اوباما: تاریخ مردم ایران «غرورآفرین» است

باراک اوباما در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن تقدیر از نقش این سازمان در بهبود وضعیت جهان، نسبت به تداوم بدبینی فزاینده در نظام بین‌الملل هشدار داد.به گزارش ایسنا باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مسائل مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران، مبارزه با گروه تروریستی داعش، نقش سازمان ملل و قوانین بین‌الملل در نظم و ثبات در جهان، بحران‌های سوریه و اوکراین، اقدامات روسیه، حقوق بشر، مسائل اقتصادی، مسئله کوبا و دیگر مسائل صحبت کرد.
اوباما خاطرنشان کرد که آمریکا ائتلاف‌هایی را برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم تشکیل داد و با بسیاری از کشورهای سازمان ملل همکاری کرده تا جلوی جنگ جهانی سوم را بگیرد.
رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت که بسیاری از قدرت‌های بزرگ خلاف اصول بین‌الملل عمل می‌کنند.
وی اظهار کرد: پس از گذشت ۷۰ سال از شکل‌گیری سازمان ملل، باید به آنچه که محقق ساخته‌ایم، فکر کنیم. ما پس از گذشت این سال‌ها، در آن سطح آرمان‌ها قرار نداریم.
اوباما تاکید کرد که اگر لازم باشد، وی در به کارگیری از قوی‌ترین ارتش در جهان برای حفاظت از کشورش یا هم‌پیمانان آمریکا تردید نخواهد کرد. در مقابل وی تصریح کرد که نمی‌توان درگیری‌ها را با متوسل شدن به قدرت و خشونت حل کرد. وی با اشاره به این که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات جهان را حل کند، گفت: ما نمی‌توانیم زمانی که حاکمیت و یکپارچگی کشور دیگری نقض می‌شود بی تفاوت باشیم.
وی به این امر نیز اشاره کرد که برخی از قدرت‌ها از طائفه‌گرایی و بهانه‌های قومیتی برای از بین بردن ثبات و اشاعه آنارشیسم بهره می‌برند.
به گفته اوباما، قواعد و اصول بین‌الملل جلوی تحمیل اراده قدرت‌های بزرگ بر کشورهای کوچک را گرفته است. وی همچنین عنوان کرد، پیشرفت جهانی هرگز در خط مستقیم صورت نمی‌گیرد.
وی اذعان کرد، در آمریکا نیز برداشت‌های خطرناکی از "قدرت" وجود دارد و برخی تاکید دارند قدرت آمریکا باید تنها در لفاظی تند و قدرت نظامی باشد و مطابق گفته‌های آنها،‌ دیپلماسی و همکاری جواب نمی‌دهد.
اوباما تاکید کرد، اگر کشورهای جهان برای حل مشکلات همکاری نکنند، همه کشورها و حتی آمریکا تاوان خواهند داد.
وی افزود: آمریکا در عراق این درس دشوار را گرفت که با وجود قدرت نظامی و هزینه‌های هنگفت، نتوانست بدون همکاری با سایرین موفق شود و اگر ما نتوانیم همکاری کنیم هر نظمی که ارتش‌ها ایجاد کنند موقتی خواهد بود.
رئیس جمهور آمریکا خاطر نشان کرد: تاریخ ۲۰ سال گذشته نشان داده که دیکتاتوری‌ها موقتی هستند. ما موقعی به امنیت می‌رسیم که به دنبال اصول و قوانین بین‌المللی برای همکاری باشیم نه جنگ. وی همچنین گفت، در دنیای امروز از بیم‌ها و امیدهای مردم برای مقاصد افراط‌گرانه استفاده می‌شود.
وی در خصوص توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران مدعی شد که این توافق احتمال جنگ را کاهش داد.
اوباما همچنین در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه روسیه گفت: هدف ما از اعمال تحریم علیه روسیه بازگشت به دوران جنگ سرد نیست. ما خواهان روسیه‌ قدرتمندی هستیم که با ما همکاری کند. اوباما همچنین مدعی شد،‌ مردم اوکراین بیش از هر زمان خواهان نزدیک شدن به اتحادیه اروپا هستند نه روسیه.
همچنین به گزارش فارس رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ما می‌دانستیم که هدف تحریم‌ها تنبیه ایران نبود. هدف ما این بود که بیازماییم آیا ایران می‌تواند رویه‌ها را تغییر داده، محدودیت‌ها را بپذیرد و به جهان اجازه راستی‌آزمایی از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور را بدهد.»
اوباما همچنین در ادامه تاریخ مردم ایران را «غرورآفرین» خواند اما از شعارهای مردم علیه کشورش نیز انتقاد کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «مرگ بر آمریکا (برای آنها) اشتغال ایجاد نمی‌کند و امنیت را هم ارتقاء نمی‌دهد.»
اوباما در خصوص سوریه با تاکید بر این که قدرت نظامی برای حل بحران سوریه کافی نیست، گفت: جواب‌های آسانی برای مسئله سوریه وجود ندارد.
باراک اوباما گفت که آمریکا حاضر است با هر کشوری، ازجمله ایران و روسیه همکاری کند تا بحران سوریه را حل کند، اما وضعیت نمی تواند به پیش از جنگ باز گردد.
وی در خصوص کوبا نیز با تاکید بر این که تحریم‌ها علیه کوبا نباید بیش از این ادامه یابد، گفت: کوبا در صورتی موفق خواهد بود که با کشورهای دیگر همکاری کند.
اوباما ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت رابطه آمریکا و کوبا، کنگره آمریکا نهایتا تحریم‌ها علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که جنگ‌ها تلاش‌های سازمان ملل را در برخی از کشورها به شکست کشانده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *