محکومیت جهانی حمله صهیونیست‌ها به نمازگزاران در مسجدالاقصی با ۲شهید و ۲۰۵ زخمی

سرویس خارجی: حملات نظامیان صهیونیست در روز جهانی قدس به مسجدالاقصی و تحصن‌کنندگان محله شیخ جراح در قدس، دو شهید و ۲۰۵ زخمی برجا گذاشت که این جنایت، موج محکومیت جهانی را درپی داشت.

هلال احمر فلسطین اعلام کرد، در پی یورش نظامیان رژیم صهیونیستی و تعرض به نمازگزاران در مسجدالاقصی و نیز سرکوب تحصن‌کنندگان در محله شیخ جراح قدس ۲۰۵ نفر زخمی شدند.درگیری‌های شدید در مسجدالاقصی پس از آن رخ داد که تعداد زیادی نظامی صهیونیست پس از اتمام نماز مغرب فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی یورش بردند و نمازگزاران را مجبور کردند به زور از این مسجد شریف خارج شوند.نظامیان رژیم صهیونیستی همزمان دو جوان فلسطینی را در اردوگاه «سالم» واقع در غرب جنین به شهادت رساندند.اما حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و نمازگزاران با واکنش‌های مختلف جهانی روبرو شد.

* سازمان ملل

سازمان ملل در واکنش به اقدام رژیم صهیونیستی در اخراج فلسطینیان از بیت المقدس، اعلام کرد که این رویداد می تواند مصداق جنایت جنگی باشد. «رابرت کولفیل» سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد با بیان اینکه اقدام اسرائیل در اخراج فلسطینیان از قدس شرقی می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود، از تل‌آویو خواست تا این اقدام را متوقف کند. ولکان بوزکر، رئیس هفتادوپنجمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی پیامی توییتری مداخله نیروهای امنیتی اسرائیل در مسجدالاقصی را تاسف‌بار خواند و جامعه جهانی را به رفتار محترمانه با مراکز مقدس به ویژه به مسجدالاقصی دعوت کرد.

* اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا هم در واکنش به حوادث قدس اشغالی، خویشتنداری طرف‌ها و اقدام در راستای تنش‌زدایی را خواستار شد. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: از مقامات اسرائیل می‌خواهیم فوراً در راستای تنش‌زدایی در اورشلیم (قدس اشغالی) اقدام کنند. اتحادیه اروپا تأکید کرد: باید از اقدامات تحریک‌آمیز در اطراف کوه معبد یا حرم شریف اجتناب شود و به وضعیت تعریف شده فعلی احترام گذاشته شود.

* اتحادیه عرب

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز با شدیدترین عبارات، حمله به صحن‌های مسجدالاقصی و هدف قرار دادن فلسطینیان غیرمسلح با بمب صوتی، گاز اشک آور و گلوله مشقی را محکوم کرد. وی در بیانیه ای تأکید کرد که این حمله، احساسات مسلمانان را در سراسر جهان برمی انگیزد و منعکس کننده سیاست عمدی اسرائیل برای تشدید اوضاع است. وی همچنین نسبت به پیامدهای این اقدامات اسرائیل هشدار داد.

* الازهر

احمد الطیب، شیخ الازهر نیز گفت: یورش به صحن‌های مبارک مسجدالاقصی و نقض مقدسات خدا از طریق حمله آشکار به نمازگزاران مومن و قبل از آن حمله با سلاح به تظاهرات مسالمت آمیز در محله شیخ جراح بیانگر تروریسم صهیونیستی در سایه سکوت شرم آور جهانی است.

* ایران

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش به اقدامات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران حمله به مسجدالاقصی اولین قبله‌گاه مسلمین و شهید و زخمی‌کردن نمازگزاران فلسطینی توسط نظامیان رژیم اشغالگر قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس را به‌شدت محکوم می‌کند.سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این‌ جنایت جنگی بار دیگر خوی جنایتکار رژیم نامشروع صهیونیستی و ضرورت اقدام عاجل بین‌المللی جهت متوقف کردن نقض بنیادی‌ترین موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی را به همه جهانیان ثابت کرد.وی گفت: جمهوری اسلامی‌ایران ضمن محکوم‌کردن این جنایت مسلّم علیه بشریت و ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های شهدای این حادثه و آرزوی شفای عاجل برای زخمی‌ها، از سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط می‌خواهد به وظیفه قطعی خود در برخورد با این جنایت جنگی عمل کنند.خطیب‌زاده تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با افتخار کنار مردم قهرمان فلسطین ایستاده است و از همه کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی نیز می‌خواهد به وظیفه تاریخی خود عمل کنند و کنار ملت فلسطین در مقابل متجاوزان صهیونیست بایستند.

* آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خواستار کاهش تنش در قدس و جلوگیری از اخراج فلسطینیان از محله شیخ جراح این شهر شد.

* عراق

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در پیامی ضمن محکوم کردن جنایات صهیونیست‌ها علیه ملت مظلوم فلسطین، از نهادهای حقوق بشری برای توقف این حملات استمداد طلبید. مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق هم با انتشار توییتی به تحولات قدس اشغالی واکنش نشان داد و اعلام کرد: نجف حامی فلسطین علیه دشمن ما و شما و دشمن خدا و بشریت، اسلام و ادیان است.

* لبنان

رئیس‌جمهوری، رئیس پارلمان و وزارت خارجه لبنان هم اقدامات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها در قدس و مسجدالاقصی را به شدت محکوم کردند و آن را مصداق پاکسازی نژادی دانستند.

* قطر

وزارت خارجه قطر نیز به شدت حمله نیروهای اسرائیلی به صحن‌های مسجد الاقصی و نمازگزاران داخل آن را محکوم و آن را وحشیانه توصیف کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تحریک احساسات میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان و نقض آشکار حقوق بشر و میثاق‌های بین‌المللی است.

* اردن

وزارت امور خارجه اردن نیز حمله پلیس اسرائیل به مسجد الاقصی را محکوم کرد و آن را وحشیانه خواند.

* عربستان

وزارت امور خارجه عربستان هم طرح‌ها و اقدامات اسرائیل برای تخلیه خانه‌های فلسطینیان در قدس را محکوم کرد. این وزارتخانه تاکید کرد که ریاض هرگونه اقدامات یک جانبه و نقض قوانین بین المللی و هر آنچه ممکن است شانس از سرگیری روند صلح را برای دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه تضعیف کند، محکوم می کند.

* مصر

سخنگوی وزارت خارجه مصر نیز یورش نیروهای اسرائیلی به مسجد مبارک الاقصی را به شدت محکوم و تاکید کرد مقامات اسرائیلی باید مسئولیت‌های خود را مطابق با قوانین بین المللی در حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی و حق آنها برای انجام آداب و رسوم مذهبی و همچنین جلوگیری از هر گونه اقدامات نقض حرمت مقدس انجام دهند.

* کویت

وزارت امور خارجه کویت هم در بیانیه‌ای تأکید کرد که تحرکات و اقدامات اشغالگران اسرائیلی مردم فلسطین را به خطر می اندازد ومنجر به تشدید خشونت می‌شود و این امر مستلزم اقدام سریع بین المللی برای پایان دادن به این تحریکات و حفظ حقوق و امنیت مردم فلسطین است.

* ترکیه

ترکیه نیز در بیانیه‌ای حمله پلیس اسرائیل به مسجد الاقصی را محکوم کرد.سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: نظامیان اسرائیلی که در ماه مبارک رمضان به هیچ مکان مقدس احترام نمی‌گذارند، باید فوراً مسجد الاقصی را ترک کنند و بلافاصله جلوی این حملات نفرت انگیز و بی پروا را بگیرند.

* پاکستان

حزب “جماعت اسلامی” پاکستان نیز حملات رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران در مسجدالاقصی را محکوم کرد.

هشدار مقاومت به صهیونیست‌ها

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به صهیونیست‌ها نسبت به پیامدهای حمله به مسجدالاقصی و حمله به جوانان فلسطینی هشدار داد. وی افزود: دشمن صهیونیستی دست به حماقتی در قدس و مسجد الاقصی زده که عواقب و پیامدهای آن را نمی‌داند. «زیاد نخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم خطاب به صهیونیست‌ها گفت که دشمن صهیونیستی هر لحظه باید منتظر پاسخ ما باشد.جنبش فتح هم از اتحادیه عرب، سازمان ملل و جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از سیاست‌های تجاوزکارانه اشغالگران صهیونیست وارد عمل شوند.

تمجید جهاد اسلامی از رهبر معظم انقلاب

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز جهانی قدس را ستود و تاکید کرد که اظهارات معظم له در دل و جان مجاهدان انعکاس گسترده ای داشت و روحیه ملت فلسطین برای آزادی قدس و اقامه نماز در مسجد الاقصی را بالا برد.جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: با دقت و افتخار سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس را دنبال کردیم. این جنبش در بیانیه رسمی خود افزود: اظهارات مقام معظم رهبری که به زبان عربی و به طور مستقیم جوانان عرب و آزادگان فلسطین را مورد خطاب قرار داد، نمایانگر پیام روشن جمهوری اسلامی ایران است که مواضع خود را تغییر نداده و به طور بی وقفه به حمایت گسترده خود از فلسطین و مقاومت قهرمانانه اش ادامه داده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *