رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بغض‌های افراط‌گرایانه با من داشته‌اند

 
آرمان – علی زمانی: «در مقطعی از زمان اصلاح‌طلبان افراطی و در مقطعی دیگر اصولگرایان افراطی به دلیل حبّ و بغض‌های افراط‌گرایانه‌شان رفتاری دوگانه با من داشته‌اند.» این را آیت‌ا…هاشمی نه به عنوان گلایه بلکه به عنوان یک درس بیان کرد. فراز و فرودهای آیت‌ا… در ۶‌دهه فعالیت سیاسی به وی آموخته که باید خط میانه را برگزید تا از آفات تعلق به یک گروه سیاسی و در عین حال منجمد شدن در یک تفکر به دور ماند. روزی اصولگرایان او را متعلق به خود دانستند و زمانی که میانه‌روی‌اش را به ضرر خودشان ارزیابی کردند هجمه را در دستور کار قرار دادند و روزی هم اصلاح‌طلبان بودند که او را با رفتارهای نامناسب خود گلایه‌مند کردند اما او خط میانه بود و می‌دانست دیر یا زود هر دو گروه متوجه اشتباه خودشان می‌شوند. اکنون اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو در زیر چتر اعتدال آیت‌ا… هاشمی پناه گرفته‌اند و برای مصون ماندن از آفت تندروها از او مدد می‌خواهند که آیت‌ا…هاشمی هم هیچگاه پاسخ منفی به آنها نداده است.
 برجام برای مردم درس خوبی است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای شورای مرکزی و عمومی انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز به موضوعاتی علاوه بر انتخابات اشاره داشت که از مهمترین آنها برجام است. او با اشاره به موفقیت‌های سیاست خارجی دولت یازدهم تأکید کرد: برجام برای مردم درس خوبی است، چرا که آنها متوجه خواهند شد چه کسانی دلسوز نظام، انقلاب، کشور و مردم و چه کسانی با افکار افراطی به دنبال تأمین منافع شخصی، باندی و سیاسی خود هستند. آیت‌ا… اکبر هاشمی رفسنجانی به تفاوت‌های نسل دیروز با امروز از لحاظ آگاهی، رشد و پیشرفت روزافزون جوانان در شرایط فعلی اشاره کرد. وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر با استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن آموزشی، ارتباطی و خبری، راه یادگیری علم و دانش و آگاهی برای همه علاقه‌مندان در سطح کشور هموار است و با این همه وسایل ارتباط جمعی که روزبه ‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، دائما سطح اطلاعات و معلومات افراد به ویژه جوانان در حال افزایش است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران جزو سه کشوری است که از تمامی منابع طبیعی به ویژه منابع انسانی مستعد و مکتب اهل‌بیت(ع) برخوردار است، گفت: ایرانیان چه در شهرها و چه در روستاها، افرادی باهوش و تحصیلکرده هستند و خوشبختانه شرایط کشور هم به خوبی از لحاظ سطح آگاهی و تحصیل دختران و پسران و وجود جوانان مستعد تغییر کرده و آینده خوبی در انتظار ملت ایران است. هاشمی رفسنجانی افزود: دسترسی آسان به شاهراه اطلاعاتی، وسایل ارتباط جمعی و رشد آگاهی و تحصیل جوانان، وجه تمایز جوان امروز با دیروز حتی در مناطق روستایی و دورافتاده کشور است و به همین دلیل نسل جدید به ویژه دانشگاهی به راحتی به طور سطحی قانع و راضی نمی‌شود. وی در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید بر اینکه استبداد و استعمار در جوامع امروز به دلیل آگاهی مردم دیگر جایگاه و زمینه رشد ندارند و رو به اضمحلال هستند، تصریح کرد: مسیر کلی حرکت جوامع بشریت به طرف حاکمیت انسان‌ها پیش می‌رود و دیرزمانی است که دژ استبداد شکسته و بساط حکومت‌های موروثی و نظامی برچیده شده است یا می‌شود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مشکلات و مصائب اکثر کشورها نشأت گرفته از دو بلیه استعمار و استبداد است، خاطرنشان کرد: دردهای جوامع به خاطر این دو پدیده شوم است که اجازه رشد و بالندگی را به ملت‌ها نمی‌دهد.
 هاشمی از جوانی تا امروز
هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال یکی از حاضران در مورد مبانی فکری و اعتقادی خود از جوانی تاکنون، با اشاره به اینکه تمام اصولی که از قرآن، روایات و مدرسین خود به ویژه امام راحل یاد گرفته‌ام، شیوه اعتدال‌گرایی است، اظهار داشت: مطالعات دینی، تجربیات سیاسی و مدیریتی‌ام از دوران نوجوانی در روستا، طلبگی در قم، مبارزه و مسئولیت‌های مختلف کشور نیز بر اعتدال در تمامی زمینه‌ها و مراحل زندگی بشر صحه می‌گذارد. وی افزود: امام راحل نیز در زندگی شخصی، علاوه بر اینکه از زهدفروشی و ریا به شدت پرهیز داشتند و به طور کامل مشی اعتدال گرایانه را رعایت می‌کردند، همواره به شاگردان خود نیز به حفظ حالت اعتدال تأکید داشتند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه روش افراط و تفریط مقطعی، ناکارآمد و نهایتا بی‌تأثیر بوده و براساس آموزه‌های دینی و قرآنی، اعتدال در امور، تنها راه کارگشا برای کشور است. هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد علل برخوردهای دوگانه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با وی در مقاطع زمانی مختلف افزود: لفظ‌هایی چون محافظه کار، رادیکال و معتدل همیشه وجود داشته و به گروه و جناح خاصی اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب تعلق ندارد. وی افزود: من در اصول و مبانی فکری اعتدالی خود همواره ثابت بوده‌ام و به همین دلیل هم در مقطعی از زمان اصلاح‌طلبان افراطی و در مقطعی دیگر اصولگرایان افراطی به دلیل حبّ و بغض‌های افراط‌گرایانه‌شان رفتاری دوگانه با من داشته‌اند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این مردم بودند که در اوج خفقان رژیم شاه دست به مبارزه زدند و پیروز شدند، گفت: رژیم گذشته تصور می‌کرد با سرکوب و خفقان مردم می‌تواند به اهداف خود دست یابد، اما نمی‌دانست که با افراط و تفریط راه به جایی نخواهد برد. هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ما به عنوان مسلمان باید راه و عقیده‌مان، اسلام و اصولش باشد و هر جا بر اساس اسلام، صداقت و در جهت خدمت و رفاه مردم حرکت کردیم، موفق خواهیم بود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تأکید بر اینکه اتکا به قدرت مردم از اول اسلام تاکنون همواره با موفقیت همراه بوده است، تصریح کرد: در طول تاریخ پیوستن به اقیانوس مردم نتیجه‌ای جز پیروزی به همراه نداشته است و ما باید مردم را حفظ کنیم. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *