شهاب حسینی و اصغر فرهادی در جمع بهترین‌هادو جایزه اصلی کن برای سینمای ایران/ اثر «کن لوچ» بهترین فیلم شد

 

1463863974775_7.jpg

مراسم اعطای جوایز شصت و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن با اعطای جایزه بهترین فیلم به ساخته «کن لوچ» و دو جایزه برای سینمای ایران به پایان رسید.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیات داوران بخش اصلی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ در نهایت جایزه بهترین فیلم را به فیلم انگلیسی «من، دنیل بلیک» اعطاء کردند و فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی نیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه و نخل طلای بهترین بازیگر مرد برای شهاب حسینی شد.

 

 

شهاب حسینی/بهترین بازیگر مرد

 

 

شهاب حسینی پس از دریافت نخل طلای بهترین بازیگر جشنواره کن گفت: مطمئنم روح پدرم الان نظاره گر من است. از فرهادی و علیدوستی تشکر می کنم، این جایزه را از مردم دارم پس به آنها تقدیم می کنم.

 

 

اصغر فرهادی/بهترین فیلمنامه

 

 

اصغر فرهادی نیز پس از کسب جایزه‌اش گفت: خیلی خوشحالم و واقعا انتظارش را نداشتم پس از شهاب، فیلم یک جایزه دیگر هم بگیرد. فیلم های من معمولا فیلم های شادی نیستند اما خوشحالم که با جایزه هایی که تاکنون گرفتم توانستم مردم کشورم را، حداقل بخشی از آنها را خوسحال کنم. روزی به همراه فیلمبردارم برای تماشای نسخه نهایی فروشنده به سینمایی رفتیم مسئول سالن گفت بیست دقیقه برای اماده شدن فیلم لازم است و در این فاصله فیلمی برایتان بگذارم؟ گفتم اگر خسته کننده نیست بگذار و آن فیلم «مد مکس» ساخته جورج میلر بود. همان موقع گفتم این نشانه خوبی است. این فرصت خوبی است تا از هیئت داوران و از رئیس جشنواره تشکر کنم. همچنین از دوست و تهیه‌کننده خوبم «الکساندر» و تیم خوبم که در کنارم بودند نیز تشکر می کنم.

 

فرهادی در سال ۲۰۱۳ نیز در با فیلم «گذشته» در بخش رقابتی کن حضور داشت که در نهایت توانست جایزه کلیسای جهانی جشنواره کن و همچنین بازیگر فیلمش (برنیس بژو) جایزه بهترین بازیگر جشنواره را کسب کند.

 

 

کن لوچ/ نخل طلای بهترین فیلم

 

 

«کن لوچ» کارگردان صاحب نام انگلیسی در حالی جایزه اول جشنواره کن ۲۰۱۶ را تصاحب کرد که پیش از این نیز یک بار در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب جایزه نخل طلا برای فیلم «بادی که در علفزار پیچید» شده بود.

 

 

خاویر دولان/ جایزه بزرگ جشنواره

 

 

جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره کن که مهمترین جایزه پس از نخل طلای بهترین فیلم است به فیلم «اینجا ته دنیاست» به کارگردانی «خاویر دولان» رسید و «الیور آسایاس» فرانسوی برای فیلم «خربدار شخصی» و «کریستین مونجیو» برای فیلم «فارغ‌التحصیلی» جایزه نخل طلای بهترین کارگردانی را به خانه برد‌.

 

 

الیور آسایاس/ بهترین کارگردان

 

*

 

کریستین مونجیو/بهترین کارگردان

 

 

در سایر بخش ها جایزه هیئت داوران شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن به فیلم «عزیر آمریکایی» به کارگردانی «آندرا آرنولد» از فرانسه رسید و «ژاکلین ژوزه» نیز جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن امسال را برای برای فیلم فیلیپینی «رزای من» به دست آورد.

 

 

برنده نخل طلای بهترین فیلم کوتاه

 

 

هیئت داوران امسال جشنواره کن که امسال کتایون شهابی تهیه کننده ایرانی نیز یکی از اعضای آن بود فیلم فرانسوی «Devines» ساخته «هودا بیامینا» را برنده جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم اول جشنواره معرفی کردند و جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه را نیز به «خوانجو خیمنز» کارگردان اسپانیایی برای فیلم «تایم کد» اعطاء کردند.

 

 

ژاکلین ژوزه/بهترین بازیگر زن

 

 

 

سال گذشته فیلم «دیپان» ساخته «ژاک اودیار» از فرانسه موفق به کسب جایزه نخل طلای بهترین فیلم شد.

 

 

 

انتهای پیام

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *