در گفتگو با آفتاب یزد عنوان شد توصیه شکوری راد به روحانی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: در روزهایی که همه از انتخاب شوک آور ترامپ می‌گویند و پیامدهایی که ممکن است بر برخی دستاوردهای دولت حسن روحانی سایه افکند و نیز درمیان موجی از چالش‌ها و کشمکش‌هایی که متوجه جناح‌های سیاسی کشور است؛ برای رسیدن به پاسخ برخی سوالات متعدد، گفت و گویی نسبتا کوتاه با دکتر علی شکوری راد ـ دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی-‌ ترتیب می‌دهیم تا از نقطه نظرات وی نیز آگاه شویم. ترامپ، برجام، ادعای قابل تامل حدادعادل که اصلاح‌طلبان را چون از اصولگرایان می‌ترسند مدعی قحط الرجال دانستن اصولگرایان معرفی کرد، تحولات اخیر فراکسیون امید، نقش دکتر عارف در انسجام و حرکت رو به پیشرفت فراکسیون امید، انتخابات ریاست جمهوری و در نهایت چند مسئله مهم دیگر دستمایه این پرسش و پاسخ کوتاه شد که در ادامه آن مرور خواهیم کرد.
اگر موافق باشید، گفتگو را با انتخابات اخیر ایالات متحده آمریکا شروع می‌کنیم. ارزیابی شما از این انتخابات و پیروزی ترامپ چیست؟
انتخابات آمریکا در سلسله تحولات بین المللی که گاهی غافل گیرکننده بود، از جمله برگزیت در انگلستان، اتفاق افتاده و نشان دهنده این است که یک تحول عمومی‌در سطح جهانی در حال شکل‌گیری است. به این صورت که رای توده‌های مردم با نظر نخبگان جامعه متفاوت است. این امر نشان دهنده وجود بستر نارضایتی در سطح جوامع مختلف است. نکته دیگر گسترش شبکه اجتماعی است که این توده‌های مردم را به هم پیوند داده است. قبلا این پیوندها از طریق کانال نخبگان انجام می‌شد اما در حال حاضر این اتفاق به طور مستقیم رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد این فرایند جدید و غافل‌گیر کننده است. به عقیده من تاثیر رای آوردن ترامپ در سه سطح داخلی، بین المللی و در رابطه با ایران قابل ارزیابی است. انتخاب ترامپ چالش عمیقی در جامعه آمریکا ایجاد کرد. به نظر می‌رسد نه تنها حزب دموکرات بلکه بخش‌هایی از حزب جمهوری خواه نیز از این انتخاب راضی نیستند و فکر می‌کنند عملکرد ترامپ مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد. از یک سو اگر حیثیت خود را پشت ترامپ قرار دهند از این مطمئن نیستند که حفظ خواهد شد یا نه، از سوی دیگر اگر این کار را انجام ندهند، به هر حال این انتخاب صورت گرفته و آن‌ها با مشکل مواجه خواهند شد. بنابراین بزرگ‌ترین چالش درون حزب جمهوری خواه دیده خواهد شد که این امر یا منجر به دودستگی و یا منجر به گسیختگی در این حزب خواهد شد.
** با این توضیحات چنین به نظر می‌رسد که در ۴سال آینده، آمریکا شرایط آرامی‌نخواهد داشت؟
همان طور که انتخاب آقای احمدی نژاد در ایران اصولگرایان را چند شاخه کرد، به نظر می‌رسد انتخاب ترامپ در آمریکا نیز جمهوری خواهان را چند شاخه کند. 
** فکر می‌کنید ادعاهای انتخاباتی ترامپ شدنی است یا نه؟ و چه تاثیری بر فضای برجام خواهد گذاشت؟ مسئولان سیاست خارجه ایران از این پس چه استراتژی‌ای را باید در پیش بگیرند؟
حرف‌های ترامپ تا امروز حرف‌های یک نامزد انتخاباتی بوده است و در صورت تکرار در موقعیت رئیس جمهوری وی جدی خواهد بود. پس فعلا برای تحلیل زود است.
** برداشتن پست ضد مسلمانان از روی سایت، نخستین گام ترامپ برای عقب نشینی از مواضع انتخاباتی وی به شمار نمی‌رود؟
مشاور ترامپ صراحتا اعلام کرد که حرف‌های ترامپ تا امروز انتخاباتی بوده است.
** دلیل اصلی خوشحالی برخی اشخاص برای پیروزی ترامپ چیست؟
به عقیده من این خوشحالی کاملا بی دلیل و غیرعاقلانه است. ما نمی‌توانیم از انتخاب رئیس جمهوری که بزرگ ترین معاهده ایران با کشورش را زیر سوال برده است، خوشحال باشیم، زیرا مفهوم آن خوشحالی علیه منافع ملی است. برجام چیزی نبود که بخشی از حاکمیت ایران با دولت آمریکا امضا کرده باشد، بلکه امضای کل نظام و ۶ کشور دیگر پای این معاهده رفته است. البته این گونه نیست که آمریکا بتواند برجام را نقض کند و هزینه‌ای بابت آن نپردازد. نقض برجام توسط آمریکا منجر به انزوای این کشور خواهد شد، بنابراین خیلی زود کارشناسان آمریکایی ترامپ را متوجه این موضوع خواهند کرد که نقض برجام به نفع این کشور نیز نیست.
** بعضی تحلیلگران داخلی معتقد هستند، حضور ترامپ در نهایت به نفع جمهوری اسلامی‌خواهد بود به این دلیل که شعارهای ترامپ نشان دهنده این است که نظر وی بیشتر معطوف به داخل آمریکاست، عقیده شما در این‌باره چیست؟
آمریکا لزوما یک سری از منافع ملی خود را باید فروگذار کند تا نقش بین المللی خود را تثبیت کند. 
ترامپ علیرغم این که از بازگرداندن اقتدار آمریکا دم می‌زند، سیاست‌های این کشور را متوجه داخل مرزهای آمریکا نیز می‌کند. از این نظر بد نیست اما به عقیده من تا زمانی که سیاست‌های وی بعد از انتخابات اعلام نشود نباید اظهارنظر جدی و قطعی داشته باشیم. به نظر می‌رسد ترامپ حلقه‌ای که دموکرات‌ها برای محدود کردن جمهوری اسلامی‌ایجاد کرده بودند ، نه تنها تقویت نکند بلکه تضعیف هم خواهد کرد و این موضوع شاید به نفع ما باشد.
** تحلیل دیگر نیز می‌گوید آقای ترامپ رابطه خوبی با روسیه برقرار خواهد کرد. در ضمن با عربستان سعودی نیز مشکلاتی دارد. آیا از این دو منظر به نفع ما خواهد بود؟
رقبای منطقه‌ای ایران از جمله عربستان و … از آمدن ترامپ راضی نیستند. البته در ظاهر اسراییل اظهار خوشحالی کرده است اما به نظر می‌رسد عمیق نیست. اما در سیاست‌های منطقه‌ای انتخاب ترامپ به ضرر جمهوری اسلامی‌نبوده است، به این دلیل که ترامپ با ایجاد شکاف‌هایی درون جامعه غربی، راه تنفس را برای ایران باز می‌کند و ما می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم. به همین دلیل به عقیده من به هیچ عنوان نباید خودمان را در خط مقدم مواجهه با ترامپ قرار دهیم، بلکه باید صبر داشته باشیم.
** با توجه به ادعای اخیر آقای حداد عادل مبنی بر ترس اصلاح‌طلبان از اصولگرایان به دلیل تکرار بحث قحط الرجالی، نظر شما در این مورد چیست؟
بحث قحط الرجالی نیست. یکی از رجال اصولگرایان خود آقای حداد عادل است. ایشان چه مقدار شانس انتخاب شدن برای خود می‌بیند؟ ایشان یک دوره رئیس مجلس بوده و جزو شخصیت‌های بارز جناح اصولگرا به شمار می‌آید. بحث رقیب نداشتن آقای روحانی به این معنی نیست که رقیبی به لحاظ توانمندی ندارد بلکه منظور کسی است که توانایی آوردن رای داشته باشد. فعلا چشم اندازی برای این که اصولگرایان کاندیدای واحدی داشته باشند مشاهده نمی‌شود. البته ممکن است افراد کم تر شناخته شده‌ای با موقعیت‌هایی مطرح کنند ولی من فکر می‌کنم این مسئله هم تهدیدی برای آقای روحانی نخواهد بود. البته همه چیز به عملکرد دولت بستگی دارد و این که مشکلی پیش نیاید که موقعیت دولت به خطر بیفتد. اخیرا دولت قدم خوبی را در انتخاب سه وزیر برداشت و رای اعتماد موقعیت دولت را تقویت کرد و نشان داد که مجلس با دولت همراه است. مردم دنبال دعوا نیستند و از رابطه خوب میان دولت و مجلس خوشحال می‌شوند. مهم این است که بدنه حامی‌آقای روحانی از ایشان حمایت کنند تا مردم دچار دغدغه نشوند.
** یک تئوری می‌گوید؛ حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی یک حمایت ناگزیر است. به این دلیل که هیچ گزینه‌ای ندارند لاجرم باید از ایشان حمایت کنند. در این میان دو سوال ایجاد می‌شود؛ نخست این که اصلاح‌طلبان باید دربست از آقای روحانی حمایت کنند و یا این‌که حمایت آن‌ها باید مشروط باشد؟ روش اصلاح‌طلبان در حمایت از آقای روحانی چگونه است؟
برداشت نخست از این حرف این است که عده‌ای می‌خواهند یک شکاف بزرگ و دوگانگی میان اصلاح‌طلبان و آقای روحانی ایجاد کنند. اصلاح‌طلبان اساسا آقای روحانی را دستاورد خود می‌دانند و کسی نمی‌آید دستاورد خود را کنار بگذارد. درست است که آقای روحانی ادعای اصلاح‌طلبی ندارد اما به مطالبات اصلاح‌طلبان پاسخگو است. بنابراین دلیلی وجود ندارد که اصلاح‌طلبان سراغ فرد دیگری بروند، آن هم در شرایطی که می‌دانیم این فرد می‌تواند در حد مقدور به نیازها پاسخ دهد. اگر هم گاهی بر حمایت از آقای روحانی تاکید می‌شود، دلیل این است که بتوانیم انسجام درونی اصلاح‌طلبان را افزایش دهیم.
** بحث فراکسیون امید در ماه‌های اولیه مجلس انتقاداتی را برانگیخت، اخیرا مقالات و یادداشت‌ها خبر از عملکرد منسجم تر و رو به‌رشد این فراکسیون می‌دهد. تا چه اندازه با این بحث موافقید و عملکرد و نقش دکتر عارف را در این فراکسیون چگونه ارزیابی می‌کنید؟
از ابتدای مجلس بارها تکرار کرده ام که نباید زود قضاوت کرد و پیروزی ما در مجلس یک پیروزی فزاینده خواهد بود و این مطلب کاملا قابل رویت است. کسانی وارد مجلس شده اند که پیش از این تجربه کار مشترک با هم نداشته اند. اما رفته رفته جا افتادند و در حال حاضر به عنوان افرادی اثرگذار مشغول هستند. ضمن این که اصولگرایان معتدل نیز در این میان همراهی خوبی با آن‌ها دارند. اصولگرایان خاص اندکی نیز که وارد مجلس شده‌اند میدان عمل پیدا نکردند و اگر هم حرکتی انجام داده‌اند نتیجه‌ای جز انسجام بیشتر اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل در پی نداشته است! بنابراین در مجلس شرایط رو به رشدی را شاهد هستیم که عملکرد تک تک اعضای فراکسیون امید، رئیس آن و در مجموع فراکسیون در این همگرایی بسیار موثر بوده است و جای تشکر دارد. به عقیده من ناکامی‌این فراکسیون در ابتدای مجلس موجب دستیابی به پیروزی‌های تدریجی و ایجاد امیدهای فزاینده شد. امید فزاینده بهتر از امید ناگهانی و بعد از آن ناامیدی است. تاثیر این رشد نیز در انتخابات ریاست جمهوری آینده مشاهده خواهد شد و من امیدوارم با ادامه این روند آقای روحانی بیشتر از دوره قبل رای کسب کنند.
** تحلیل شما از تاثیر فراکسیون امید در جلسه اخیر رای اعتماد سه وزیر و نقش دکتر عارف در این زمینه چیست؟.
در این قضیه دکتر عارف قدم به قدم عملکرد بهتری داشت. در ابتدا شاید تمایلی برای ورود مستقیم به این عرصه نشان نمی‌داد، زیرا دولت برای انتخاب این وزرا با فراکسیون امید مشورتی نداشت، اما انتخاب آقای روحانی در صورت مشورت هم بهتر از آن وجود نداشت، بنابراین نتیجه مطلوب بود و فراکسیون و آقای عارف هم متوجه این قضیه شدند و نهایتا ایشان به عنوان موافق نامزدها نیز ثبت نام کرد و این نشان دهنده این است که این فرایند مثبت و رو به جلو بوده است و نتیجه رای هم نقطه عطفی بود، از این بابت که مجلس هویت خود را در این رای گیری آشکار کرد. آقای روحانی از دور منویات اصلاح‌طلبان را در نظر می‌گیرد و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.
** مشخص ترین پیام رای به این سه وزیر با توجه به این که هر سه وزیر در مجلس نهم ردشده بودند، چه بود؟
ادعای توفیق شایان اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم به اثبات رسید. گرایش مردم در انتخابات ، خودش را نشان داد و در این رای اعتماد نیز این امر کاملا شفاف شد. 
** شورای نگهبان مجددا مصوبه مهلت رد صلاحیت نمایندگان بعد از احراز را رد کرد. به عقیده شما این کشمکش می‌تواند به نفع باشد؟!
این موضوع اگر به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود، قطعا رای مجلس تایید خواهد شد. حرف شورای نگهبان که دائما اختیارات خود را توسعه می‌دهد برای هیچ کس حتی اصولگرایان خوشایند نیست. 
** برخی ترمیم کابینه آقای روحانی را سیاسی و ناکافی می‌دانند، نظر شما چیست؟
کلید ترمیم کابینه توسط شخص آقای روحانی زده نشد و ما از این که ایشان در ترمیم کابینه مقداری تعلل کرد گله مند بودیم، اما اصرار ضرورتی نداشت. زمانی که ناگزیر قرار بر کناره گیری آقای جنتی شد و آقای روحانی با تغییر یکی از وزرا مواجه شد، دو تن از وزرای دیگر که در معرض تغییر بودند نیز ضمیمه کردند تا این کار توام انجام شود. به عقیده من اگر به جای دو تن، چهار تن ضمیمه می‌شدند بهتر بود اما صلاح ندانستند ما هم اصرار نکردیم.
** حزب اتحاد ملت ایران اسلامی‌برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ چه برنامه‌ای دارد.
برنامه اختصاصی برای خودمان نداریم ولی باید کمک کنیم آقای روحانی با آرای بهتر از دفعه قبل انتخاب شود، به همین دلیل هم به آقای روحانی توصیه می‌کنیم دولت را به سمتی ببرد که منجر به جلب حمایت بیشتر مردم شود و تلاش خواهیم کرد که در عرصه اجتماع نظر مردم را به رای به آقای روحانی جلب نماییم. به نظر من اصولگرایان معتدلی که در دوره قبل به آقای روحانی رای نداده بودند، این بار به سبد رای ایشان اضافه خواهند شد. برخی مطرح می‌کنند وارد شدن اصولگرایان معتدل در ائتلاف صورت گرفته ممکن است وزن اصلاح‌طلبان را در سبد رای آقای روحانی کم تر کند و این موجب چرخش آقای روحانی به سمت اصولگرایان شود ولی ما چنین نگرانی‌ای نداریم.
** برخی از گروه‌های اصلاح‌طلبی می‌گویند خیالمان از ریاست جمهوری حداقل تا سال ۱۴۰۰ راحت است و اگر اصلاح‌طلبان برنامه‌های خود را بیشتر به شوراهای اسلامی‌شهر و روستا معطوف کنند نتایج بهتری را در آینده در مدیریت شهری خواهند گرفت. به عنوان دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی‌نظر شما در این زمینه چیست؟
به نظر من پرشورتر کردن انتخابات شوراها علاوه بر این که می‌تواند نتیجه این انتخابات را بهتر کند، بر میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری که ممکن است کم شورتر شود، نیز تاثیر بسیاری دارد. اگر رقیب جدی برای آقای روحانی وجود نداشته باشد ممکن است شور انتخاباتی مقداری کاهش یابد. بنابراین انتخابات شوراها می‌تواند به مدد انتخابات ریاست جمهوری بیاید. در دوره قبل این اتفاق برعکس رخ داد.
————————–
همان طور که انتخاب آقای احمدی نژاد در ایران اصولگرایان را چند شاخه کرد، به نظر می‌رسد انتخاب ترامپ در آمریکا نیز جمهوریخواهان را چند شاخه کند
——————–
ما نمی‌توانیم از انتخاب رئیس جمهوری که بزرگ ترین معاهده ایران با کشورش را زیر سوال برده است، خوشحال باشیم، زیرا مفهوم آن خوشحالی علیه منافع ملی است
————–
انتخاب ترامپ چالش عمیقی در جامعه آمریکا ایجاد کرد
نه تنها حزب دموکرات بلکه بخش‌هایی از حزب جمهوریخواه نیز از این انتخاب راضی نیستند
این گونه نیست که آمریکا بتواند برجام را نقض کند و هزینه‌ای بابت آن نپردازد
به نظر می‌رسد ترامپ حلقه‌ای که دموکرات‌ها برای محدود کردن جمهوری اسلامی‌ایجاد کرده بودند را نه تنها تقویت نکند بلکه تضعیف هم خواهد کرد و این موضوع شاید به نفع ما باشد و فضای تنفس ما بیشتر شود
رقبای منطقه‌ای ایران از جمله عربستان هیچکدام از آمدن ترامپ راضی نیستند
مردم دنبال دعوا نیستند و از رابطه خوب میان دولت و مجلس خوشحال می‌شوند
اصلاح‌طلبان اساسا آقای روحانی را دستاورد خود می‌دانند و کسی نمی‌آید دستاورد خود را کنار بگذارد
من امیدوارم با ادامه این روند آقای روحانی بیشتر از دوره قبل رای کسب کنند
به نظر من اصولگرایان معتدلی که در دوره قبل به آقای روحانی رای نداده بودند، این بار به سبد رای ایشان اضافه خواهند شد
برخی مطرح می‌کنند وارد شدن اصولگرایان معتدل در ائتلاف صورت‌گرفته ممکن است وزن اصلاح‌طلبان را در سبد رای آقای روحانی کم‌تر کند و این موجب چرخش آقای روحانی به سمت اصولگرایان شود ولی ما چنین نگرانی‌ای نداریم
به آقای روحانی توصیه می‌کنیم دولت را به سمتی ببرد که منجر به جلب حمایت بیشتر مردم شود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *