درباره یکی از برترین بانوان معمار ایران چه می‌دانید؟ فاطمه کاتب پژوهشگر عرصه معماری و طراحی داخلی

درباره یکی از برترین بانوان معمار ایران چه می‌دانید؟

زندگی حرفه‌ای فاطمه کاتب از قاب «حکایت دل» شبکه چهار سیما، دوشنبه (هفتم تیرماه) پخش خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، فیلم مستند «بانوی هنر» به زندگی فاطمه کاتب معمار، طراح، نویسنده و استاد دانشگاه اختصاص دارد.

فاطمه کاتب پژوهشگر عرصه معماری و طراحی داخلی از چهره‌های برجسته و مفاخر معماری ایران، اولین معمار بانوی ایرانی است که به سمت ریاست دانشگاهی نایل آمده‌ است.

وی با تأسیس و پایه‌ گذاری رشته پژوهش هنر و صنایع دستی در ایران، رشته هنر و معماری در دانشگاه آزاد اسلامی و رشته‌های هنر در دانشگاه پیام نور، یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های آکادمیک معماری ایران شناخته می‌شود.

کاتب دارای سوابق علمی از جمله دکترای معماری از دانشگاه UCE انگلستان، فیلوشیپ افتخاری دانشگاه UCE انگلستان، فیلوشیپ دانشگاه آکسفورد انگلستان، اولین رئیس دانشکده هنر دانشگاه الزهرا بعد از انقلاب، بنیانگذار و اولین مدیر گروه رشته صنایع دستی در دانشگاه الزهرا، بنیانگذار و اولین مسؤول دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی، همکاری و شرکت در ایجاد رشته معماری در کالج هنر آتن یونان، همکاری و شرکت در ایجاد رشته معماری در پروژه مشترک مالزی و انگلستان، عضو هیأت داوران معماران دانشگاه لندن انگلستان و … است.

مجموعه مستند «حکایت دل» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیماست که هر دوشنبه ساعت ۲۱ به یک استاد عرصه ادب و فرهنگ و هنر اختصاص دارد.
تهیه کننده این برنامه علیرضا حسینی و کارگردانش بیژن شکرریز است.بازپخش برنامه سه شنبه حوالی ساعت ۱۴ است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *