پروژه تحقیقاتی سفرون امیکس مرجعی برای تعیین خلوص زعفران

تربت حیدریه- ایرنا- عضو شورای سیاستگذاری کشاورزی و غذای اتحادیه اروپا گفت:
پروژه تحقیقاتی سفرون امیکس (اطلاعات مربوط به زعفران) در تشخیص و تعیین خلوص زعفران، یک مرجع معتبر است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، 'تریس نی' روز سه شنبه در نخستین جشنواره ملی توسعه و تجارت زعفران در تربت حیدریه افزود: این پروژه تحقیقاتی که در اروپا انجام شده شامل مجموعه ای از اطلاعات علمی و ارایه چند روش برای تعیین میزان خلوص زعفران است.
وی اظهار کرد: در قالب این مجموعه اطلاعاتی و با کمک تکنولوژی و ابزارهای مطالعه روی زعفران، می توان ضمن تشخیص نوع تقلبی آن، از احتمال وجود افزودنی هایی نظیر براده آهن یا نمک در محصول زعفران آگاه شد.
تریس نی اظهار کرد: هنوز خیلی ها تعریف درستی از زعفران ندارند و لذا با کمک این مجموعه تحقیقاتی می توان به مفهوم واقعی زعفران رسید.
وی گفت: علاقه مندان برای آگاهی از جزییات پروژه سفرون امیکس می توانند به سایت مورد نظر مراجعه کنند.
از مجموع ۷۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار هکتار یعنی معادل حدود ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه اختصاص دارد.
در این استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵هزار خانوار در شهرستان تربت حیدریه می باشند.
در حالی که متوسط تولید زعفران در استان خراسان رضوی چهار کیلوگرم در هر هکتار است، این رقم در شهرستان تربت حیدریه ۴٫۲ کیلوگرم در هکتار است که سالانه تولید ۳۲ تن زعفران خشک را برای این خطه به همراه دارد.
مرکز شهرستان ۲۵۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
۶۱۲۱ / ۶۰۵۳

 
 
 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *