جهانگیری در جلسه شورای اداری استان گلستان: مخالفان توافق هسته‌ای ۴ درصد مردم را نمایندگی می‌کنند

معاون اول رییس‌جمهور گفت: قدرت‌های بزرگ با اعمال تحریم‌های ظالمانه، زندگی و معیشت مردم و توسعه کشور را هدف قرار داده بودند تا با این فشارها مردم را در تنگنا گذاشته و باعث شوند که مردم علیه حاکمیت دست به اعتراض بزنند اما دیدند که ملت ایران صبورانه در برابر تحریم‌ها مقاومت می‌کنند و خواسته شان از حاکمیت این است که با شجاعت از حقوق آنها دفاع شود. به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان گلستان با یادآوری فشارهای همه جانبه ازسوی تحریم کنندگان ملت ایران، اظهار داشت: آنها خباثت را به حدی رسانده بودند که ایرانیان مقیم خارج از کشور و حتی آنها که گذرنامه غیرایرانی داشتند نیز به جرم ایرانی بودن و اینکه محل تولدشان ایران است، تحت فشار بودند و اجازه افتتاح حساب بانکی و فعالیت اقتصادی نداشتند.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای و موفقیت بزرگ ملت ایران گفت: این توافق موضوع بزرگ و مهمی‌بود و نباید تحت تاثیر برخی سخنان، اهمیت این کار مهم کوچک جلوه داده شود. معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در یکی از جلسات اخیر هیات دولت، گزارشی درخصوص نظرسنجی‌های پس از توافق هسته‌ای از مردم مطرح شد و اعلام گردید که دراین نظرسنجی‌ها که توسط سازمان‌ها و مراکز معتبر انجام شده، بین ۸۰ تا ۸۸ درصد مردم از توافق هسته‌ای رضایت داشته و خوشحال هستند. جهانگیری ادامه داد: در این نظرسنجی میزان کسانی که با توافق هسته‌ای مخالفت داشتند، ۴ درصد بود و در نتیجه کسانی هم که قصد دارند نمایندگی این ۴ درصد مخالفین را انجام دهند باید در حد همان ۴ درصد نمایندگی کنند و نباید طوری سخن بگویند که گویا این ۴ درصد همه مردم ایران هستند.

وی با اشاره به اهمیت بررسی عوامل موثر در موفقیت هسته‌ای، پایه‌های اقتدار جمهوری اسلامی‌ایران را از مهمترین عوامل این پیروزی عنوان کرد و گفت: در مقطع فعلی بدون تردید یکی از پایه‌های اقتدار جمهوری اسلامی‌ایران، عمق استراتژیک کشور است.

جهانگیری اضافه کرد: قدرت تیم مذاکره کننده هسته‌ای باعث شد که در نتیجه، شکل‌گیری توافق، چالش کم سابقه‌ای میان جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا ایجاد شود و نزاع بی‌سابقه‌ای نیز میان آمریکا و اسرائیل شکل گیرد.

وی گفت: شورای امنیت سازمان ملل که قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر کرده بود و تاکید داشت که ایران حق غنی‌سازی ندارد، با تصویب یک قطعنامه، شش قطعنامه قبلی را لغو کرد و حق هسته‌ای و غنی‌سازی ایران را پذیرفت که اینها افتخار یک ملت و دستاورد نظام جمهوری اسلامی‌ایران است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع دیگری که می‌تواند پایه اقتدار برای کشور باشد استفاده از فرصت و فضای ایجاد شده در دوران پساتحریم است خاطرنشان کرد: ما باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کرده و اقتدار خود را در عرصه اقتصادی به منصه ظهور برسانیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در سال‌های گذشته آسیب دید و با وجود درآمدهای نفتی زیاد در سالهای گذشته، متاسفانه این فرصت‌ها و منابع از دست رفت، تصریح کرد: خوشبختانه بار دیگر مدیران مجرب وارد عمل شده‌اند و فرصتی نیز به تبع لغو تحریم‌ها بوجود آمده و نگاه دنیا نیز به ایران همانند کانونی است که تمایل دارند به آن نزدیک شده و همکاری اقتصادی با ایران را آغاز کنند. وی تصریح کرد: باید در این شرایط سیاست‌های خوبی اتخاذ کنیم و از تجربیات تلخ گذشته درس بگیریم و تلاش کنیم که بخش خصوصی مورد حمایت قرار گرفته و میدان‌دار اقتصاد کشور باشد. معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه مدیران کشور باید برای توسعه ایران بسیج شوند افزود: مدیری که نمی‌تواند به توسعه کشور کمک کند بهتر است جایش را به کس دیگری بدهد.

جهانگیری با بیان اینکه اگر تصمیم داریم با بیکاری مقابله کرده و اشتغالزایی کنیم باید بدانیم که ایجاد فرصت‌های شغلی جز از طریق افزایش تولید و سرمایه‌گذاری میسر نیست. وی افزود: سرمایه‌گذاری نیازمند منابع مالی است و خوشبختانه امروز منابع خارجی به روی ایران باز شده است، البته ما به عنوان دولت به منابعی که مسدود شده بود هیچ چشم داشتی نداریم و برای آن نقشه‌ای نکشیدیم زیرا منابعی که امروز آزاد شده در دولت گذشته معادل ریالی آن دریافت شده و آن را خرج کرده‌اند و این منابع متعلق به بانک مرکزی است و قرار نیست که یک ریال از آن در اختیار دولت قرار گیرد. معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم رفع موانع پیش‌روی صادرکنندگان گفت: مدیری که نتواند مانعی از پیش‌روی صادرکنندگان بردارد از نظر ما عملکرد مناسب و مطلوبی ندارد چرا که حتماً باید صادرات را توسعه دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *