‌های دم دستی «من و تو»یی متوسل شدند. در حالی که مردم به‌رغم ناراحتی و گله‌های خود پای یک شخصیت ملی می‌ایستند و از این اتفاق آزرده‌خاطر شده‌اند.

برومند در پاسخ به اینکه آیا حضور مردم در مراسم تشییع شهید سردار سلیمانی می‌تواند دلیل و نشانه‌ای از این همدلی باشد؟ گفت: حتما بخشی از این جمعیتی که در این روزها برای مراسم تشییع سردار سلیمانی حاضر شدند، همان افراد گله مند هستند و اتفاقاً این بزرگواری آن‌ها را نشان می‌دهد که در هر شرایطی پای ارزش‌های ملی و داخلی می‌ایستند، اما نباید فکر کنیم دیگر همه چیز تمام شده و هیچ گله‌ای وجود ندارد و دیگر کسی جواب نمی‌خواهد. همین الان قبل از اینکه ترامپ اقدامی علیه ما کند، شخصیت‌هایی فرهنگی و اجتماعی در زندان هستند و این خود ما هستیم که با آن‌ها چنین برخوردی کردیم، در حالی که کسانی مثل محمود دولت‌آبادی با وجود دردهایی که در دل دارند، آنگونه پای ارزش‌ها ایستادند.

کارگردان «شهر موشها» گفت: سردار سلیمانی آدم بسیار وطن‌پرستی بود و سال‌ها در میدان جنگ حضور داشت. ما در اوایل انقلاب می‌دیدیم که مقابله با امپریالیسم و دفاع از حقوق مردم فلسطین ارزش بود اما پروپاگاندای جهانی کاری کرده که این‌ها گاهی به ضد ارزش تبدیل می‌شود ولی بخشی از این اتفاق به نظرم به خاطر اشتباه‌هایی است که حاکمیت ما انجام داده و کم کم کاری کرد که بدنه به تفرقه دچار شد در صورتی که اگر تاکید بر این بود که همه‌ با هم باشند، آن هم با پذیرفتن نظرات مختلف، شرایط جور دیگری بود.

مرضیه برومند در پایان تاکید کرد:‌ ما نباید به یک انتقام‌گیری کور وارد شویم و حال که فرهنگمان تهدید شده، اتفاقاً باید فرهنگ خود را به رخ بکشیم، با آرامش و صلابت سعی کنیم مسائل داخلی را حل کنیم و به پاسداری از ارزش‌ها و فرهنگمان اقدام کنیم، چون حتماً روح سردار سلیمانی آزرده خاطر می‌شود اگر به یک انتقام‌گیری بدون برنامه وارد شویم و سرمایه‌های ملی که جوانان‌مان هستند را از دست بدهیم. این را هم فراموش نکنیم که ترامپ می‌رود ولی فرهنگ و نام ما حتما باقی می‌ماند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *