خبرگزاری قرآن خبر داد نامه شاکیان سعید طوسی به رئیس ‌قوه قضائیه

 

شرق، مسعود کاظمی:‌ اخبار مربوط به «سعید طوسی»، قاری مشهور قرآن، در هفته‌ای که گذشت، فضای مجازی را تحت‌تأثیر خود قرار داد. شایعات و اسناد تأییدنشده‌ای که در این مدت حول و حوش او منتشر شد، ظاهرا شکل جدی‌تری به خود گرفته و اکنون از مرحله شایعات فضای مجازی عبور کرده و اخبار رسمی در این رابطه کم‌کم منتشر می‌شود. شاید آخرین و مهم‌ترین اتفاق در این حوزه، نامه‌ای است که ظاهرا از سوی خانواده شاکیان در حال نگاشته‌شدن است. عصر دیروز خبرگزاری «ایکنا»، خبرگزاری بین‌المللی قرآن، اعلام کرد که براساس اعلام یک منبع آگاه، شاکیان پرونده سعید طوسی در حال تهیه نامه‎ای خطاب به رئیس قوه قضائیه هستند که در آن ضمن اعلام برائت از رسانه‎های معاند، رسیدگی به پرونده را خواستار شده‎اند. به گزارش «ایکنا»، گفته می‎شود شاکیان در این نامه ضمن اعلام برائت از رسانه‎های بیگانه و فضاسازی دشمنان قرآن و نظام اسلامی به‌ویژه در فضای مجازی و با تأکید بر اینکه پشت‌پرده این رفتارها صرفا ضربه‌زدن به ساحت قرآن و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، رسیدگی به پرونده را خواستار شده‌اند. گزارش خبرگزاری ایکنا حاکی است به‌دنبال طرح اتهامی از سوی جمعی از شاکیان علیه سعید طوسی در دستگاه قضا، شاهد فضاسازی و جریان‌سازی شدید رسانه‎های خارجی و معاندان نظام جمهوری اسلامی بودیم که این نامه و ابراز انزجار شاکیان پرونده، بار دیگر طرح شومی که معاندان و دشمنان قرآن به آن دل بسته‎اند و آن را دستاویزی برای تخریب چهره انقلاب و مسئولان نظام اسلامی قرار داده‎اند، خنثی خواهد کرد. همچنین جمعی از پیش‌کسوتان و فعالان قرآنی نیز از جمله استاد عباس سلیمی و استاد سیدمحسن موسوی‌بلده در گفت‎وگوهایی که با ایکنا داشتند، هدف از این جریان‎سازی‎های گسترده را انتقام از قرآن عنوان کرده و خواستار پیگیری موضوع از طریق قانونی با حفظ منطق و آرامش جامعه قرآنی شدند. 

 

اما این تنها رخداد در این رابطه نبود. روز پنجشنبه سه متن درهمین‌باره منتشر شد.سه متن درباره یک اتهام. دو بیانیه از سوی سعید طوسی، قاری بین‌المللی قرآن و یک یادداشت به قلم معاون قرآنی وزارت ارشاد. گذشت یک هفته از انتشار شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی درباره پرونده قضائی سعید طوسی، دست‌آخر منجر به صدور دو بیانیه و یک یادداشت شد. جنس یادداشت معاون وزارت ارشاد اما کمی شوکه‌کننده است. او به‌نوعی از شایعه عبور کرده و ماجرا را خبری می‌داند که باید به پرونده آن رسیدگی کرد. ضمن اینکه انتشار اخبار مربوط به سعید طوسی را اشاعه فحشا می‌داند.
شاکیان با صبوری در احقاق حق خود تلاش کنند
روز پنجشنبه، معاون قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در یادداشتی که در «تابناک» منتشر شده، از شاکیان پرونده درخواست کرد تا صبوری و متانت پیشه کنند تا به نتیجه برسند. این بخش از یادداشت او را می‌توان تأیید وجود پرونده‌ای قضائی تلقی کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آغاز این یادداشت تصریح کرد: «متأسفانه خبر ناگواری در رسانه‌های مجازی منتشر شد که افراد متدین به‌ویژه جامعه قرآنیان را متأثر نمود. صرف‌نظر از ماهیت موضوع و وقوع یا عدم وقوع جرم که کاملا به حوزه قضائی مربوط است انتشار آن مصداق اشاعه فحشا می‌باشد. دشمن عملکردهای غلط را مستمسکی قرار می‌دهد تا به‌نوعی تقدس‌زدایی کند. کارنامه درخشان جامعه قرآنی و نیروهای انقلاب با خطای یک یا چند نفر از بین نمی‌رود. ضمن تقبیح انتشار اسرار مردم، از ریاست محترم قوه قضائیه تقاضا می‌کنم دستور فرمایند رسیدگی به این پرونده در اولویت قرار گرفته و براساس دستورالعمل قرآنی در صورت تخلف از سوی هر کسی به‌ویژه افرادی که انتظار می‌رود تربیت قرآنی شده باشند حکم صادر و اجرائی شود. از شاکیان محترم تقاضا می‌کنم که با صبوری و متانت در احقاق حق تلاش نمایند. از مردم شریف انتظار می‌رود در این‌گونه حوادث ضمن خودداری از انتشار، اجازه ندهند نسبت به مقدسات به‌ویژه قرآن کریم و خادمان قرآن سوءبرداشتی پیش آید». حجت‌الاسلام حشمتی، در بخش پایانی این یادداشت نوشته است: «لازم به ذکر است اصرار به عدم اشاعه ‌فحشا برای همه افراد و اقشار باید لحاظ گردد. هر گناهکار و مجرمی در ازای جرمی که مرتکب می‌شود باید کیفر و عقوبت داشته باشد و انتشار عکس، پرونده و تخلف مجرمین، خود جرم دیگری است که نابخشودنی است. در پایان باور دارم که بعضی اقشار نظیر روحانیون، انقلابیون، متدینین و به‌ویژه قاریان قرآن و مداحان در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند که خطای آنان ناخودآگاه باورهای دینی مردم را تضعیف می‌نماید و برای همین آیه شریفه ٣٠ احزاب می‌فرماید: ای همسران پیامبر درصورتی‌که هریک از شما گناه آشکار و فاحشی مرتکب شود (به دلیل آثاری که در جامعه می‌گذارد) عذابش دوچندان خواهد بود».
بیانیه اول؛ تأکید بر گردن‌نهادن به حکم قضائی
روز پنجشنبه اما دو بیانیه هم از سوی سعید طوسی صادر شد. اولی پیش از یادداشت معاون وزیر ارشاد و دومی پس از آن. طوسی در ابتدای بیانیه اول نوشته: «این‌جانب سعید طوسی، شاگرد و خادم قرآن کریم، شایعاتی مبنی بر دستگیری خود به جرم‌های مختلف با آمار و اعداد عجیب و غریب و داستان‌های متناقض و سراپا کذب شنیدم که گویا از طریق برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های یهودی به طور هماهنگ و با کمک برخی از ایادی خود در داخل و یا خارج مستندسازی شده و با ارتباط‌دادن آن به ساحت مقدس قرآن و جامعه قرآنی و نیز شخص مقام معظم رهبری ناخواسته پرده از مقاصد شوم و خباثت‌آلود خود برداشته‌اند». به گزارش «افکارنیوز» سعید طوسی در این بیانیه مخاطبانش را دسته‌بندی کرده است، ابتدا خطاب به مقام معظم رهبری نوشته است: «رهبرا! سلام و درود بر تو و صلابتت. هیبتت مستدام که دشمنانت چنان خار و زبون شده‌‌اند که چون در مقابل اقتدار و نفوذ کلامت درمانده گشته‌‌اند، فرصت را غنیمت شمرده و توطئه‌های ناجوانمردانه خود را با بهانه قراردادن من، متوجه مقام ولایت سازند! شرمسارم که قرعه آنان به نام من افتاد و مرا بهانه تهمت و تخریب کرده‌‌اند و درعین‌حال، سرفرازم از اینکه مرا قاری محبوب شما می‌خوانند». او مخاطب دوم را دوستان قرآنی قرار داده و آورده است: «به‌حمدالله و به برکت قرآن، من که کمتر از هیچ هستم، به کوری چشم حسود، امروز در سایه‌سار عزت قرآنی، مورد لطف و عنایت مردم عزیز قرار داشته و برخلاف فضاسازی‌های بدخواهان، نه‌تنها دستگیر نشده و به زندان نرفته‌ام بلکه فعالیت‌های‌های قرآنی خود در اقصی نقاط ایران و جهان ادامه داده و به برکت آیات قرآن، تاکنون دامن به بی‌عفتی نیالوده و از آیات نورانی قرآن مسئلت می‌دارم که تا آخر عمر مرا محفوظ دارد چرا که همه ما در معرض ابتلا و امتحان و آزمون الهی قرار داریم. مطمئن هستم که بصیرت حاکم بر جامعه قرآنی حتی بدون اقدام از جانب من نیز می‌تواند تهمت‌ها و شایعات این توطئه مسموم یهود را خنثی کند». او سپس خطاب به رسانه‌هایی که آنان را رسانه‌های خودی خوانده می‌نویسد: «من مطمئن هستم رسانه‌های یهود و کفر از مدت‌ها پیش توطئه چیده‌اند تا با طرح این بهتان، علیه قرآن و نظام و رهبری جوسازی کنند. کمی تأمل روشن می‌کند که مسئله یک شخص، حتی اگر قابل بررسی باشد، چه ربطی به ساحت کبریایی قرآن یا نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد؟ خبرهای منتشره آن‌قدر مستهجن و متناقض است که بر پیشانی آن نوشته شده: دروغ!». او در پایان خطاب به «رسانه‌های کذاب» نوشت: «شما رسانه‌های مزدور، آشکار است که سرتان در آخور کیست! این نخستین‌بار نیست که یاوه می‌بافید. شما همان‌هایی هستید که نه برای قرآن و قاری آن، بلکه برای هیچ کتاب آسمانی دیگر حرمت قائل نیستید. شگفتا! شما که همجنس‌بازی را تمدن می‌دانید و با تصویب قانون، آن را به رسمیت می‌شناسید! یکباره چه شد که خود را محکمه عدالت تصور نموده و خویشتن را عادل‌تر از دادگاهایی دانستید که براساس عقل و شرع حکم می‌کنند؟! خدعه‌هایتان برای همگان نخ‌نما شده و جامعه اسلامی از حقد و کینه شما مطلع هستند. لعنت خدا و رسولش بر شما باد. این روشن و مسلم است که این‌جانب رأی صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح قضائی جمهوری اسلامی ایران را گردن نهاده و درعین‌‌حال، حق قانونی خویش را در اعاده حیثیت و اعلام جرم علیه مفتریان و اشاعه‌دهندگان نسبت‌های ناروا علیه خود را محفوظ می‌دانم».
بیانیه دوم، انتقاد تلویحی از سخنان معاون وزیر
ساعاتی پس از انتشار بیانیه اول در «نسیم‌آنلاین» و «افکارنیوز» بیانیه دیگری از سعید طوسی در خبرگزاری قرآنی «ایکنا» منتشر شد که تفاوت‌هایی با بیانیه اول داشت. بخش‌هایی از بیانیه دوم در واقع پاسخ به سخنان حشمتی است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «در ماه‌های اخیر، هجمه‌‌ای وسیع از طرف رسانه‌های وابسته به استکبار جهانی و صهیونیست بین‌الملل به این‌جانب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت پذیرفت و آنچه که باعث شد که این حقیر پس از آنکه تصمیم بر سکوت و واگذارکردن امر به احکم‌الحاکمین و علام‌الغیوب داشتم، سخن و درددلی چند را با ملت متدین و اصحاب شریف قرآن داشته باشم، آن بود که با ورود شبکه ماهواره‌ای صدای شیطان بزرگ آمریکا به این موضوع، شبکه‌ای که خود مأمور ترویج فحشا در جوامع اسلامی است و اشاعه اکاذیب و نشر اتهامات ناجوانمردانه به این حقیر و ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی و دایه مهربان‌تر از مادر شدن و دلسوزی‌های مزوّرانه آنها، ممکن است‌ سؤالات و شبهاتی در اذهان شریف درمورد صحت و سقم این اتهامات سخیف به وجود آید که بر این‌جانب لازم است که به منظور جلوگیری از آلوده‌شدن مؤمنین به سوءظن به برادرشان در این خصوص اعلام نظر کنم که بدین‌وسیله ضمن تقبیح و محکومیت شدید کسانی‌ که با توسل به دشمنان قسم‌خورده اسلام و انقلاب، سعی در اثبات مدعای کذب خود نمودند و مصداق این آیه شریفه شدند که «یُرِیدُونَ أَنْ یَتَحَاکَمُوا إِلَى الطَّاغُوتِ وَقَدْ أُمِرُوا أَنْ یَکْفُرُوا بِهِ وَ یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُضِلَّهُمْ ضَلَالًا بَعِیدًا»(نسا/۶۰) اعلام می‌دارم که این‌جانب بحمدالله هرگز دامن به چنین گناهان و اعمال منافی عفت نیالوده‌ام و از درگاه ربوبی و به برکت آیات نورانی قرآن، عصمت و پاکی خود را تا آخر عمر طلب می‌نمایم». در بخش دیگری از این بیانیه نوشته شده: «مستندات و اظهارات ارائه‌شده در سایت‌ها و برنامه‌ها و نمایش‌های تلویزیونی، سراسر کذب و جعلی است و به درد همان فیلم‌های سینمایی می‌خورد. این‌جانب تاکنون به دلیل جلوگیری از هتک آبروی جامعه قرآنی سکوت کرده‎ام، اما از این پس به‌همین‌دلیل و برای حفظ حیثیت خود در جامعه قرآنی در مقابل این هتاکی‌ها و پرده‌دری‌ها، اقدامات قانونی خود را از طریق محاکم صالحه قضائی انجام خواهم داد و ان‌شاءالله و به فضل الهی همان‌طور که وعده الهی در آیات کریمه صدور این سخنان و در جریان تهمت‌زنی به اهل بیت پیامبر اکرم(ص) (قضیه افک)، خیر مؤمنان و شناخت دشمنان و منافقان در جامعه اسلامی است، از این امتحان و آزمایش الهی سربلند بیرون خواهم آمد». در بخش پایانی این نامه هم آمده است: «در پایان ضمن تشکر و سپاس از ملت شریف و متدین و دوستان عزیز قرآنی که در این جریان با حمایت‌های خود موجب دلگرمی و توان تحمل این امتحان الهی شدند و عرض شرمساری به ساحت مقدس رهبر عزیز و فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) که دشمن کینه‌توز چون از صلابت و اقتدار ایشان به تنگ آمده و چون منی را واسطه هتاکی به ایشان قرار داده است که صدالبته ذره‌ای غبار هم از این ماجرا بر دامن نورانی ایشان نخواهد نشست و دشمن از این خیال‌بافی نفعی نخواهد برد، خطاب به استکبار رسانه‌ای می‌‌گویم؛ درست فهمیده‌اید که قرآن و خادمان و مروجان قرآن، بزرگ‌ترین سد و مانع در تحقق اهداف شوم و شبیخون فرهنگی شما هستند، اما با چنین نمایش‌ها و خیال‌پردازی‌هایی هرگز به مقاصد پلید خود نخواهند رسید و آنچه را که شما مبلغ و نشردهنده آن باشید، مردم بصیر و فهیم ما تکذیب می‌نمایند. در پایان با التجا و استمداد از درگاه ربوبی برای دفع این کید و دسیسه به ذکر روایتی از امام کاظم(ع) که ذیل آیات شریفه اشاره‌شده در سوره مبارکه نور وارد شده است تبرک جسته و از برادران و خواهران ایمانی را از آلودن ذهنشان به اکاذیب و اتهامات ناجوانمردانه دشمنان قرآن و اسلام برحذر می‌دارم که مباد برخلاف (لاتقف ما لیس لک به علم) با صدور بیانیه‌های دوپهلو آب به آسیاب دشمن بریزد».

سعید طوسی کیست؟
محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به حاج سعید طوسی  ۴۶ساله و متولد تهران است. او از یک‌سالگی به مشهد رفته و از پنج‌سالگی فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز کرده است. طوسی در سال ۱۳۷۲ در مسابقات کشور سوریه رتبه اول و در سال ۱۳۷۷ در مسابقات مالزی بین ۳۶ نفر رتبه اول را کسب کرد. نفر اول مسابقات کشوری قرائت قرآن در سال ۱۳۷۹ نیز از دیگر مقام‌های قرآنی طوسی است. این قاری قرآن در سال‌های اخیر یکی از افرادی بوده که در مراسم‌های‌ مهمی نیز به قرائت قرآن پرداخته است. آخرین مراسم مهمی که طوسی در آن به قرائت قرآن پرداخت مراسم افتتاحیه مجلس دهم در روز هشتم خرداد بود. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *