گزارش «وقایع اتفاقیه» از رواج دلالی صیغه هرساعت صیغه ۴۰ هزار تومان، حق دلالی ۱۰هزارتومان

 

وقایع اتفاقیه: «خیلی بانمکه حتما خوشت میاد فقط یه ذره ناز داره». اشتباه نکنید این صحبت مادرم نیست که دخترخانمی را برای خواستگاری به من معرفی می‌کند. آقای «الف» را نمی‌دانم چه‌کاره صدا کنم، ولی می‌توان گفت «دلال صیغه» است.
درآمد میلیونی دلالان صیغه
از طریق یک سایت به دفتر او در حوالی خیابان جمالزاده آمدم آلبوم عکسی به من نشان می‌دهد و به هرکدام که می‌رسم توضیحات خودش را می‌دهد. هر عکس قیمت خودش را دارد از او می‌پرسم یه قیمت میانگین بده یه آمار کلی داشته باشم. پاسخ می‌دهد: از۴۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر ساعت. البته موضوع جالب، حق معرفی است که او می‌گیرد؛ من درصدی کار نمی‌کنم هرکدوم از اینا‌ رو دفتر یه حق‌الزحمه روش گذاشته از ۱۰ هزار تومان تا ۱۰۰هزار تومان. مبلغ قابل توجهی است؛ به غیر از من چند نفر دیگر هم نشسته‌اند، ولی خبری از بانوان محترم نیست. طبق روال شما یک نفر را انتخاب می‌کنید و مبلغش را دلال محترم می‌گیرد و بعد شما را برای جاری‌کردن صیغه به جای دیگری معرفی می‌کند که همسر موقتتان را آنجا ملاقات می‌کنید. از آقای (الف) می‌پرسم اگر مدت بیشتری بخواهم، چه مبلغی را باید پرداخت کنم: اون وقت ماهیانه باید حساب کنی از یک میلیون تومان هست تا پنج میلیون تومان؛ حق دفتر هم از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیره. عجله دارد یا کسی را انتخاب کنم یا دفتر را ترک کنم؛ تلفن دفتر دائما زنگ می‌خورد و او آدرس یا اطلاعات می‌دهد. از او با حالت شوخی می‌پرسم ماهیانه چقدر درآمد دارد: زیاد نیست! دردسرش زیاده، ولی ماهی بالای ۱۰ میلیون تومان برام میفته؛ الان یه چهار سالی می‌شه دارم این‌کارو می‌کنم. صیغه غیرقانونی نیست، ولی بعید است برای چنین دفاتری یا حتی برای دلالی آن مجوزی صادر شده باشد. از طریق یکی از سایت‌ها به یک شماره تلفن دیگر می‌رسم؛ آقای ن هم تقریبا مشابه کار دلال قبلی را می‌کند. تلفنی به من توضیح می‌دهد: از ساعتی ۲۰ هزار تومان هست تا ساعتی یک میلیون تومان. او هم حق‌الزحمه خود را می‌خواهد و می‌گوید: ۱۵ درصد پورسانت می‌گیرد. البته او شرایطی هم برای خود دارد؛ اول اینکه باید حتما مجرد باشی بعد گواهی سلامت هم از پزشک بیاری‌. در سایت او حدود ۳۰۰ پروفایل بانوان محترمی که مایل هستند به عقد موقت دربیایند، وجود دارد. آقای ن سؤال جالبی می‌پرسد: خودت خونه هم داری یا می‌خوای بهت معرفی کنم؟!  او توضیح می‌دهد بسیاری از مراجعه‌کننده‌ها به‌دلایلی امکان معرفی خانه ندارند و ادامه می‌دهد: خونه روزی ۱۰۰ هزار تومنه. ساعت ۸ صبح تحویل می‌گیری و فرداش ۸ صبح تخلیه می‌کنی. به نظر می‌رسد این دلال امکانات بیشتری در اختیار دارد. 
 از او درباره درآمد ماهیانه‌اش می‌پرسم: می‌خوای همکارمون شی؟ حدود شش، هفت میلیون. اگر کسی رو معرفی کنی، بهت پورسانت می‌دم! چندی پیش ناجا اعلام کرد: به هیچ سایت صیغه‌یابی مجوز نداده و با آنها برخورد می‌کند، ولی اگر در اینترنت جستجو کنید به موارد بسیاری برمی‌خورید که به این کار مشغولند! با مسئول یکی دیگر از سایت‌ها صحبت می‌کنم و او می‌گوید: ما صیغه ساعتی نداریم؛ فقط برای جلوگیری از به‌فسادافتادن بانوان بی‌سرپرست برای آنها شوهر موقت پیدا می‌کنیم.  او توضیح می‌دهد: مبلغ مشخصی به زوجه موقت پرداخت نمی‌شود، فقط شوهر باید خانه‌ای مناسب همراه با وسایل برای زوجه تهیه کند و در حد معمول خرجی خانه را بپردازد. او بارها اشاره می‌کند، تنها هدف آنها جلوگیری از فساد و کار خیر است، ولی در آخر از حق‌الزحمه خود نمی‌گذرد که برای هر معرفی و صیغه حداقل شش ماه یک میلیون تومان می‌شود. دکتر ابویی پژوهشگر اجتماعی، کنترل این سایت‌ها و همچنین برخورد با آنها را واجب می‌داند و می‌گوید: بیشتر کسانی که به این افراد معرفی می‌شوند، همسر دارند و ممکن است خانواده آنها در آستانه فروپاشی قرار گیرد. او در ادامه می‌گوید: بسیاری از این خانم‌ها قبلا یا حتی الان زنان خیابانی بودند و درحال‌حاضر به‌دلیل برخورد نیروی انتظامی به سمت دلالان رفته‌اند و بسیاری از دلالان صیغه با سوءاستفاده از مشروعیت آن، به نوعی هم به زن و هم به مرد ضربه می‌زنند. یکی از دوستانم می‌گوید: در شهرستان ما آگهی صیغه را می‌توان بر در و دیوارهای شهر دید که حتی قیمت هم دارد! او قیمت‌ها را از ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر می‌داند. 
صیغه لوکس
یکی از سایت‌های صیغه‌یابی در ابتدای صفحه نوشته «بهترین‌ها را از ما بخواهید». با شماره موبایل سایت تماس می‌گیرم، دلال محترم می‌گوید: ما مانند سایت‌های دیگه نیستیم، قیمت‌های ما بالاتره چون رو انتخاب دو طرف حساسیم، حتی اگر بخوای یه نفر هست که کار اصلیش مدلینگه و روزی یک میلیون تومان می‌گیره. او اسم آشنایی را هم می‌آورد و زمانی که تعجب من را می‌بیند، می‌گوید: می‌خوای همین الان قرار بذارم تو فرحزاد ببینیش؟ فقط باید پنج میلیون نقد اولش بریزی تو حسابم تا خیالم راحت شه. 
او از حق‌الزحمه صحبتی نمی‌کند، ولی با این قیمت‌ها می‌شود حساب کرد درآمد خوبی از این راه به‌دست می‌آورد. او می‌گوید: مشتری‌های ما دست‌چین شده‌اند؛ تا اصالت طرف را نشناسم، کسی رو بهش معرفی نمی‌کنم. دکتر صادقیان، استاد اقتصاد دانشگاه آزاد می‌گوید: اصولا دلالی شغل کاذب حساب می‌شود چه برسد در این مورد که به نظر من هم شغلی کاذب است هم غیرقانونی. او در ادامه می‌گوید: وزارت ورزش و جوانان قبلا طرح‌هایی داشت برای ساماندهی این موضوع که هیچ‌کدام به مرحله اجرائی نرسید، ولی بهتر است با این وضع متولیان فکر چاره‌ا‌ی برای این پدیده بکنند. به‌هرحال در این مسئله اگر دقیق‌تر شویم، شاید به این نتیجه برسیم برخورد قضائی با این موارد شاید فقط این فضاها را به سمت غیررسمی‌شدن ببرد. بنابراین باید ریشه‌ها را دید؛ درشرایطی‌که هزینه اجاره مسکن در جنوبی‌ترین نقطه تهران ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان است و حداقل دستمزد نیروی کار در شورای عالی کار به ۸۰۰ هزار تومان نیز نمی‌رسد. این معادله شرایط را پیچیده می‌کند و باز هم پای برنامه‌ریزان اجتماعی و اقتصادی را به‌وسط می‌کشد.

لینک کوتاهhttp://vaghayedaily.ir/fa/News/1245

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *