آستان‌های مقدس مالیات می‌دهند

 

آرمان – فریبا نهاوندی: در روزی که نمایندگان مجلس با تصویب ماده ای، آستان‌های مقدس و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسات وابسته را نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات کردند، رئیس سازمان امور مالیاتی در یک نشست خبری علاوه بر ارائه گزارش عملکرد سازمان متبوع خود در سال گذشته درباره سرکشی به حساب‌های شهروندان برای دریافت مالیات توضیح داد. مالیات گیری در ایران با موانع زیادی رو‌به روست و از آنجا که در دهه‌های اخیر اقتصاد ایران با فروش نفت اداره شده است، تلاشی برای بهبود ساختار مالیاتی انجام نگرفته است. البته در دولت یازدهم بحث افزایش درآمد‌های مالیاتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. در این میان، سیاست دولت نه افزایش مالیات که گسترش تور مالیاتی است.

وصول ۶۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان

هر چند بودجه امسال که منتظر تایید شورای نگهبان است باز هم بودجه‌ای نفتی است، اما در آن سهم مالیات برای تامین منابع بودجه نسبت به گذشته افزایش داشته است. دولت برای تحقق درآمد‌های پیش بینی شده مالیاتی باید تمهیداتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی بیندیشد. در چند سال اخیر برنامه‌هایی در این راستا اجرا شده است که مبتنی بر آنها وصول درآمد‌های پیش‌بینی‌شده مالیاتی افزایش داشته است. روز گذشته رئیس سازمان امور مالیاتی با اعلام اینکه در سال گذشته در مجموع حدود ۶۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده وصول شده است، گفت: «این رقم بیانگر تحقق ۹۰ درصدی درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه است که ۱۶ درصد نسبت به وصولی سال ۱۳۹۳ رشد دارد.» سید کامل تقوی نژاد توضیح داد: «از رقم وصول شده درآمدهای مالیاتی در سال گذشته حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان به مالیات‌های مستقیم اختصاص دارد که بیانگر تحقق ۹۶ درصدی درآمدهای این بخش است که حدود ۱۳ درصد رشد نشان می‌دهد.» با وجود این نباید گمان کرد این افزایش به معنای حل مشکلات نظام مالیاتی است. فرار مالیاتی در ایران همچنان اتفاق می‌افتد و دولت باید تمهیداتی برای جلوگیری از این فرار بیندیشد. در روز‌های اخیر خبری مبنی بر صدور مجوز برای سرکشی به حساب‌های مالیاتی منتشر شده است. روز گذشته بخشی از اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی به موضوع سرکشی به حساب‌های بانکی اختصاص داشت. تقوی نژاد با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی با توجه به مقام حاکمیتی که دارد حتی حق سرکشی به حساب‌های بانکی را داراست و ماده ۱۶۹ قانون چنین اختیاری را به آن داده است، گفت: این در حالی است که هدف اصلی ما بررسی شفاف دارایی‌ها به منظور دریافت مالیات است تا بتوانیم تعادل بیشتری را بین مودیان مالیاتی برقرار کنیم. او ادامه داد: اگر دارایی‌ها به درستی مورد بررسی قرار نگیرند و در مورد آن شفاف‌سازی نشود آنگاه باید ما را مورد سوال قرار داد که چرا اطلاعات دقیقی برای اخذ مالیات نداریم.رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد که سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، چرا که حساب‌ها متعلق به اشخاص بوده و ما تا حدی که مجاز هستیم آن را بررسی می‌کنیم و اگر ماموری خارج از آنچه که تعیین شده به اطلاعات مردم ورود پیدا کند به‌طور حتم جرم بوده و مجازات خواهد شد، چرا که هدف ما فقط تطبیق حساب‌ها و پرونده‌ها با میزان دارایی و کشف حساب‌های مشکوک است.

خبر خوش مالیاتی

تقوی‌نژاد همچنین با اعلام اینکه خبر خوشی برای اصناف دارد، اعلام کرد که طی جلساتی که در روزهای اخیر با فاضلی – رئیس اصناف – داشته است با هم توافق کردند تا در سال ۱۳۹۵ مالیات مشاغل کمتر از پنج درصد بوده و مالیات در بخش اصناف و مشاغل افزایشی نداشته باشد. به گفته او در سال جاری با برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده مالیات مشاغل و اصناف به طور راحت‌تر و شفاف‌تر اخذ خواهد شد. رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین با اشاره به این مصوبه معافیت کلیه صادر‌کنندگان از مالیات را مورد توجه قرار داد.

یک مصوبه مالیاتی

اخبار پیرامون مالیات در روز گذشته تنها محدود به اظهار نظر‌های رئیس سازمان امور مالیاتی نماند. دیروز نمایندگان با تصویب ماده ای، آستان‌های مقدس و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسات وابسته را نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات کردند. به گزارش مهر، در ادامه رسیدگی به لایحه دائمی شدن احکام برنامه های توسعه نمایندگان با الحاق ماده ای به این لایحه مقررکردند از سال اول اجرای برنامه ششم، آستان‌های مقدس و قرارگاه های سازندگی و شرکت ها و موسسات وابسته نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات شوند. بر این اساس مقرر شد، به‌منظور تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی موضوع صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی، اصلاح نظام درآمدی دولت و همچنین قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم:۱- آستان‌های مقدس و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسات وابسته به اشخاص مذکور از سال اول برنامه ششم نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.۲- هزینه خدمات مدیریت طرح های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی، شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، شرکت سهامی توسعه منابع آب و نیروی ایران، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و موسسه جهاد نصر، حداکثر تا ۵/۲ درصد عملکرد تخصیص اعتبارات ذی‌ربط با احتساب اعتبارات دریافتی از منابع بودجه عمومی کشور تعیین می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *