محمدحسین خوشوقت فرزند آیت الله عزیزخوشوقت می گوید: وقتی از پدر درباره اتهاماتی که به ایشان در رابطه با قتل های زنجیره ای زده می شد می پرسیدم آن را صریحا رد کردند

آیت الله خوشوقت درباره قتل های زنجیره ای چه گفت؟

تهران-ایرنا- محمدحسین خوشوقت فرزند آیت الله عزیزخوشوقت می گوید: وقتی از پدر درباره اتهاماتی که به ایشان در رابطه با قتل های زنجیره ای زده می شد می پرسیدم آن را صریحا رد کردند و گفتند: کشور قانون و دادگاه دارد، اگر کسی متهم به سب پیامبر یا ائمه طاهرین و یا هر جرم دیگری شود، هیچ کس حق ندارد راسا وارد شود و اقدام به تنبیه یا مجازات کند.

محمد حسین خوشوقت مدیر کل اسبق مطبوعات و رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پنجم گفت و گوی خود با پروژه تاریخ شفاهی ایران خبرگزاری جمهوری اسلامی به نسبت فامیلی خود با مقام معظم رهبری و مکالمه ای بین خود و مرحوم آیت الله خوشوقت درباره قتل های زنجیره ای می پردازد.

ایرنا: حاج آقا خوشوقت در ۳۳ سالگی ازدواج کردند. معمولا طلاب خیلی زودتر ازدواج می کنند. از ایشان در این باره پرسیدید؟
خوشوقت: بله. فرمودند دیدم طلبه هایی که ازدواج می کنند گرفتار خانواده می شوند و نمی توانند درست درس بخوانند. من برای این که بتوانم خوب درس بخوانم گذاشتم درسم تمام شود بعد ازدواج کنم.

ایرنا: رابطه مرحوم پدر با مقام معظم رهبری چگونه بود؟
خوشوقت: بسیار عالی و همراه با ارادت متقابل. خصوصا این اواخر خیلی زود به زود یکدیگر را ملاقات می کردند. یا پدرم نزد ایشان می رفتند یا ایشان نزد پدر می آمدند.
گروهی از اهل کسب معرفت نزد حضرت آقا رفته بودند و پرسیده بودند که در این دوران پرتلاطم به چه کسی مراجعه کنیم؛ ایشان فرموده بودند نزد آقای خوشوقت بروید.

ایرنا: در این جا بد نیست در مورد اتهاماتی که علیه آیت الله خوشوقت تحت عنوان «نقش ایشان در صدور فتوای قتل های زنجیره ای» مطرح می شود هم توضیحاتی دهید.
خوشوقت: این تهمت، یکی از ظلم های بزرگی بود که در حق این مرد خدا روا داشته شد. به اعتقاد من، بدخواهان با وارد ساختن تهمت صدور فتوای قتل دگر اندیشان، می خواستند در واقع، مقام معظم رهبری را هدف قرار دهند. با مطالعه بازجویی مکتوب اما جعلی منسوب به سعید امامی، می توان به این مقصود پی برد. در آن جا نوشته اند که سعید امامی گفت که آیت الله خوشوقت هم آمدند و گفتند نباید به این ها(قربانیان دگر اندیش) رحم کرد!
این به اصطلاح اعترافات، یا جعلی است و یا اگر جعلی نباشد، تحت بدترین شکنجه های جسمی و روحی صورت گرفته و در آن شرایط ، متهم، مجبور بوده هر آن چه بازجویان دیکته می کنند، بنویسد. حتما بازجویی های جنایت آلود و شرم آوری که از همسر سعید امامی صورت گرفته است را دیده اید.
به هر حال، من شخصا از پدر، در مورد این اتهام علیه ایشان سوال کردم. صریحا و قاطعانه آن را رد کردند و فرمودند « کشور قانون و دادگاه دارد؛ اگر کسی متهم به سب پیامبر یا ائمه طاهرین و یا هر جرم دیگری شود، هیچ کس حق ندارد راسا وارد عمل شود و اقدام به تنبیه یا مجازات کند بلکه امور باید از طریق مجاری قانونی و قضایی دنبال شود».
به ایشان عرض کردم اجازه می دهید مراتب را به نقل از شما و یا از سوی خود، رسما تکذیب کنم و پاسخ تهمت زنندگان را بدهم؟ فرمودند «صلاح نمی دانم چون قصد این ها بازی سیاسی با افکار عمومی و آلوده کردن فضاست.» معتقد بودند«با این کار، وارد بازی در زمین دشمن خواهیم شد.»

ایرنا: همشیره جنابعالی همسر آقاسیدمصطفی خامنه ای فرزند ارشد مقام معظم رهبری هستند. چه سالی و چگونه این وصلت صورت گرفت؟
خوشوقت: این وصلت سال ۱۳۷۲ اتفاق افتاد. پدر مقید بودند که فرزندانشان با خانواده هایی متدین و هم سنخ از نظر فرهنگی و اجتماعی ازدواج کنند. در مورد همشیره دوم من خواستگارهایی مراجعه کرده بودند، اما با جواب منفی مواجه شده بودند.
پدر من ارادت بسیار بسیار زیادی به مقام معظم رهبری داشتند و شخصیت و سبک زندگی شان را تمجید می کردند. پدر از طرفی حاج اقا مصطفی را می شناختند که چه فرد نازنین و متدین و خوبی است. بنابراین، با مشورت همشیره و والده، با خواستگاری موافقت کردند. سپس همسر مکرمه مقام معظم رهبری هم به منزل ما تشریف آوردند و از همشیره من خواستگاری کردند. این روند و مراسم ازدواج خیلی سریع و ساده برگزار شد. چون طرفین ساده زیست بودند و معتقد به سادگی در امر ازدواج.
در مراسم بله بران همشیره که در منزل مقام معظم رهبری برگزار شد، حضور داشتم. بستگان درجه یک دو طرف هم حضور داشتند. از آن طرف هم فرزندان مقام معظم رهبری و برادر همسر ایشان بودند. آقای حجازی و چند نفر دیگر هم بودند.
این مراسم در یک خانه پیش ساخته ساده برگزار شد! منزل مقام معظم رهبری در همین کانکس بود! غرب منطقه ریاست جمهوری در خیابان آذربایجان، یک فضای خالی بود که در آن جا با کانکس یک ساختمان یک طبقه ای درست کرده بودند. محل کار مقام معظم رهبری هم در همین سازه قرار داشت.
داخل کانکس نشسته بودیم؛ ناگهان یک صدای تکان دهنده از سقف فلزی به گوشمان رسید که همه جا خوردیم. یک میوه کاج رها شده بود و روی سقف فلزی کانکس افتاده بود.پیش خود گفتم، این سازه، در عین سادگی بیش از حد، نا ایمن هم هست. نکند خدای نا خواسته، اتفاقی برای رهبری و خانوادشان بیفتد!
دو تخته فرش ماشینی هم، کف این سالن حدودا ۴۰ متری پهن بود.
ناهار هم فکر کنم زرشک پلو با مرغ خوردیم. دوغ و سبزی خوردن هم بود.
یک مزاح به یاد ماندنی هم از این جلسه در ذهن دارم.
من دایی های خیلی شوخی دارم. پدربزرگم هم همین طور بود. در مورد این که مهریه چقدر باشد آقا فرمودند اگر نظری هست بفرمایید.
پدر بزرگ و یکی از دایی های من که معمم اند و در شیراز زندگی می کنند، به شوخی شروع کردند به مطرح کردن موارد و رقم های عجیب و غریب .
دایی من گفتند در شیراز رسم است خانواده داماد یک کامیون نمک و چند ده کیلو ابریشم می دهند. پدربزرگ من هم گفتند در شیراز چند کیلو طلا هم می دهند’!
مقام معظم رهبری بلا فاصله پاسخ دادند: دو کیلو ‘زرشک’ هم می دهند!!
در این بین، پدر من هیچ صحبتی نمی کردند؛ فقط با این شوخی ها می خندیدند.

ایرنا: با آقا مصطفی رفت و آمد مکرر دارید. ایشان خیلی کم در محافل ظاهر می شوند؟ ساکن تهران هستند؟ چه جور شخصیتی دارند؟
خوشوقت: بله.خانواده ایشان ساکن تهران هستند ولی خودشان در طول روزهای کاری هفته، در قم تدریس علوم حوزوی می کنند. ایشان انسان بسیار مومن و وارسته و زاهد و بی اعتنا به مظاهر دنیوی است؛ هر آن چه دنیوی تلقی می شود از قدرت و عنوان گرفته تا پول و تجملات و از این مهملات.
ایشان نمونه یک فرد روحانی به معنی واقعی کلمه است. زندگی ایشان همانند پدر بزرگوارشان، بسیار ساده و از خیلی از مردم متوسط الحال، ساده تر و پایین تر است.

ایرنا: حاج آقا مصطفی چند سال دارند؟ چند فرزند دارند؟
خوشوقت: حدود۵۲ سال. ۳ پسر دارند.

ایرنا: حاج آقا سیدمجتبی چه؟
خوشوقت: معروف است که در میان آقازاده های مقام معظم رهبری، حاج آقا مجتبی شبیه ترین فرزند به ایشان هستند. چه از نظر چهره و چه از نظر ویژگی های فردی و اجتماعی. ولی این به معنای این نیست که ایشان در مسائل سیاسی کشور دخالت می کنند. البته ممکن است به خاطر جایگاهی که ایشان دارد، مورد مشورت برخی قرار گیرد. اما این که بدخواهان می گویند ایشان منشا اتفاقات سیاسی در کشوراست، نه این طور نیست.
ایشان هم، در طول روزهای کاری هفته، در قم سرگرم فعالیت های علمی است.

ایرنا: این که برخی رسانه های بیگانه می گویند ایشان از گزینه های مد نظر مجلس خبرگان هستند چه؟
خوشوقت: برخی محافل و رسانه های بیگانه، شایعه سازی می کنند تا شائبه موروثی بودن رهبری را پدید آورند. مقام معظم رهبری هم خودشان در خصوص کیستی گزینه اصلح برای رهبری آینده نظام، بلاشرط هستند. نه نظر مثبت دارند نه نظر منفی. ایشان می فرمایند مملکت مجلس خبرگان رهبری دارد که بر اساس قانون و ضوابط، از میان نامزدهای موجود، باید اصلح را بر گزیند.
البته امیدوارم مجلس خبرگان زحمت چنین انتخاب دشواری را متحمل نشود. امید داریم زمام امور از سوی مقام معظم رهبری، شخصا به حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف، تقدیم شود.
پژوهشم۳۰۸۱**
گفت و گو از: ناصرغضنفری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *