تحریم‌‎ها بازار صادرات زعفران ایران را رونق داد

تارنمای شبکه خبری «الجزیره» نوشت: تحریم های آمریکا به بازار صادرات زعفران ایرانی که در تولید عطر گرفته تا دارو مورد استفاده قرار می گیرد، رونق بخشیده است.

به گزارش «الجزیره»، تحریم های ضدایرانی واشنگتن نه تنها در صادرات زعفران این کشور خللی وارد نکرده بلکه به نفع آن نیز تمام شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، الجزیره در ادامه نوشت: یک تاجر زعفران در کنفرانسی که به میزبانی دانشگاه تربت حیدریه برای کارشناسان صنعتی برگزارشد ، در این باره گفت که «ما اصلی ترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان هستیم، جایگزینی وجود ندارد. مطمئنیم که محصولات ما به هر طریق ممکن، صادر خواهند شد.»

 «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضاکننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی،تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند. واشنگتن در تاریخ ۱۴ آبان دور دوم تحریم های اقتصادی که این بار صنعت نفت، گاز و نظام بانکی ایران را هدف قرار داده اند را نیز اعمال کرد.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یکجانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر وهمراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

آمریکا در نظر دارد تا با اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، این کشور را در برابر خواسته های جاه طلبانه واشنگتن تسلیم کند. اما ملت ایران پیش تر نیز تجربه تحریم های غیرعادلانه این چنینی را از سوی آمریکا و متحدانش داشته اند؛ اقدامی که نتیجه عکس داد و ایران را در بسیاری از حوزه ها به خودکفایی رساند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *