باغ ملی تربت حیدریه، ۷۰ سال خرمی و سرزندگی


تربت حیدریه- ایرنا- برای گردشگرانی که به تربت حیدریه، پایتخت زعفران ایران سفر می کنند، بیتوته در باغ ملی ۷۰ ساله این شهر، فرصت مغتنمی است که شاید تا سالها در خاطر آنان ماندگار شود.

به گزارش ایرنا، باغ ملی تربت حیدریه در مرکز شهر و در انتهای خیابان معروف به باغ ملی، بر فراز تپه ای قرار گرفته و از زیباترین بوستان های شهری است که در گذر سال ها با دستان پرتوان باغبانان هنرمند این شهر تبدیل به یک اثر دیدنی تحسین برانگیز شده است. 
درختان سرو سر به فلک کشیده و گلهای زیبا و رنگانگ و در کنار این ها، طراحی های هنرمندانه بر روی برخی درختان خشک شده باغ که از آنها تابلوهای مفهومی تراشیده شده، بر زیبایی های این باغ افزوده است. 
در خصوص مفهوم باغ های ملی و ریشه تاریخی آن در ایران، یک عضو هیات علمی و پژوهشگر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: باغ های ملی در جهان بعد از رنسانس پدید آمده و گسترش یافتند و در ایران ریشه وجودی آن را می توان در دوران صفوی جست و جو کرد. 
محمود بختیاری افزود: هر چند باغ های ملی با باغ های ایرانی متفاوت هستند، اما برخی باغ های ملی نظیر میدان نقش جهان اصفهان را می توان باغ ایرانی هم نامید. 
وی با بیان اینکه باغ های ملی از اواخر دوره قاجار و بخصوص دوران پهلوی به محلی برای تجمع و تفریح افراد تبدیل شده است، گفت: باغ ملی محلی برای تبادل اندیشه، فرهنگ و آداب اجتماعی محسوب می شده است و امروز نیز باغ های ملی این ماهیت و کارکرد خود را از دست نداده اند. 
مسئول فضای سبز شهرداری تربت حیدریه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باغ ملی تربت حیدریه تا ۷۰ سال پیش در واقع یک آرامستان بود و از آن زمان به تدریج تبدیل به باغ ملی شد. 
سارا امینیان افزود: با توجه به اینکه قدمت برخی درختان سرو باغ به بیش از ۹۰ سال رسیده و خشک شده بودند، توسط هنرمندان تراشیده شده و به تابلوهای مفهومی تبدیل شده اند. 
وی گفت: در آستانه نوروز، با صرف سه میلیارد ریال اعتبار نسبت به بازپیرایی باغ ملی اقدام شد زیرا همه ساله و به خصوص در ایام تعطیلات نوروز و تابستان مورد استقبال زیاد مسافران و گردشگران و البته شهروندان قرار می گیرد.
به گفته وی گونه های موجود در باغ ملی شامل درختچه های زینتی، گونه های ژاپنی، سرو، صنوبر و اقاقیا است.
امینیان در خصوص وضعیت فضای سبز تربت حیدریه نیز گفت: هم اکنون پنج بوستان و ۱۵ پارک محله در این شهر وجود دارد که مجموع درختان بوستان ها دو هزار ۱۰۰ اصله و پارک محله ها نیز ۴۵۰ اصله است. 
شهر ۱۳۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. 
۵۱۳۲/۶۱۲۱

 

 

انتهای پیام /*

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *