پرسرعت‌ترین قطار جهان در مسیر مکه و مدینه

پرسرعت‌ترین قطار جهان در مسیر مکه و مدینه

گروه فیلم: سرویس قطار پرسرعت حرمین (HHR) دو شهر مکه و مدینه را به هم متصل می‌کند. پروژه قطار سریع‌السیر الحرمین با طول ۴۵۰ کیلومتر و سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت، راهی سریع، راحت، مطمئن و ایمن برای سفر بین شهرهای مقدس مکه و مدینه با استفاده از فناوری‌های روز را ارائه می‌دهد.در جایی با دمای بالا و طوفان‌ شن که شاید فضای مناسبی برای قطارهای الکتریکی پرسرعت پیشرفته نباشد، راه‌آهن سریع‌السیر الحرمین عربستان سعودی (HHR) شهرهای مقدس مکه و مدینه را با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت به یکدیگر متصل می‌کند.

با استفاده از ۳۵ واگن قطار تالگو ساخت اسپانیا که به‌طور ویژه برای کار در آب‌وهوای بیابانی و دمای ۵۰ درجه سانتی‌گراد اصلاح شده‌اند، این سفر ۴۵۰ کیلومتری تنها دو ساعت طول می‌کشد.این خط پرسرعت در تابستان سال ۲۰۱۸ شروع به کار کرد و در طول زمان همه‌گیری کرونا حدود یک سال خدمات‌رسانی آن متوقف‌شده بود.
پروژه ریلی حرمین با ۳۵ واگن مسافری با ظرفیت ۴۱۷ مسافر در سفرهای دوطرفه بین مکه و مدینه کارش را شروع کرد و پنج ایستگاه دارد: دو ایستگاه پایانی در مکه و مدینه و دو ایستگاه مرکزی در جده و رابغ و ایستگاه پنجم در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز.

این قطار با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و زمان سفر بین مکه و جده را به ۲۱ دقیقه، جده تا فرودگاه ملک عبدالعزیز را به ۱۴ دقیقه، فرودگاه ملک عبدالعزیز تا رابغ را به ۳۶ دقیقه و رابغ به مدینه را به ۶۱ دقیقه کاهش می‌دهد. سفر بین مکه و مدینه کمتر از دو ساعت و نیم طول خواهد کشید.جدیدترین قطارهای این خط دارای ۱۳ واگن با ظرفیت ۴۱۷ مسافر در کلاس اقتصادی یا تجاری است و ظرفیت جابه‌جایی این خط را به ۶۰ میلیون مسافر در سال افزایش می‌دهد. این قابلیت کمک قابل‌توجهی است به کنترل ازدحام جمعیت در طول مراسم حج، زیارت سالانه مکه که طی آن بیش از دو میلیون مسلمان از اماکن مقدس این دو شهر بازدید می‌کنند.از زمان راه‌اندازی این خط پرسرعت در سال ۲۰۱۸، این قطار به راهی محبوب برای سفر بین مدینه و مکه تبدیل ‌شده است، به‌خصوص که سفر جاده‌ای معادل آن می‌تواند تا ۱۰ ساعت طول بکشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *