وزیر ارشاد: عطار از مفاخر درخشان علم و ادب و معرفت ایران است

 

همایش بزرگداشت روز ملی عطارشاعر شهیرایرانی همزمان با سالروز مبعث رسول اکرم (ص) با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نیشابور برگزار شد.
در پیام سید عباس صالحی به این همایش آمده است: شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری بدون تردید یکی از مفاخر و مشاهیر طراز اول و بلکه یکی از ستارگان درخشان آسمان علم و ادب و عرفان و معرفت ایران است.
در ادامه این پیام آمده است: عطار، شخصیت ممتاز و بی بدیلی است که آوازه نام بلندش قرنهاست با اقتدار و افتخار مرزهای جغرافیائی را درنوردیده و آثار گرانبار و پر اسرارش حدیث دل و نجوای درون خیل صاحب دلان و اهالی فکر و اندیشه و حال و کمال در سرتاسر گیتی گردیده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام گفت: عطار، پیر وارسته ای است که نامش زینت بخش دفتر و دیوان بزرگان و سرآمدان عرصه شعر و شور و شعور از جمله مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شده است.
وی افزود: عطار، سالک راه دان و راز آشنایی است که در پرتو چراغ شریعت محمدی‌(ص)، طریقت عشق و پاک بازی را به لایتناهی حقیقت پیوست و غبار تنگ چشمی و تعصب را به زلال نیک اندیشی و روشن دلی از چشمان بسیاری زدود، همو که نام و یاد اهل بیت پیامبر اکرم (ص) را در دیباچه مثنوی های گرانبارش به روشن ترین بیان و نیکوترین زبان بزرگ داشت و جانب حقیقت و انصاف را دقیقه ای فرو نگذاشت.
وی اظهار داشت : عطار، شاعر نغز گفتار و شورآفرینی است که به شیواترین شیوه شعر و شرع را در هم آمیخت و با پرهیز از ظواهر و کدورتهای دنیوی و درباری پایه آن را به عرش رساند.
صالحی در این پیام گفت: اینک ماییم و یک نام بزرگ و پرافتخار شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری و مجموعه ای ژرف و شگرف از رشحات زلال ذهن و زبان او از جمله منطق الطیر، اسرار نامه، الهی نامه، مختارنامه، مصیبت نامه، دیوان غزلیات و قصاید و تذکره الاولیا.
وی افزود: برماست که به عنوان میراث داران این گنجینه گرانبار نهایت کوشش و تلاش خود را در راه نگهبانی و بهره برداری از آن بکار بریم.
صالحی اظهار داشت: در این میان نقش و وظیفه اصحاب فکر، اندیشه، پژوهش و ادب و هنر بیش از دیگران است و بر همین اساس بر عرفان پژوهان و عطار شناسان خبره و تواناست که با تحقیقات ژرف و پژوهش های عالمانه در شخصیت، احوال و افکار و آثار عطار، چهره‌ای واقعی، صورتی پیراسته و روایتی روشن از سالک هفت شهر عشق پیش چشم و در دسترس انبوه شیفتگان قرار دهند، همچنانکه بر شاعران، نویسندگان، هنرمندان نو اندیش و نوگراست که آثار نغز عطار را مایه و پایه آفرینش‌های ادبی و هنری خویش برای پدید آوردن آثار بدیع و فاخر و متناسب با نیاز زمانی جامعه و به خصوص نسل جوان و جویای حقیقت و معنویت خود قرار دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درپیام خود گفت: همایش بین المللی زندگی و آثار عطار نیشابوری به مناسبت روز ملی بزرگداشت وی که در نیشابور و تهران برگزار می شود در راستای همین هدف اساسی است.
وی افزود: اینجانب ضمن گرامیداشت ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری از تمام تلاشگران و مجریان این همایش عظیم و همه برپا دارندگان سایر برنامه ها و آیین های علمی، ادبی و فرهنگی به مناسبت این روز بزرگ در نیشابور، کدکن و تهران و سایر شهرها سپاسگزاری و قدردانی می نمایم و همت والای این استادان، پژوهشگران، شاعران، نویسندگان و هنرمندانی که تمام تلاش خود را در راه بزرگداشت این شخصیت بزرگ به کار بسته اند ارج می نهم.
وی ادامه داد: از موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه
مک گیل، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، ستاد بزرگداشت مفاخر در استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی و ستاد بزرگداشت روزهای عطار و خیام در فرمانداری نیشابور نیز تقدیر و تشکر می نمایم، امید که این تلاشها راه به سر منزل مقصود که اعتلای فرهنگ و ادب ایران اسلامی است ببرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: تقارن عید مبعث با روز ملی عطار نیشابوری بر زیبایی و جلوه این روز درخشش این همایش را چند برابر خواهد کرد.
محمدمقدوری در مراسم بزرگداشت روز ملی عطار در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور، افزود: امروز همه اندیشمندان عالم بر این نکته اکتفا دارند که باید بر چهار رکن علم، اخلاق، هنر و عدالت تاکید شود.
وی یادآوری کرد: عبادت هدف اصلی خلقت بشری و همه نوید پیامبر اسلام و قرآن استمرار عدالت است.
او اضافه کرد: عطار نیشابوری یکی از ستارگان شعر و ادب ایران زمین است، سه عمده زیبایی، درد و عشق در آثار عطار نیشابوری دیده می‌شود و عطار قبل از اینکه از زبان مرغان حرف بکشد، خود آنان را درک کرده و حاصل درک آن منطق‌الطیر است.
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما از ظرفیت دو روز ملی حکیم عمر خیام نیشابوری و فریدالدین عطار نیشابوری نتوانستیم به خوبی استفاده کنیم.
دکتر حمید گرمابی گفت: ما باید بیشتر به بزرگانی چون عطار و خیام توجه کنیم، امروز تفاوت زیادی در بزرگداشت عطار نیشابوری در ایران و بزرگداشت شاگرد عطار (مولانا) در ترکیه وجود دارد و این یک ضعف بزرگ است.
وی تاکید کرد: باید بیش از این به بزرگان علم و ادب اهمیت قائل شویم و در حد نام عطار همایشی برای آن برگزار کنیم.
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پیشنهاد می‌دهم تا بزرگداشت روز ملی خیام نیشابوری که یک ماه فاصله است این ماه را ماه فرهنگی نیشابور با عنوان (بر بال سیمرغ بر چرخ فلک) نامگذاری و در شهرستان برنامه‌هایی را در شأن خیام و عطار برگزار کنیم.
هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: ما مترصد آن هستیم که سومین روز ملی نیشابور را در تقویم به نام (سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور) در دهم تیرماه نامگذاری کنیم.‌وی اذعان کرد: از مسئولان عالی رتبه پرسشی دارم که چرا مراسمات روز ملی نیشابور به فراموشی سپرده می‌شود و حتی در این مراسمات حضور پیدا نمی کنند و مراسمات حافظ در شیراز و … به فراموشی سپرده نمی‌شود.
نماینده مردم نیشابورو فیروزه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عطار نیشابوری مسائلی را حل کرده که هنوز ذهن بشریت به آن نرسیده است.
رونمایی از ده المان پرنده سیمرغ در نیشابور
شهردار نیشابور و قائم‌مقام ستاد اجرایی بزرگداشت روز ملی عطار از رونمایی ده المان پرنده سیمرغ شیخ فریدالدین عطار نیشابوری همزمان با ۲۵ فروردین سالروز بزرگداشت این عارف و شاعر شهیر ایران و جهان خبر داد.
علی نجفی گفت: المان ده پرنده از سی پرنده سیمرغ که تمامی از جنس بتن مسلح و در ابعاد متغیر بین دو تا چهار متر و تقریبا ۲۰ برابر اندازه واقعی هر پرنده است توسط استاد رضا هادیانی و میثم هادیانی ساخته و در محل بزرگترین المان سیمرغ جهان در بوستان فرهنگسرای سیمرغ نیشابور نصب شد.‌وی اضافه کرد: هدف از ساخت این المان‌ها، بیان پیام شیخ فریدالدین عطار نیشابوری از زبان پرندگان(منطق الطیر) و رسیدن به سیمرغ بزرگ است که مراد از پرندگان در این راه سالکان راه حق و مراد از سیمرغ وجود حق تعالی است.
نجفی یادآور شد: نصب این پرندگان بر روی ستون‌های اطراف المان بزرگ سیمرغ فعلا به‌طور موقت بوده و در آینده هر پرنده با توجه به پیام و علت طیران و همچنین با توجه به زیستگاه آن در اطراف سیمرغ بزرگ(بوستان عرفانی سیمرغ) در محل مناسب و بر روی پایه هایی که منقوش به اشعار شیخ عطار است منتقل و نصب می‌شود.
وی تاکید کرد: المان ده پرنده از سی پرنده سیمرغ با اعتبار بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال توسط شهرداری نیشابور ساخته شده است.
شهردارنیشابور اضافه کرد: روند ساخت المان‌های دیگر پرندگان سیمرغ ادامه دارد و با امید به خدا در آینده نزدیک شاهد نصب و تکمیل ساخت پروژه بوستان عرفانی سیمرغ خواهیم بود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *