اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهوربا نگاه دیگری به ارزیابی گزارش نجفی از تخلفات مطرح شده در شهرداری پرداخت ورود کنید؛ پای عده‌ای‌گیر

 گزارش محمدعلی نجفی درباره عملکرد شهرداری سابق تکان دهنده بود؛ آن اندازه که محمدباقر قالیباف و تیم او تا امروز نتوانسته‌اند جواب قانع‌کننده‌ای به مسائل مطرح شده بدهند. پس از قرائت این گزارش در شورای شهر بود که مهدی چمران که ۱۱ سال از ۱۲ سالی که قالیباف شهردار تهران بوده، ریاست شورای شهر را به عهده داشته، گفت: «این گزارش سیاه‌نمایی بوده است و باید ثابت شود.» اقبال شاکری که او هم عضو شورای شهر در زمان مدیریت قالیباف بر شهرداری بود، از پاسخگویی درباره چرایی عدم نظارت شورای شهر بر عملکرد شهرداری خودداری کرد و گفت: «قرار بود نجفی گزارش عملکرد ۱۰۰روزه خودش را بدهد نه گزاش عملکرد دیگران را و این گزارش نجفی یک نوع فرار از ارائه گزارش خود از شهرداری بود.» در همین راستا اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور با نگاه دیگری به ارزیابی گزارش نجفی از تخلفات مطرح شده در شهرداری پرداخت. او معتقد است گزارش نجفی به هرحال باید راستی ‌آزمایی شود. وی به خبرآنلاین گفت: «باید چند سال عقب‌تر برویم، قبل از آنکه آقای قالیباف مسئولیت شهرداری را بپذیرد، شهردار آن دوره هزینه‌هایی کرده و اخباری شنیده می‌شد که حاکی از ۳۶۰ میلیارد تومان هزینه کرد بدون حتی یک برگ سند قابل قبول است. حتما به خاطر دارید همان موقع که موضوع ۳۶۰ میلیارد تومان پیش آمده بود، می‌گفتند خرج برخی هیات‌ها، چادرها و مراسم عزاداری شده، می‌گفتند اسنادی که برای این موضوع ارائه شده به هیچ وجه قابل قبول نیست و وجاهت ندارد. اتفاقا حتی به خاطر دارم که خود آقای قالیباف هم پیگیر ماجرا شد و رفت که پرونده‌هایش را بررسی کند.» به نوشته خبرآنلاین؛ ترکان ادامه داد: «یادم هست و یادتان هست که با وجود وعده‌های شهردار و خیلی‌ها برای پیگیری، آن موضوع در یک نقطه و یک جایی برای همیشه ماست‌مالی شد. ما نفهمیدیم اصلا کل ماجرا راست بود یا دروغ. هنوز هم برای خود بنده این سوال باقی مانده که اگر ماجرای ۳۶۰ میلیارد تومان حقیقت داشت، چرا برای مسببانش هیچ حکمی صادر نکردند. هنوز متوجه نشده ام که اگر دروغ بود، چرا نیامدند بگویند فلانی که فلان شایعه را پخش کرده حرف ناجور زده است. آن ماجرا هیچ سرانجامی پیدا نکرد با اینکه به خاطر دارم خود آقای قالیباف هم وقتی شهردار شد، رفت سراغ اسناد و پرونده‌های این موضوع و وعده پیگیری داد. به این موضوع اشاره کردم تا بگویم این ماست‌مالی‌شدن و پیگیری نکردن و رها کردن یک موضوع و سوال، همان جا تبدیل شد به یک بدعت. شد یک روش، روشی که تا الان ادامه داشته است. همان‌جا بود که دیگر همه فهمیدند نرخ این است، برنامه و روال این است.»

ماستمالی!

مشاور رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که گزارش نجفی در شورا درباره عملکرد شهردار قبلی چقدر درست است، اظهار کرد: حرف‌هایی که آقای نجفی در گزارشش به شورا گفت بسیار بسیار تکان دهنده است. آن قدر تکان دهنده که باید پیگیری شوند تا اگر واقعیت نداشتند آقای نجفی به طور جدی مورد سوال قرار گیرد. اگر هم این حرف‌ها درست است، خب بدیهی است که باید به آنها رسیدگی شود. نباید بگذاریم مثل آن ۳۶۰ میلیارد تومان ماستمالی شود و همان سرنوشت را داشته باشد. اصلا نظر من این است که باید حتی پرونده همان ۳۶۰ میلیارد تومان را هم دربیاوریم و بگذاریم روی میز. اگر گزارش آقای نجفی حقیقت داشته باشد، به این معنی است که پای افراد قدرتمند و بسیار مهمی در میان است و این یعنی ماجرا چیزی نیست که در عهده یک شعبه معمولی دادسرا باشد.» وی ادامه داد: «من از قوه‌قضائیه درخواست می‌کنم برای موضوعاتی که آقای نجفی درباره مدیریت پیشین شهرداری تهران مطرح کرد یک شعبه ویژه تشکیل دهند، یک قاضی قدرتمند انتخاب کنند و خیلی زود تکلیف مردم را معلوم کنند که بالاخره آیا آن گزارش و حرف‌ها درست است یا نه. آقای نجفی گفت در ماه‌های پایانی مدیریت پیشین و به صورت کاملا ناگهانی چندین‌هزار نفر بی‌حساب و کتاب استخدام شدند. خب این یعنی چه؟ تکلیف این اقدام بسیار اشتباه چه می‌شود؟ این‌که گفته می‌شود قراردادهایی به آن شرکت «یاس» داده شده که مبانی‌اش با هیچ کدام از قواعد عقد قرارداد در کشور نمی‌خواند، واقعا یعنی چه؟ به هیچ وجه من الوجوه این مواردی نیست که بتوانیم و قرار باشد به سادگی از کنارش بگذریم. ترکان افزود: به طور جدی باید از قوه‌قضائیه بخواهیم یک قاضی و یک شعبه مستقل را به این موضوعات اختصاص دهد. فکر می‌کنم باید حتی ماجرای آن ۳۶۰ میلیارد تومان را هم دوباره احیا و حسابرسی کنیم. بالاخره باید معلوم شود این گزارش‌ها و حرف‌ها چقدر درست است و اگر درست است، چه باید کرد. مشالور روحانی تصریح کرد: معلوم است که به نجفی حمله می‌کنند و او را تحت فشار می‌گذارند، دلیلش هم روشن است چرا که اگر در این پرونده آن حرف‌ها درست باشد، خیلی از آدم‌های صاحب‌نام به معنای واقعی گرفتار می‌شوند. اگر تمام گزارش آقای نجفی دقیق باشد، افرادی باید به مردم پاسخگو شوند که کسی فکرش را هم نمی‌کند. بد. گاهی با خودم می‌گویم کاش دولت آقای روحانی نیز در ابتدای کار خود همین کار را انجام می‌داد. کاش آقای روحانی هم مثل آقای نجفی به مردم گزارش می‌داد که دقیقا چه چیزی تحویل گرفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *