باغ ملی تربت حیدریه، ایوان سبزی با ۷۰ سال عمر با طراوت

تربت حیدریه – ایرنا – برای گردشگرانی که به تربت حیدریه، زعفرانی ترین شهر ایران سفر می کنند، بیتوته در باغ ملی ۷۰ ساله این شهر، فرصت مغتنمی است که شاید تا سال ها در خاطر آنان ماندگار شود.

به گزارش ایرنا، باغ ملی تربت حیدریه در مرکز شهر و در انتهای خیابان معروف به باغ ملی، بر فراز تپه ای قرار گرفته و از زیباترین بوستان های شهری است که در گذر سال ها با دستان پرتوان باغبانان هنرمند این شهر تبدیل به یک اثر دیدنی و تحسین برانگیز شده است. 
درختان سرو سر به فلک کشیده و گل های زیبا و رنگانگ و در کنار این ها، طراحی های هنرمندانه بر روی برخی درختان خشک شده باغ که از آن ها تابلوهای مفهومی تراشیده شده، بر زیبایی های این ایوان سبز افزوده است. 
در خصوص مفهوم باغ های ملی و ریشه تاریخی آن در ایران، یک عضو هیات علمی و پژوهشگر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: باغ های ملی در جهان بعد از رنسانس پدید آمده و گسترش یافتند و در ایران ریشه وجودی آن را می توان در دوران صفوی جست و جو کرد. 
محمود بختیاری افزود: هر چند باغ های ملی با باغ های ایرانی متفاوت هستند، اما برخی باغ های ملی نظیر میدان نقش جهان اصفهان را می توان باغ ایرانی هم نامید. 
وی با بیان اینکه باغ های ملی از اواخر دوره قاجار و به خصوص دوران پهلوی به محلی برای تجمع و تفریح افراد تبدیل شده است، گفت: باغ ملی محلی برای تبادل اندیشه، فرهنگ و آداب اجتماعی محسوب می شده است و امروز نیز باغ های ملی این ماهیت و کارکرد خود را از دست نداده اند. 
مسوول فضای سبز شهرداری تربت حیدریه نیز در پیوند با این قطعه طلای سبز شهر به خبرنگار ایرنا گفت: باغ ملی تربت حیدریه تا ۷۰ سال پیش در واقع یک آرامستان بود و از آن زمان به تدریج تبدیل به باغ ملی شد. 
سارا امینیان افزود: با توجه به اینکه قدمت برخی درختان سرو باغ به بیش از ۹۰ سال رسیده و خشک شده بودند، توسط هنرمندان تراشیده شده و به تابلوهای مفهومی تبدیل شده اند. 
وی گونه های موجود در باغ ملی شامل درختچه های زینتی، گونه های ژاپنی، سرو، صنوبر و اقاقیا عنوان و اظهار کرد: فضای سبز تربت حیدریه حدود ۸٫۵ متر مربع است و اکنون شهرداری تربت حیدریه دارای ۲ پارک جنگلی، ۶ پارک ناحیه ای و ۲۵ پارک‌ محلی است.
امینیان گفت: همچنین سطح زیر کشت درختان شهری با احتساب منطقه شهرک ولیعصر ۲۱۰ هزار و ۷۴۰ مترمربع است که این رقم بدون احتساب درختان منطقه جنگلی پیشکوه و بهشت جواد، است.
شهر ۱۳۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *