۳۳ نفر از جان باختگان حادثه منا اهل خراسان رضوی هستند

 

– ایرنا – استاندار خراسان رضوی گفت: تعداد جان باختگان این استان در حادثه منا تاکنون ۳۳ نفر اعلام شده است.
 

 

 

علیرضا رشیدیان جمعه شب در جلسه ستاد هماهنگی تشییع پیکر جان باختگان حادثه منا در استانداری خراسان رضوی افزود: حجاج جان باخته این استان مربوط به شهرستان های مشهد، نیشابور، سبزوار و تایباد می باشند.
وی اظهار کرد: تعداد مفقودین اهل خراسان رضوی در این حادثه نیز از ۱۰۰ نفر به ۶۷ نفر کاهش یافته است که امیدواریم به زودی خبر سلامتی آنها را دریافت کنیم.
استاندار خراسان رضوی گفت: مسوولین عربستانی با بستن مسیرها از حضور گروههای درمانی کشورهای اسلامی نظیر جمهوری اسلامی ایران برای امداد رسانی به حادثه دیدگان منا ممانعت کردند که این امر باعث شد کمک رسانی به حادثه دیدگان به موقع انجام نشده و انتقال قربانیان حادثه نیز تا غروب آن روز به طول انجامد.
رشیدیان با اشاره به برنامه ریزی برای انتقال جان باختگان حادثه منا به استان های ذیربط و امداد رسانی به مصدومان و مجروحان این حادثه اظهار کرد: طبق پیش بینی های انجام شده پیکر های جان باختگان روز دوشنبه ششم مهر ماه پس از انتقال به تهران به سایر استان های کشور منتقل خواهد شد.
وی افزود: هم اکنون هیاتی از سوی شورای امنیت ملی به سرپرستی وزارت امور خارجه تلاش می کند پیکرهای جان باختگان را هر چه زودتر به کشور انتقال دهد.
رشیدیان ادامه داد: مراسم تشییع پیکرهای حجاج جان باخته خراسان رضوی نیز پس از انتقال به مشهد از میدان شهدای این شهر به سوی حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد و بعد از طواف در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به شهرستانهای مربوطه انتقال خواهند یافت.
وی خاطر نشان کرد: در این راستا ستادهایی برای برگزاری مراسم تشییع و تدفین در شهرستان های این استان تشکیل می شود.
وی گفت: ائمه جمعه و فرمانداران شهرستان های مربوطه نیز ضمن دیدار با خانواده جان باختگان و عرض تسلیت، پیام رهبر معظم انقلاب را به عنوان سند و برای تسکین آلام بازماندگان به آنان ابلاغ خواهند کرد.
به گفته وی اطلاع رسانی در زمینه تعداد جان باختگان و مفقودین حادثه منا در سایت حج و زیارت کشور به صورت آنلاین انجام می شود.
استاندار خراسان رضوی افزود: بی کفایتی و سهل انگاری دولتمردان سعودی و خطای بزرگ آنان در مدیریت مراسم حج با مسدود کردن یکی از مسیرها موجب ازدحام جمعیت و بروز این فاجعه انسانی شد.
وی گفت: برخی از منابع تعداد جان باختگان حادثه منا را یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزار نفر پیش بینی کرده اند.
رشیدیان اظهار کرد: سوء مدیریت در مراسم حج امسال و سپردن امور به دست افراد جوان که ظرفیت و توانایی مدیریت را نداشتند، این حادثه را رقم زد.
وی همچنین نسبت به سوء استفاده برخی جریانات از طریق اخبار جهت دار و کذب ضد عربی هشدار داد و گفت: حرکت های احساسی به نفع کشور نیست و فاجعه رخ داده نباید باعث تهدید منافع ملی گردد.

 

وی ادامه داد: تمام زائران حرم مطهر رضوی که از داخل کشور و یا کشورهای عربی وارد مشهد مقدس می شوند، ولی نعمت ما هستند و خدمت کردن به آنها افتخار بزرگی است چرا که حساب آنان از حساب یک مشت افراد معلوم الحال، وابسته و آلوده جداست.
 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *