نامه صریح اصغر فرهادی به رییس‌جمهور در واکنش به گزارش زندگی ۵٠ زن و مرد و کودک در گورهای نصیرآباد سراسر وجودم شرم است و بغض

 

اعتماد| دیروز گزارشی در روزنامه شهروند با عنوان «زندگی در گور» منتشر شد؛ گزارشی از گورخواب‌های نصیرآباد و حکایت زندگی ۵٠ زن، مرد و کودک که شب‌ها در گور می‌خوابند. این گزارش بازتاب گسترده‌ای را در جامعه و رسانه‌ها به دنبال داشت به طوری که روح‌الله حسین‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهریار دستوری ویژه برای ساماندهی وضعیت کارتن‌خواب‌های گورستان نصیرآباد باغستان در حومه شهریار صادر کرد.  همچنین اصغر فرهادی نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی؛ رییس‌جمهور نوشت و در آن از فقر حاکم بر زندگی بخش وسیعی از مردم کشور انتقاد کرد. وی در بخشی از این نامه آورده است: … اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض….  شرم بر ما … در تاریخ خوانده‌ایم که گاهی حاکمان با لباس مبدل به میان مردمان می‌رفته‌اند تا به دور از محافظان و ملازمان و متملقان گوشه‌ای از درد و رنج مردم را بی‌واسطه  درک کنند. پیشنهاد می‌دهم لااقل برای تنوع در نگارش تاریخ امروز که آیندگان بهت‌زده خواهند خواند، گاهی صاحب منصبان بی‌همراه و ناشناس به میان مردم بروند. به روستاها و شهرهای دور افتاده. اگر ناشدنی‌ست به همین حوالی، محله‌های حاشیه تهران تا ببینند صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعتی که بیش از هر صاحب قدرتی جان و جوانی‌شان را برای این سرزمین قربانی داده‌اند. اگر باز ناشدنی‌ست یک روز به اورژانس شهر سری بزنند و مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند که قرار است بیماری بی‌رمق را به بیمارستانی برساند و از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زودتر رسیدن به مقصد نهایت استفاده را ببرند. این مثالی ساده، تلخ و تکراری‌ست اما خلاصه‌ای‌ست از وضعیت امروز ما. چه کسی پاسخگوی این بی‌رحمی پنهان است؟ ما چرا و کی چنین شدیم؟

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. کاظم خطیبی گفت:

  روحانی با اشاره به مساله گورخواب‌ها:
  چه کسی در ایران می تواند پناه بردن به قبر را تحمل کند؟

  ?رئیس جمهور:
  ?من دیروز از یکی از هنرمندان نامه ای را خواندم که بسیار دردناک بود.
  ?شنیده بودیم بعضی ها از فقر کارتن خواب می شوند یا زیر پل ها می خوابند اما قبر خواب را کمترشنیده بودیم. 
  ?قبلا زنده به گور می گفتند، اما الان طرف برای اینکه سرما را تحمل کند خودش را در گور می کند.
  ?این هنرمند در نامه نوشته بود وقتی این موضوع را دیدیم بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم ایجاد شد. این مساله برای دولت و مردم قابل تحمل نیست.
  ?برای حل چنین موضوعاتی همه باید یکپارچه شویم و از مسائل جناحی و اختلافات دست برداریم و مشکلات اساسی کشور را مدنظر قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *