حاشیه‌های غسل و دفن آیت‌الله هاشمی ماجرای انگشتر عقیقی که سلیمانی به همسر «آیت الله» داد

بعد از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تشییع کم‌نظیر پیکر ایشان از سوی مردم قدرشناس ایران، حالا نوبت به بازخوانی آخرین ساعات حیات آیت الله، همچنین بازگویی نکات دور مانده از چشم رسانه‌ها از غسل و دفن پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است. نوع رفتار و سلوک و مردمداری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌گونه‌ای بود که هر کس با ایشان از نزدیک به هر دلیلی مراوده داشت، مجذوب و مرید ایشان می‌شد، از جمله محافظان هاشمی رفسنجانی که به واقع روزهای اخیر خود را یتیم و بی‌پناه می‌دیدند.
مراسم غسل و کفن آن مرحوم نیز از سوی حاج حسین عرفاتی که حضرت امام (ره) را غسل داده بود به همراه جمعه‌ای و کاظمیان از محافظان قدیمی ایشان و امیر امیدیان، محمدتیموری، علی اژدری و علی منایی ازاهالی شمیران که همیشه با حاج حسین عرفاتی همراه هستند در حیاط منزل امام راحل با مداحی حاج آقا کماسایی که وی نیز از محافظان سابق ایشان بود، با حضور فرزندان، نوه‌ها و یادگار امام آیت‌الله سید حسن خمینی ومحافظان ایشان، باریکانی، اسدی و امانی انجام شد. چهره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بشاش و خندان و آرام بود، گویی در خواب است و همه در انتظار بلندشدن او بودند و زیارت عاشورا در حیاط منزل حضرت امام خمینی (ره) قرائت شد .در طول مراسم، محسن، مهدی و یاسر هاشمی به‌شدت بی‌تابی می‌کردند.بعد از مراسم غسل و کفن آن مرحوم، وصی ایشان «محسن» اجازه ورود خانم‌ها را داد که عده‌ای از آنها از جمله فاطمه خانم از شدت بی‌تابی از هوش رفتند. به گزارش دیده‌بان دولت، روز تدفین نیز ابتدا محسن و مهدی هاشمی وارد قبر شدند و قرآن و دعا خواندند و پس از آن، پیکر مطهر آن مرحوم توسط لاهوتی داماد آیت‌الله هاشمی، ناصر هاشمی برادرزاده آیت‌الله و محمد جمعه‌ای از محافظان سابق آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در قبر قرار داده شد و توفیق آخرین بوسه بر پیشانی مرحوم آیت‌الله با جمعه‌ای بود. هنگام دفن، انگشتر عقیق زردرنگی که سردار قاسم سلیمانی از کربلا آورده بود و شب قبل از دفن به خانم عفت مرعشی، همسر مرحوم آیت‌الله داده بود بر پیشانی آن مرحوم قرار داده شد.
عماد و علی فرزندان محسن و داماد یاسر وعلی فرزند فاطمه و فرجی، شمس‌الله عبدوست و کماسایی قبر را پر از خاک کردند و جالب اینکه دو شب قبل از تدفین، سردار سلیمانی با حالتی محزون و ناراحت در منزل مرحوم آیت‌الله رفت وآمد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *