واکنش نوبخت به سردار رحیم‌صفوی

شرق: سخنگوی دولت روز گذشته طبق روال سه‌شنبه‌ها، نشست خبری خود را در حالی برگزار کرد که مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و رضا اردکانیان، وزیر نیرو را هم در کنار خود داشت. آنها حضور داشتند تا با توجه به شرایط اقتصادی این روزها به سؤالات خبرنگاران پاسخ دهند. محمدباقر نوبخت در‌این‌میان به سؤالات سیاسی هم پاسخ داد.  او درباره اظهارنظر سردار رحیم‌صفوی، فرمانده سابق سپاه که گفته بود کشور بدون دولت بهتر اداره می‌شود، عنوان کرد: «روز دوشنبه، جلسه شورای‌عالی امنیت ملی با حضور فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد. من در آن جلسه هماهنگی، همدلی و هم‌راستایی را در میان فرماندهان نظامی دیدم. اگر کسی حرف متفاوتی می‌زند، نظر شخصی اوست.صحبت‌های رئیس ستادکل و سپاه مشخص است. کسی که درجه نظامی بالایی دارد و حرفی می‌زند، نظر شخصی می‌دهد؛ نه نظر ارگان و سپاه و این اظهارنظر هم نشانه آزادی سیاسی و آزادی بیان در کشور است.

به‌هرحال نظرات حضرت امام و مقام معظم رهبری درباره حضور نظامیان در سیاست مشخص است و من هم امیدوارم همه به این توصیه‌ها عمل کنند».امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه سیاسی- الهی خود صراحتا بر ممنوعیت ورود نیروهای مسلح به عرصه سیاست، تأکید داشتند. ایشان در وصیتی به فرماندهان نظامی نوشتند: «بر فرماندهان لازم است که افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند و چون انقلاب از آنِ همه ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنان است که اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند که -بی‌اشکال به تباهی کشیده می‌شوند- و یا در بازی‌های سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت کنند و بر رهبر و شورای رهبری است که با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا کشور از آسیب در امان باشد».مقام معظم رهبری نیز در دیدار با فرماندهان سپاه در شهریور ۱۳۹۲، گفته بودند: «لزومی ندارد حتما سپاه در عرصه سیاسی برود به پاسداری بپردازد؛ اما باید عرصه سیاسی را بشناسد. این خلط مبحثی که بعضی می‌کنند، باید به‌دقت روشن بشود. نمی‌شود مجموعه‌ای به‌عنوان بازوی نگهبان و پاسدار انقلاب در کشور تعریف شود؛ اما در زمینه جریان‌های گوناگون سیاسی – بعضی انحرافی، بعضی غیرانحرافی، بعضی وابسته به اینجا و آنجا- چشمِ ‌بسته و ناآگاه و نابینا داشته باشد. این معنی ندارد؛ باید بداند که از چه می‌خواهد دفاع کند». مهر ۹۵ هم «سیاست‌های کلی انتخابات» از سوی مقام معظم رهبری به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد که در بند ۱۶ آن از ممنوعیت ورود نیروهای مسلح گفته شده و آمده است: «ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان». همچنین ماده ۴۰ قانون «مجازات جرائم نیروهای مسلح» درباره مجازات ورود نظامیان به سیاست و انتخابات این‌گونه گفته است: «عضویت کارکنان نیروهای مسلح در سازمان‌ها، احزاب و جمعیت‌های ‌سیاسی و مداخله یا شرکت یا فعالیت آنان در دسته‌بندی‌ها و مناقشه‌های سیاسی و‌ تبلیغات انتخاباتی ممنوع است و مرتکبان به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند‌ و درهرحال ادامه خدمت یا رهایی این‌گونه افراد از خدمت برعهده هیئت‌های رسیدگی به‌ تخلفات نیروهای مسلح است».
عده‌ای اصرار دارند دولت را ناکارآمد نشان دهند
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش که عده‌ای دنبال طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری هستند و واکنش دولت درباره این موضوع چیست، گفت: «اینکه عده‌ای اصرار دارند دولت را ناکارآمد نشان دهند، به دوره اخیر محدود نمی‌شود و در دوره قبلی هم همه تلاش آنان بر همین بود؛ اما مردم در انتخابات نه دیدگاه جناح مقابل دولت، بلکه دیدگاه خود دولت را تأیید کردند؛ اما باید گفت که هنوز برای عده‌ای انتخابات تمام نشده و برخی تلاش دارند که ناامنی در کشور ایجاد شود و انتظارات تورمی در مردم به وجود آید».نوبخت در واکنش به انتشار عکسی از رئیس‌جمهوری در تله‌کابین توچال، عنوان کرد: «شما دیدید که از یک حضور کوتاه رئیس‌جمهوری در جمعی، آن‌هم در یک روز تعطیل چه استفاده‌هایی کردند؛ اما به‌هرحال باید گفت که در نهایت دولت فضای نقد و انتقاد را به رسمیت می‌شناسد و می‌خواهد که آنان بیایند و حرف‌هایشان را بزنند و انتقادات‌شان را بیان کنند؛ چراکه ما این موضوع را لازمه دموکراسی می‌دانیم و قضاوت را در این زمینه به مردم واگذار می‌کنیم».
اشاره سخنگوی دولت به عکسی است که از روز یکشنبه در فضای مجازی منتشر شد که حسن روحانی را با لباس ورزشی در کنار رئیس دفترش و وزیر بهداشت نشان می‌داد که برای کوه‌نوردی به تله‌کابین توچال رفته‌ بودند. منتقدان در واکنش به این عکس گفتند در شرایطی که اوضاع اقتصادی کشور نامناسب است، چرا حسن روحانی به جای حل مشکلات به کوه رفته است.  محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری، هم در پاسخ به معترضان گفته بود که ما روز جمعه شش صبح کوه رفتیم. آیا اینکه کسی شش صبح که بقیه در منزل خود خواب هستند، به کوه برود، اشکال دارد؟ علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس هم حضور رئیس‌جمهوری در مجموعه تفریحی توچال را عادی دانسته بود.
بهتر بود مجلس به ما اعتماد می‌کرد
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا با کنار‌رفتن طرح تفکیک وزارتخانه‌ها در مجلس، دولت اقدامات تازه‌ای در این زمینه در نظر دارد، عنوان کرد: «باید بگوییم اینکه حوزه بازرگانی را در صنعت و معدن تجمیع کردیم، باعث کارآمدی مدیریت در این حوزه‌ها نشد و صرفا در انتخاب یک وزیر صرفه‌جویی به عمل آمد. موضوع مسکن یک موضوع مهم است؛ اما اینکه یک نفر بخواهد هم برای مسکن و هم برای موضوعات مهم دیگر به‌تنهایی تصمیم بگیرد، کار را برای او مشکل‌تر می‌کند».او ادامه داد: «بهتر بود مجلس به ما اعتماد می‌کرد. ما در هر جلسه این موضوع را با نمایندگان محترم مطرح کردیم؛ اما در نهایت تصمیمی که گرفته شد، چیزی نبود که به دولت کمک کند».
حرف رؤسای صنوف و اتحادیه را خواهیم شنید
خبرنگاری با توجه به اعتراضات صورت‌گرفته از سوی اصناف از نوبخت پرسید، دولت برنامه‌ای برای برگزاری جلسه با بازاریان دارد؟ که او در پاسخ گفت: «جلساتی با رؤسای صنوف و اتحادیه در بالاترین سطح با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌کنیم تا حرف‌های آنها را بشنویم. ما استدلال و برنامه داریم و به سؤالات مطرح‌شده حتما جواب می‌دهیم. البته محل‌هایی برای تجمع مشخص شده که باید سازوکار آن طراحی شود تا تجمعات در آن مکان‌ها برگزار شود». او درباره این موضوع که آیا لازم نیست رئیس‌جمهوری با توجه به تجمعاتی که در بازار رخ داد، با مردم شفاف و مستقیما به گفت‌وگو بنشیند، عنوان کرد: «فراموش نکنید که رئیس‌جمهوری همیشه در اظهارات‌شان صرفا به دنبال شخص خود و شخصیت خویش نیستند؛ بلکه منافع ملی را هم در نظر می‌گیرند و به آن می‌اندیشند. پس اگر اظهارنظری را نافی این منافع بدانند، بر زبان نمی‌آورند؛ اما در شرایطی که فضا مهیا باشد، قطعا موضوعاتی را مطرح می‌کنند».

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *