برای نخستین‌بار در کشور تورهای گردشگری صنعتی از ابتدای‌ سال آینده با ابتکار وزارت نفت راه‌اندازی می‌شود.

اکبر نعمت‌الهی، مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت با بیان این مطلب گفت: طرح تورهای گردشگری به پیشنهاد مجری طرح موزه‌های صنعت نفت و با تایید وزیر نفت برای نخستین‌بار مطرح شد که با موافقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همراه شد.

او که در نشست هماهنگی و همیاری مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سخن می‌گفت، با بیان این‌که ایجاد موزه‌های صنعت نفت، زمینه و بستر برگزاری تورهای گردشگری صنعتی را فراهم می‌کند، افزود: چند طرح موزه صنعت نفت در اردیبهشت‌ماه ١٣٩۵ به بهره‌برداری می‌رسد. به گفته مجری طرح موزه‌های صنعت نفت، قرار است در مرحله اول ٣ موزه در تهران، آبادان و مسجدسلیمان ایجاد شود. نعمت‌الهی با بیان این‌که کار مطالعاتی مشاور در آبادان به پایان رسیده‌ است، گفت: ساختمان نیروگاه شماره یک پالایشگاه آبادان، پمپ‌ بنزین آبادان به‌عنوان نخستین جایگاه سوخت کشور، مدرسه آموزشی و حرفه‌ای (تکنیکال اسکول) به‌عنوان نخستین هنرکده بازآموزی کارکنان صنعت نفت در ایران، اسکله‌های آبادان شماره ١ تا ١١ (محل نگهداری جرثقیل‌های اکوان و گوگرد) و نیز خانه‌های تشریفاتی شامل ٣ ساختمان در منطقه بریم، ۵ منطقه‌ای هستند که برای تاسیس موزه در این شهر در نظر گرفته شده‌اند. وی درخصوص مراحل پیشرفت پروژه ساخت موزه صنعت نفت در مسجدسلیمان نیز گفت: کار مطالعاتی احداث موزه در این شهر به پایان رسیده و منتظر تامین اعتبار هستیم.

نعمت‌الهی با اشاره به نهایی شدن کار مطالعاتی موزه علوم و فنون و تکنولوژی نفت در شهر تهران، اضافه کرد: به غیر از ٣ موزه مذکور، ساخت چند موزه دیگر با دستور وزیر نفت مصوب و درحال پیگیری است که ٢ جایگاه سوخت در تهران، موزه صنعت نفت در غرب کشور (کرمانشاه) و موزه پخش فرآورده‌های نفتی در محل انبار قدیمی نفت در شهر مشهد از این جمله است.

در این نشست، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بر ضرورت کمک به احیای هرچه سریع‌تر موزه‌های صنعت نفت تاکید کرد.

عباس کاظمی با اشاره به لزوم احیای هرچه سریع‌تر موزه‌های صنعت نفت، آن را طرحی عظیم و مهم برشمرد و با اظهار تاسف از تغییر کاربری یا نابودی برخی از آثار و اسنادی که از گذشته به جا مانده ‌بود، از مدیران ارشد شرکت ملی پالایش و پخش خواست در اجرای این کار بزرگ همکاری کنند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *