سخنرانی نایب‌رئیس مجلس لغو شدمطهری در بن‌بست مشهد واکنش دفتر امام‌جمعه مشهد به نامه علی مطهری

 
پایگاه اطلاع‌رسانی حجت‌الاسلام «سیداحمد علم‌الهدی»، امام‌جمعه مشهد، درباره لغو سخنرانی «علی مطهری» در مشهد اطلاعیه‌ای منتشر کرد. به گزارش «فارس» در این اطلاعیه آمده است: «با کمال تأسف امروز شخصی که در جایگاه هیأت‌رئیسه مجلس قانون‌گذاری این نظام قرار دارد، از قدرتی که به‌واسطه برقراری مردم‌سالاری دینی در این کشور از مردم به امانت‌ گرفته و جزء یکی از قدرت‌مداران این نظام است، استفاده کرده و رئیس‌جمهور را تهدید می‌کند که اگر پیگیری برای کشف علل انحلال سخنرانی من در مشهد را نکنید، مجلس فلان و بیسار می‌کند! و با تکیه‌ بر قدرت خود به هر که می‌خواهد تهمت و افترا می‌زند که «امیدوارم این نامه از آقای علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد نباشد… لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام‌جمعه؟» و گویا می‌خواهد با این جملات این‌طور القا کند که آیت‌الله علم‌الهدی جلوی سخنرانی وی را گرفته است. بدین‌وسیله اعلام می‌دارد آیت‌الله علم‌الهدی اصلا به چنین سخنرانی و مراسمی توجهی نداشته است و این حق را دارد که علیه شخص مفتری اقدام قضائی کند و در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی توسط این شخص، اقدام خواهد شد».

————————————-

 

شرق: مشهد، اربعین ١٣٩۵، سخنرانی علی مطهری نایب‌رئیس مجلس به دستور دادستان مشهد لغو شد. خراسان رضوی، سبزوار؛ ١۵ مردادماه ١٣٩۵، کنسرت سالار عقیلی به دستور دادستانی مشهد لغو شد. ٢٢ مردادماه ١٣٩۵، آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد: کنسرت می‌خواهی برو بیرون. این روایت این روزهای خراسان رضوی با مرکزیت مشهد و دادستانی غلامعلی صادقی است. از قضا موضوع مذهبی بوده و قرار بوده است علی مطهری به دعوت تشکل اصلاح‌طلب مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی، در روز اربعین درباره تحلیل قیام عاشورا سخنرانی کند. دادستان مشهد، حالا یک بار دیگر نامه داده است. کنسرتی هم قرار نبوده برگزار شود. اما سخنرانی با نامه دادستان مشهد لغو شده و نایب‌رئیس مجلس را بر آن داشته تا در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، مشخص کند که حاکم در استان خراسان رضوی چه کسی است. او به روحانی گفته چنانچه وارد عمل نشود، مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده خواهد کرد. این اختیارات قانونی را دیگر اعضای فراکسیون امید و سایر نمایندگان مجلس هریک به طور جداگانه در فضای مجازی به روحانی گوشزد کرده و تأکید کردند که بهترین واکنش، استیضاح رحمانی‌فضلی، وزیر کشور است. علت را هم تعلل وزارت کشور و استانداری‌ها عنوان کرده‌اند.علی مطهری در نامه خود خطاب به حسن روحانی آورده است: «همان‌طورکه مستحضر هستید برنامه سخنرانی این‌جانب در مشهد در روز اربعین تحت عنوان «تحلیل واقعه کربلا» به دستور دادستان مشهد و به قول خودش براساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد. امیدوارم این نامه از آقای علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد نباشد. ارتباط این موضوع با دادستان و احیانا امام‌جمعه برای من روشن نیست. آن که در این موارد مسئولیت دارد استاندار و شورای تأمین است که ظاهرا مسلوب‌الاختیارند. لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی، استاندار است یا دادستان و امام‌جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این‌گونه موارد بر چه اساسی است؟ آیا اینها با خود اندیشیده‌اند که این قانون‌شکنی چه تأثیری بر جوانانی که از راه دور برای شرکت در این جلسه آمده بودند خواهد داشت؟ تردید دارم که این قبیل اقدامات…. عالما عامدا علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟ مستدعی است تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی بیندیشید؛ همان‌طور که بعد از حادثه شیراز اقدامات جناب‌عالی باعث نجات استان شد. اخیرا در استان خوزستان نیز شبیه این ماجرا برای فرد دیگری پیش آمد. این وضعیت زیبنده دولت جناب‌عالی نیست؛ گرچه قبول دارم که تلاش برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی معمولا در زمان دولت‌هایی که گرایش اصلاح‌طلبی دارند بیشتر است. چنانچه اقدام مؤثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت».
خراسان هم جزئی از ایران است
جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، دبیر مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی هم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آنچه برای مطهری رخ داده، خطاب به روحانی تأکید کرد: «امیدوارم ماجرای لغو سخنرانی دکتر مطهری، باعث شود دولت جناب روحانی یادش بیاید که خراسان هم جزئی از ایران است و باید دولت تدبیر و امید پس از سه‌سال‌ونیم از رأی مردم، اعتدال را در آنجا حاکم کند».این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: «در خراسان وقتی به فرزند شهید مطهری، معلم انقلاب و نایب‌رئیس مجلس اجازه صحبت نمی‌دهند ببینید مردم چه می‌کشند که پدرشان هم مانند خودشان از مردم عادی است و شهروند معمولی این کشورند. نمایندگان مردم باید از وزارت کشور و دادستانی خراسان توضیح بخواهند و چنانچه توضیحات قانع‌کننده نبود وزاری کشور و دادگستری را به مجلس بیاورند. این امر به احترام مردم و بر پایه رعایت قانون اساسی و در دفاع از حقوق ملت لازم است».
شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی
غلامعلی صادقی، مردی است که دست‌کم در امور فرهنگی خود را تابع تصمیمات شورای فرهنگ عمومی استان می‌داند. آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه که به‌تازگی به این سمت منصوب شده، رئیس شورای فرهنگ عمومی استان است. علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، نایب‌رئیس این شوراست و حجت‌الاسلام پژمان‌فر به عنوان نماینده منتخب مجمع نمایندگان استان در این شورا حضور دارد. پژمان‌فر، رئیس جبهه پایداری استان خراسان رضوی است.نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در پی فوت آیت‌الله واعظ‌طبسی و هفت ماه بعد از آنکه علم‌الهدی، به عنوان نماینده ولی‌فقیه حکم گرفت، تشکیل شد؛ به تاریخ مهرماه ٩۵. در ماجرای لغو کنسرت عقیلی در سبزوار، صادقی در توضیحی که در اختیار خبرگزاری ایلنا قرار گرفت، گفت: «درحال‌حاضر منتظر تشکیل شورای فرهنگ عمومی برای بررسی این موضوع هستیم. هر تصمیمی که شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی گرفت، علی‌القاعده اجرا خواهد شد ولی تا قبل از آن به خاطر اجراهای توأم با مشکلات اخلاقی بنا بر این است که کنسرتی اجرا نشود».
ماجرای لغو سخنرانی مطهری چه بود
آن‌طور که بتول گندمی، دبیر مجمع شورای مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان‌رضوی گفته، این تشکل بنا داشت در روز اربعین مراسمی را با سخنرانی علی مطهری درباره تحلیل واقعه کربلا برگزار کند. در ابتدا قرار بود این مراسم در سالن رازی مشهد و زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی برگزار شود، اما با دستور استانداری محل آن تغییر کرده و قرار می‌شود تا در سالن ساپکو برگزار شود. گندمی در توضیحات بیشتر به ایلنا گفت: «از ۱۰ روز قبل مکاتبات خود را با مسئولان مربوطه آغاز و با مدیرکل امنیتی استانداری و معاون سیاسی- اجتماعی استانداری صحبت کردیم و حتی امکانات لازم برای اسکان نایب‌رئیس مجلس هم بررسی شد، اما روز گذشته (پنجشنبه) از طریق حراست دانشگاه بهداشت مشهد مطلع شدیم که مراسم سخنرانی آقای مطهری لغو شده است. برای همین بعدازظهر دیروز (پنجشنبه) به استانداری مراجعه کردیم و علت لغو برنامه را جویا شدیم. مسئولان استانداری به ما گفتند که دادستان مشهد خطاب به فرمانده نیروی انتظامی این شهر دستور لغو سخنرانی آقای مطهری را صادر کرده است. منتها استنباط مسئولان استانداری این بود که مشکل در مورد محل برگزاری مراسم است. برای همین بار دیگر به مسئولان استانداری نامه نوشتیم که این مراسم در سالن ساپکو برگزار شود. درهمین‌راستا موافقت فرمانداری را دریافت کردیم و مشغول آماده‌سازی مقدمات مراسم شدیم، اما امروز (جمعه) پیش از آغاز برنامه برخی از مسئولان نیروی انتظامی مشهد در محل برگزاری برنامه حاضر شدند و گفتند برنامه لغو شده است. متأسفانه باوجود درخواست ما برای ارائه نامه کتبی دراین‌باره، هیچ‌یک از مستندات مربوط به لغو سخنرانی آقای مطهری از سوی مأموران نیروی انتظامی به ما ارائه نشد».گندمی افزود: «شنیدیم که به این مسئله متهم شده‌ایم که قرار بوده در این مراسم درخصوص مسائلی از جمله محصوران صحبت شود، درحالی‌که بنده ضمن تکذیب این خبر تأکید می‌کنم از ابتدا نیز قرار بود درباره عاشورا و قیام امام حسین(ع) در این مراسم صحبت شود. حتی دیروز (پنجشنبه) وقتی با خبر مخالفت مواجه شدیم، با حجت‌الاسلام عجم برای جایگزینی سخنرانی هماهنگ کردیم تا اگر آقای مطهری قادر به صحبت نشد، آقای عجم سخنرانی کند».
پلمب دفتر مجمع مشورتی
گندمی همچنین توضیح داد که میهمانان زیادی برای حضور در این سخنرانی آمده بودند و به دلیل سرمای هوا، آنها را به دفتر مجمع مشورتی انتقال دادیم تا بتوانیم ناهار تدارک‌دیده را هم در همان‌جا سرو کنیم، اما نیروی انتظامی در پی این امر به محل دفتر وارد شده و میهمانان و اعضا را از محل خارج کرده و در اصلی ساختمان را پلمب کرد. سیدمسعود محولاتی، مدیرکل سیاسی استانداری خراسان‌رضوی، در همین رابطه به نقش دادستانی مشهد اشاره کرد. او در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد برنامه برای برگزاری از نظر استانداری بلامشکل بوده «اما مقام قضائی شب گذشته (پنجشنبه) ابلاغ می‌کنند تا این مراسم انجام نشود، نیروی انتظامی نیز به فرماندار و رئیس شورای تأمین استان اعلام می‌کنند که دستور رسیده این برنامه برگزار نشود». محولاتی ادامه داده: «با دادستان مشهد در رابطه با اینکه سخنران قرار نیست در این برنامه مطلب خاصی بگوید، هم مکاتبه شده و هم مذاکره، اما در نهایت با برگزاری این مراسم موافقت نشد، پیگیری‌های لازم از سوی استانداری انجام شد تا دادستان از نظرشان برگردند، اما بنا به دلایلی که خودشان می‌دانند موافقت نشد».
تماس‌های بی‌پاسخ مسئولان استان با دادستان
سامانی، سخنگوی وزارت کشور، هم در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی این وزارتخانه، درباره نقش دادستان مشهد در این رابطه گفته است: «… در این رابطه از روز گذشته (جمعه) پیگیری و رایزنی‌های مستمری از سوی وزیر کشور و استاندار خراسان‌رضوی با رئیس قوه قضائیه، ریاست مجلس شورای اسلامی و دادستان کل کشور انجام می‌شود، متأسفانه باوجود مکاتبات متعدد با دادستانی و اعلام نظر نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی مبنی‌بر نبود هرگونه چالش و تأکید بر رعایت چارچوب‌های قانونی در برگزاری مراسم فوق و پیگیری‌های مکرر، دادستانی مشهد به این مکاتبات پاسخی نداده و در عمل بی‌اعتنا بوده است. با عنایت به تدابیر اتخاذشده از سوی استانداری خراسان رضوی در این رابطه… اقدام یک‌جانبه دادستانی مشهد و پاسخ‌گونبودن به مکاتبات و تماس‌های مکرر مسئولان استان به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست». سامانی گفت: «باتوجه به حساسیت مسئله و سوابق قبلی مشابه در این استان، اقدام دادستان مشهد ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی مربوط به اداره امور استان بالاخص تداخل در مسئولیت و مأموریت شورای تأمین و نماینده عالی دولت است و وزارت کشور به‌منظور روشن‌شدن تمامی زوایا و پایان‌دادن به برخوردهای سلیقه‌ای با این‌گونه امور، اقدامات قانونی خود را از طریق سران قوای سه‌گانه و در صورت نیاز ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی برای شفاف‌سازی صلاحیت نهادها در نحوه اداره امور کشور و برخورد با این‌گونه امور به عمل می‌آورد».
دادستان مشهد در ماجرای کنسرت‌ها
علم‌الهدی تقریبا یک هفته بعد از آن که کنسرت سالار عقیلی که در شهر سبز‌وار لغو شد، در خطبه‌های نماز جمعه خود این عبارات را بر زبان راند: «… تو کنسرت می‌خواهی؟ خب برو جای دیگر زندگی کن… مگر شهر واتیکان ایتالیا، دارای یک شرایط، حدود و دارای مقیاس‌های فرهنگی نیست؟… این شهر هم شهر زیارت است و قداست دارد». این در حالی است که واتیکان با آنکه در شهر رم ایتالیا واقع شده، اما به‌عنوان یک کشور مستقل در سازمان ملل به ثبت رسیده است. دادستان مشهد؛ یعنی غلامعلی صادقی اما پیش از این خطبه‌ها، همان روز لغو مراسم در توضیحی درباره ماجرای لغو کنسرت تأکید کرده بود: «پس از اعلام گلایه‌های اقشار مختلف مردم، حوزه علمیه و علما درباره کنسرت‌ها، دادگستری استان خراسان‌رضوی تصمیم گرفت تا برای پیشگیری از آسیب‌های موجود، فعلا کنسرت‌ها اجرا نشوند تا زمانی ‌که در شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی موضوع مطرح و چارچوبی برای برگزاری کنسرت مشخص شود». بعد از این ماجرا سخنگوی وقت ارشاد اعلام کرد در مشهد کنسرتی برگزار نخواهد شد؛ درحالی‌که ١١ سال است در شهر مشهد کنسرتی برگزار نشده است.
احتمال استیضاح وزیر کشور
درحالی‌که رحمانی‌فضلی از آنچه رخ داده ابراز تأسف کرده و گفته است: «به معاون سیاسی دستور داده‌ام بلافاصله با تشکیل تیم تحقیقاتی این موضوع را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد و در صورت تخلف و اهمال مدیران اجرایی با آنها برخورد قاطع شود و چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور است، در قالب گزارشی به استحضار مقامات ذی‌صلاح برسد»؛ اما علی مطهری و دیگر اعضای فراکسیون امید اصرار می‌کنند تا از ابزار قانونی خود یعنی استیضاح وزیر کشور استفاده کنند، موضوعی که محمود صادقی دیگر نماینده مجلس هم در توییتر خود به آن اشاره کرده و نوشته است: «باتوجه به تعلل استانداری خراسان در لغو سخنرانی نایب‌رئیس مجلس و انفعال وزارت کشور در موارد مشابه، استیضاح وزیرکشور مناسب‌ترین واکنش مجلس است». او در توضیح بیشتر به اصلاحات‌نیوز هم دراین‌باره گفت: «وزارت کشور در مسائل متفاوتی مانند صدور اعتبارنامه مینو خالقی یا در بحث مرتبط با شهرداری تهران یا بحث پدیده قصوراتی داشته که مناسبت‌ترین واکنش به این مسائل استیضاح است». او تأکید کرد دراین‌باره در فراکسیون امید بحث خواهند کرد. عبدالکریم حسین‌زاده، دیگر عضو فراکسیون امید هم در صفحه توییتر خود نوشت: «آیا سخنرانی نایب‌رئیس مجلس هم حکم کنسرت دارد که در مشهد لغو شد؟ قطعا رئیس دولت باید پاسخ‌گوی شرایطی باشند که در مشهد پیش آمده است. نمی‌توان قبول کرد در بخشی از کشور قانونی خاص حاکم باشد».
واکنش عارف
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، در کانال تلگرامی خود در واکنش به آنچه رخ داده، نوشت: «ضمن تسلیت اربعین اباعبدالله الحسین و آرزوی سلامتی برای همه زائران کربلای معلی؛ از آنجا که یکی از اهداف حرکت امام حسین اصلاح کج‌روی‌ها و حاکمیت قانون بود، جایز نیست در اربعین سالار شهیدان، در پایتخت معنوی جهان اسلام شاهد ممانعت از حقوق مصرحه در قانون اساسی باشیم. تبعیض بین مسئولان برای ایراد سخنرانی، در اماکن عمومی پذیرفته نیست».
محکومیت حاکمیت دوگانه
محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید هم در گفت‌وگو با جماران تأکید کرد: «دادستان باید داد مردم را از ظالمان، متجاوزان و… بستاند؛ اما آنچه امروز اتفاق افتاد، موجب برهم‌زدن آرامش مردم و کاهش اعتماد ملی به حاکمیت قانون می‌شود. به‌عنوان نماینده مردم و طبق وظیفه قانونی و ذاتی نمایندگی تأکید می‌کنم هر رفتاری که نشانه هرج‌ومرج در کشور و تداعی‌کننده حاکمیت دوگانه باشد، موجب بی‌ثباتی امنیت و برهم‌زدن آرامش مردم و کاهش اعتماد ملی به حاکمیت قانون می‌شود و محکوم است». از سوی دیگر، رحمت‌الله حافظی، عضو اصولگرای شورای شهر تهران هم دراین‌باره در حساب توییترش نوشته است: «عده‌ای فکر می‌کنند با لغو سخنرانی مطهری در مشهد، به نظام خدمت می‌کنند. واکنش مردم به این رفتارهای 
ضد اجتماعی، در انتخابات آتی نمایان خواهد شد». خراسان رضوی و در رأس آن مشهد، به‌لحاظ جغرافیای سیاسی در اختیار نیروهای تندروی اصولگرا قرار گرفته‌ است؛ حتی در جریان رقابت‌های مجلس دهم نیز اصلاح‌طلبان در این منطقه جغرافیایی شکست خوردند. سیدصولت مرتضوی، معاون سیاسی وزارت کشور دولت دوم احمدی‌نژاد، اکنون شهردار مشهد است. اعضای جبهه پایداری توانستند از این حوزه انتخابیه وارد مجلس دهم بشوند و شهر در اختیار تندروها قرار گرفته است. آخرین خبر در مورد مشهد حاکی از این است که فرماندار این شهر، شب گذشته تغییر کرد و «محمدرحیم نوروزیان» جایگزین «رضا منصوری» شده؛ البته مقامات استانداری خراسان رضوی ارتباط این تغییر با اتفاقات دیروز را رد می کنند و می‌گویند پیش از این قرار به تغییر بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *