ایلنا از خراسان رضوی گزارش می‌دهد؛ جولان سارقین میراث فرهنگی در شهرستان خواف / این بار تخریب و سرقت از مزار مجد ماضی + عکس

مزار خواجه مجد ماضی در شهرستان خواف توسط سارقین ناشناس تخریب و استخوان های چند آرامگاه موجود در ساختمان مزار به اطراف پراکنده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح جمعه گذشته، اهالی روستای نیازآباد متوجه تخریب آرامگاه مجد ماضی شده و سریعا مسئولان میراث فرهنگی را در جریان قرار می دهند.

متاسفانه تخریب این اثر باستانی از سوی سارقان میراث فرهنگی به صورت بسیار فجیعی صورت گرفته و چند آرامگاه موجود در محل کاملا تخریب و استخوان های اموات به اطراف پراکنده شده که علاوه بر ارتکاب اقدامی نابخشودنی در تعدی به قبور ، به لحاظ انسانی و اخلاقی هم حادثه ای تلخ و اقدامی ناپسند را مرتکب شدند.

سرقت آثار باستانی در شهرستان خواف به اتفاقی تکراری بدل شده و تاکنون هیچ عکس العمل جدی از سوی مسئولان مربوطه برای جلوگیری از وقوع اینگونه جرایم صورت نگرفته است.

در سال های گذشته مزار کبودان، شیرخانه لاج، مزار بی بی حور و بی بی نور ، رباط چمن آباد، مسجد بلال، روستای تاریخی خرگرد و چندین و چند بنا، مزار و محوطه باستانی مورد دستبرد و حفاری غیر مجاز قرار گرفته و متاسفانه تصمیم قاطعی برای حفاظت از میراث دیار میراث های ماندگار صورت نگرفته است.

شهرستان خواف در جنوب شرقی مشهد مقدس واقع شده و دارای ۲۴۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

مزار خواجه مجد ماضی مربوط به قرن نهم هجری قمری بوده و در روستای نیاز آباد بخش سنگان شهرستان خواف واقع است. این اثر در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۴۸۶ به عنوان یک اثر ملی ثبت شد.

عکس های مزار خواجه مجد ماضی پس از تخریب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *