عبدالرحیم جعفری بنیان‌گذار انتشارات امیرکبیر در بیمارستان بستری شد


عبدالرحیم جعفری به دلیل مشکل ریوی از روز گذشته(سوم مهرماه) در بیمارستان ایرانمهر بستری شد.

یکی از مسئولان بیمارستان ایرانمهر به خبرنگار ایلنا گفت: آقای جعفری به دلیل مشکل ریوی و آب آوردن ریه در بیمارستان بستری شده است. ایشان فعلا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌ست و هوشیاری کافی را ندارند. 

عبدالرحیم جعفری؛ بنیان‌گذار و مدیر سابق انتشارات امیرکبیر؛ مهم‌ترین و گسترده‌ترین مؤسسهٔ خصوصی چاپ و انتشار کتاب در تاریخ ایران و خاورمیانه است. وی تا سال ۱۳۵۸، دارنده و گردانندهٔ این بنگاه انتشاراتی بود.

عبدالرحیم جعفری، که او را با نام «تقی جعفری» هم می‌شناسند در سال ۱۲۹۸ متولد شد. پدر پیش از تولد عبدالرحیم به مشهد رفت و هیچ‌گاه بازنگشت. ناگزیر، در غیاب پدر، نام خاندان مادر را بر پسر نهادند: «عبدالرحیم استاد محمدجعفر». وی بعداً نام خانوادگی خود را به «جعفری» تغییر داد. او بعدها در چاپخانه‌ی «علی اکبر علمی» به کار مشغول می‌شود. از آنجا که کارگری و کارمندی، بلندنظری و روحیه‌ی‌ دوراندیش او را ارضاء نمی‌کرد، با ده ـ دوازده هزار تومان پس انداز، در ۲۸ آبان ۱۳۲۸ در اتاقی در طبقه دوم چاپخانه آفتاب، واقع در خیابان ناصر خسرو، انتشارات امیرکبیر را پایه‌گذاری می‌کند. با درایت و حسن مدیریت جعفری، طولی نمی‌کشد که انتشارات امیرکبیر به یکی از بزرگترین موسسات چاپ و نشر کتاب در کشور تبدیل می‌شود.

اموال جعفری و موسسه انتشاراتی امیرکبیر در سال ۱۳۵۸ مصادره ش

 

د.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *