فرج‌الله رجبی در دانشگاه صنتعی شیراز: خاتمی دو روز تبلیغ کند رئیس جمهور می‌شود/ کشور ظرفیت بی برنامگی اصولگرایان را ندارد


نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: اگر برجام مایه شرمساری است، چرا همان‌ها که این سند بین‌المللی را مایه خفت می‌دانند تأکید بر اجرای آن دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرج‌الله رجبی در جلسه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز ضمن ابراز خوشحالی از حضور دوباره در جمع دانشجویان از شرکت مردم و بالاخص دانشجویان در انتخابات مجلس تشکر کرد.

این نماینده مجلس از شکل گیری چنین جلساتی برای بیان دیدگاه‌ها، با وجود همه کاستی‌ها و فشارها استقبال و اظهار امیدواری کرد که جریان دانشجویی به فعالیت‌های همیشه مستقل و مستمر خود ادامه دهد.

وی ضمن گرامیداشت روز دانشجو به گلایه از جریانی پرداخت که به طور گسترده در شیراز و دیگر شهرها روز دانشجو که محتوایی ضد استبدادی و ضد استکباری دارد را تبدیل به جشنی با برنامه‌های شاد و مفرح کرده‌اند.

خاتمی محبوب‌ترین چهره سیاسی ایران است

رجبی بارزترین ویژگی‌های جریان اصلاحات را مقبولیت آن در میان اکثریت مردم و دانشجویان، توانایی این جریان در دیپلماسی خارجی و ایجاد تعامل، داشتن برنامه در مسائل کشور و حضور فعالانه در دفاع مقدس و دلسوزی برای کشور دانست.

وی  در بیان مقبولیت اصلاحات در میان عامه مردم گفت: «هر زمانی که فضا برای ابراز نظر باز شده، مردم علاقه خود را به جریان اصلاحات نشان داده‌اند و آخرین مورد هم  انتخابات ۹۴ بود.»

عضو فراکسیون امید با اشاره به اینکه شأن امام و رهبری از همه چهره‌های سیاسی جداست، گفت: سید محمد خاتمی محبوب‌ترین فرد از میان چهره‌های سیاسی است و اگر همین الآن برای انتخابات ریاست جمهوری، حتی ۴۸ ساعت قبل از انتخابات آقای خاتمی را تأیید کنند، ایشان رأی خواهد آورد.

نماینده اصلاح‌طلب شیراز در تبیین توانایی جریان اصلاحات در دیپلماسی و تعامل خارجی، دولت اصلاحات و دولت کنونی را دولت‌هایی موفق دانست و گفت اگر در بین تمام شخصیت‌های اصولگرا بگردیم شخصی به توانمندی و ممتازی آقای ظریف در حوزه دیپلماسی پیدا نخواهیم کرد. گرچه در دوره‌های قبل‌تر هم افرادی مانند آقای خرازی نیز موفق بودند.

رجبی ایجاد شکاف در منافع کشورهای اروپایی و آمریکا را در دوره اصلاحات و همزمان با ریاست جمهوری جرج بوش در آمریکا و ترجیح کشورهای اروپایی به جانبداری از ایران را به دلیل ارتباط حرفه‌ای ایران با شرکت‌های خارجی و یکی از توفیقات دولت اصلاحات دانست.

وی با ذکر این نکته که امروز به وفور جلسات و برنامه‌های صدا و سیما برای کسانی است که برجام را هیچ و مایه شرمساری می‌دانند ادامه داد: «اگر برجام مایه شرمساری است، چرا همان‌ها که این سند بین‌المللی را مایه خفت می‌دانند تأکید بر اجرای آن دارند.»

نماینده شیراز در مجلس گفت: در دنیا دو نفر هستند که می‌خواهند برجام را پاره کنند، یکی آقای ترامپ و دیگری برادر حسین.

رجبی با اشاره به توافق اخیر اوپک و برتری دیپلماسی نفتی ایران که منجر به پذیرش طرح پیشنهادی ایران توسط اوپک شد گفت: ما در دولت قبل یک نقطه‌ای را در گوشه آفریقا پیدا می‌کردیم، جزیره‌ چند کیلومتر مربعی و بعد با آن تعامل می‌کردیم، اینکه ما امروز توان تعامل با دنیا را داریم نتیجه قدرت بالای جریان اصلاحات در دیپلماسی است. امروز تیم دیپلماسی ما از سوی رهبری مورد تشکر قرار گرفته و برادران خدوم نام می‌گیرند، اما همان کسانی که سنگ ولایت به سینه می‌زنند این افراد را مزدور و جاسوس می‌خوانند.

 کشور ظرفیت بی برنامگی اصولگرایان را ندارد

رجبی افزود: هشت سال مملکت در دست یک جریان بود، هیچ کس از خود آن جریان هم نیست که از مجموعه برنامه‌های آن هشت سال دفاع کند. در هشت سالی که همه با هم یکدست بودند، شب می خوابیدند و صبح بیدار می شدند و تصمیم می گیرفتند که مسکن مهر بسازند.»

 شهردار اسبق شیراز مسکن مهر را فاقد تاسیسات زیربنایی دانست و گفت: «در همان دوره یکی از وزرای نیرو اعلام می‌کند در جایی در نزدیکی تهران که قصد ساخت مسکن مهر در آن را دارند، آب نیست. این محصول عدم برنامه‌ریزی است»

رجبی با اشاره به نفت ۱۲۰ و ۱۳۰ دلاری آن سالها، خالی بودن صندوق ذخیره ارزی و تورم افسار گسیخته آن را محصول عدم توانایی دولت قبل در برنامه ریزی دانست.

وی دانشجویان را به مطالعه آمار های مرکز پژوهش ها دعوت کرد و گفت: « موفق‌ترین دوران مدیریت دولتی ما در دهه هشتاد و بین سال‌های ۸۰ تا ۸۴ است. رونق اقتصادی داشته‌ایم، تورم یک رقمی نبوده اما قابلیت مهار داشته و رو به کاهش بوده، تعامل با جهان داشته‌ایم، برنامه‌ها و پروژه‌های عمرانی ما خوب پیش میرفته و اشتغالمان نیز آمار قابل قبولی داشته است. امروز پس از آن دوره نابسامان از لحاظ اقتصادی دوباره برگشته‌ایم و بالاخره توانسته‌ایم رشد منفی را مثبت کنیم، بالاخره توانسته‌ایم جلو تورم را بگیریم، با تعامل نفت بفروشیم، ارتباط برقرار کنیم و هر روز خبری می‌آید که هواپیما و کشتی و لوازم استراتژیک به ما فروخته میشود و مسائلی از این قبیل»

رجبی ضمن تاکید بر جوانگرایی افزود: «معنی جوان‌گرایی این نیست که تمام دستاوردهای مدیرتی را دور بریزیم. جوانگرایی یعنی به جوانها میدان دهیم و از مشاوره مدیران قبلی برای کار استفاده کنیم. یک آقایی که همه می‌شناسیم و ادعای این را دارد که من اولین کسی هستم که گفتم حزب الهی ها آستین کوتاه بپوشند و عینک آفتابی بزنند و ادعای تئوریسین بودن دارد می‌گوید: سه ماه اقتصاد مملکت را به ما بدهید تا شکوفایش کنیم! ما به ایشان می‌گوییم که هشت سال اقتصاد دست شما بود، اینگونه تحویل دادید».

وی افزود: اخیرا جریان اصولگرا  قصد داشتند سردار سلیمانی را به عرصه سیاست بیاورند، که ایشان با درایت آن نامه را نوشتند و قائله را ختم کردند.

وی گفت: دوستان اصولگرای ما به دلیل ضعف در برنامه ریزی وقتی می بینند که ما در عرصه نظامی برنامه ریزی های قوی داریم، مدام دست نیاز به این حوزه که قوی و توانمند است دراز می‌کنند، تا ضعف برنامه ریزی خود را بپوشانند.

نماینده مردم شیراز افزود: بسیاری از کسانی که در جبهه افتخار آفریدند، امروز از آنها به عنوان چهره‌های اصلاح طلب یاد می‌شود. من معتقدم که اصالتاً جریان انقلابی‌گری واقعی، اعتقاد به نظام، جهاد و شهادت به طور ریشه‌ای در جریان اصلاحات است و این را دوستان خواسته‌اند که مصادره کنند. من صراحتاً عرض می‌کنم که ما اصلاح‌طلبان در این حوزه سرمان را بالا می‌گیریم و افتخار می‌کنیم. جوانان دانشگاهی نباید بگذارند جریان اصولگرا عرصه‌های دینی، ارزشی و جهادی را مصادره کند. یکی می‌گوید فتنه در مجلس لانه کرد. البته کسی کاری به آن کسی که می‌گوید ندارد، اما اگر من معکوس بگویم حتماً یکی مرا می‌گیرد و مرا محکوم می‌کند. دیگری می‌گوید از اینکه در روز دانشجو شعار زنده باد اصلاحات در دانشگاه سر داده شد معلوم است که جریان خیلی خطرناک است. اما با خود نمی‌گویند که حتماً من شناختی از جامعه ام ندارم و از خود نمی پرسد که بعد از هشت سال بمباران تبلیغاتی چطور است که امروز شعار زنده باد اصلاحات سر داده میشود؟»

میز صدا و سیما برای نمایندگان خاص

رجبی گفت: در مجلس نمایندگان خاصی می‌روند و با صدا و سیما مصاحبه می کنند که عموماً از یک جناح خاص و حتی از قشر خاص‌ترشان هم هستند. اما حتی یک بار هم به بنده حقیر و دوستان ما نمی‌گویند که شما هم یک بار بنشینید و نظر خود را در مورد مسائل بگویید! من با افتخار عرض می کنم که جریان اصلاحات نماینده یک جریان انقلابی گری واقعی، ارزش‌ها، جهاد، شهادت، نگاه کلان و بین المللی و تعامل با جهان خارج در مملکت است. جریانی است که می‌فهمد که به موقع باید اسلحه دست بگیرد و به موقع باید پشت میز مذاکره بنشیند. اینها باعث شده است که جریانی از ترس مغلوب شدن و هتریک جریان اصلاحات در انتخابات، اصلاحات هراسی را راه بیاندازد. بی انصافی مقدمه بی عدالتی است لذا بعضی آقایان باید رعایت کنند که در بعضی مناصب عدالت شرط است.

* به وعده‌های خود پایبندیم

وی ضمن تاکید بر اینکه صحبت‌های علی مطهری و صادقی در مجلس و فضای ایجاد شده محصول تعامل جمعی است، گفت: ما به وعده‌های خود پایبندیم. جریان اصلاحات برای حضور خود در حاکمیت نیازمند برنامه ریزی وسیعی است و ما داریم در این موارد سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا روند جریانات را معکوس کنیم‌ و در حاکمیت به عنوان یک جناح و مجموعه سیاسی بمانیم.

رجبی به حضور  مطهری و پزشکیان در هیئت رییسه مجلس اشاره کرد و گفت در حال تلاش هستیم تا پله پله قدم‌ها را برداریم و این هزینه‌‌ای است که ما باید برای حضور دائم و مستمر در عرصه سیاسی کشور به عنوان یک رکن و جناح در عرصه حاکمیت می‌پردازیم‌.

رجبی ضمن یادآوری این نکته که خود را فراتر از قانون دیدن، باعث فساد می‌شود، گفت: همین که پس از ۸ سال هجمه، چیزی به اسم جریان اصلاحات را در حاکمیت داریم دستاورد بزرگی محسوب می شود و این را قسمتی از همان فرآیندی می بینم که در افق آن می توان اصول مترقی قانون اساسی را در کشور جاری کرد.

نماینده مردم شیراز در پاسخ به پرسشی درباره نگاه سنگین مسئولین حراست دانشگاه و حق دانشجویان و مردم در انتخاب پوشش گفت: در جلسه‌ای که با نیروی انتظامی داشتم، گفتم اگر شما از شهری دیگر شب‌های جمعه وارد شیراز شوید و اتفاقی گذرتان به خیابان معالی آباد بیفتد، متعجب می شوید که چه خبر است؟ قرار است باندهای مخوف مواد مخدر را بگیرند؟ یا عده‌ای تعرض و اخلال در نظم عمومی کرده‌ا‌ند؟ چون تعداد زیادی از ماموران انتظامی، با ون و موتور جمع شده اند.اما مسئله این است که تعدادی می خواهند در این خیابان به رستوران بروند.

وی با بیان اینکه به عنوان فردی که اهل مطالعه هستم، هنوز کتابی مستند و یا مستدل در خور حجاب جز کتاب استاد مطهری ندیدم، اظهار کرد: وقتی فضا برای مباحثه، گفتگو و انتقاد، کار جمعی و علمی نباشد، حتما نتیجه همین اتفاقی خواهد بود که در حال حاضر رخ داده است؛ به همین دلیل به نظرم ما نیازمند تغییر رویکرد در حوزه های خاص، خصوصا حوزه بانوان هستیم. نمی‌شود در حوزه‌ای که عده‌ای در حال مطالعه و پژوهش و کارند، شما با انکار و مخالفت مقابله کنید. ما به عنوان اصلاح طلب، نمی گوییم ولنگاری یا هرزگی فرهنگی، ما می گوییم در فضای بسته حتی حرف حق خشک می شود، حرف درست از ریشه می‌سوزد و آنچه که در حال حاضر اتفاق افتاده، همین فضاست. ما حتما از آزادی بیان و آزادی اندیشه دفاع می کنیم و انقدر هم شعور داریم که بین آزادی بیان و تهمت فاصله بگذاریم. کسانی که می‌گویند آزادی بیان بد است، مغلطه می‌کنند. ما شعور اجتماعی داریم، شعور سیاسی داریم و بین آزاد اندیشی و آزادی بیان با تهمت و افترا تفاوت می گذاریم. ما به عنوان جریان اصلاح طلب از آزادی بیان دفاع می کنیم.

در مبارزه با فساد مصر هستیم و با هیچ کس عقد اخوت نبسته ایم

رجبی افزود: ما تا زمانی که در این مملکت بحث فساد را از سیاسی کاری بیرون نیاوریم، این جریان کماکان ادامه پیدا خواهد کرد. حقوق نجومی، تخلف در واگذاری کار به بابک زنجانی، تخلف در صندوق های گوناگون و هر تخلف دیگری باید به طور غیرسیاسی بررسی شود و این دیدگاه غیرسیاسی چه در منتقدین و چه در بقیه باید حاکم باشد تا بتوانیم ریشه این فساد را خشک یا تضعیف کنیم. در بحث حقوق‌های نجومی بارها صحبت شد ولی وقتی پای تخلف شهرداری به میان می آید یکی از این بزرگواران حتی اشاره‌ای نمی‌کند. من امروز می‌گویم چرا از کسانی که همکار بابک زنجانی بوده اند اسم برده نمی‌شود؟ مگر امکان دارد یک نفر بدون همکاری، این تعداد بشکه نفت به فروش برساند؟ در یکی از پرونده صندوق‌ها من به طور شخصی ورود کردم و مدارک و مستندات را در اختیار دوستانی که در مجلس فریاد مبارزه سر می دهند، قرار دادم ولی کسی کاری انجام نداد.  ما در مسئله مبارزه با فساد مصر هستیم و با کسی در این ماجرا عقد اخوت نبستیم. هر کسی که به این مراحل برسد، از ما نیست و ما از او برائت می‌جوییم. یکی از فواید فضای باز سیاسی این است که ما بتوانیم از همه سلایق سیاسی استفاده کنیم. یکی از عواید بد و زشت حذف سیاسی، همین فسادهایی هست که شاهد آن هستیم. باید اجازه داده شود همه صحبت کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: برجام دستاوردی ملی است و متعلق به نظام است نه دولت. نه شکست خورده نه شکست می خورد و نه کم است. به مخالفین عرض می کنم اگرچه فضای رسانه ای در دستان شماست اما برجام نه شکست خورده نه چیز بدی است. با اصلاح طلبان هم در این زمینه مشورت نشده است بلکه در شورایی تخصصی، شورای عالی امنیت ملی با مشورت رهبری تهیه شده است. آیا برجام همه منویات ماست ؟خیر. آیا برجام همه خطوط قرمز ما را لحاظ کرده است؟ خیر. شاید ۹۰ درصد خطوط قرمز ما را لحاظ کرده است. آقای لاریجانی در سفری به شیراز به یکی از مخالفین برجام گفتند، «شما فکر می‌کنید ما بدون نظر و امضای رهبری چنین سند مهمی را می‌پذیرفتیم؟ حداقل ۲۵ جلسه تخصصی بعضا با حضور شخص رهبری داشتیم که ایشان شخصا نکاتی را می فرمودند». کسانی که می‌گویند برجام هیچ و پوچ است منافع ملی را فدای مصالح گروهی می‌کنند و برای زدن یک رئیس جمهور و آوردن تیم خود به  هر اقدامی دست می‌زنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *