دیدار با محمد رضا خسروی نویسنده ، شاعر و همشهری عزیزمان در ساعت نه صبح پنجشنبه ششم تیرماه ۱۳۹۸ در خانه گفتمان شهر (وارطان ) برگزار میگردد

یکصد و پنجاه و هفتمین نشست از سلسه نشست های صبح پنجشنبه های مجله بخارا اختصاص دارد به دیدار و گفتگو با محمد رضا خسروی که ساعت نه صبح پنجشنبه ششم تیرماه ۱۳۹۸ در خانه گفتمان شهر (وارطان ) برگزار می شود . در این مراسم سخنرانان : محمد حسین ساکت ، محمد درویش زاده و محمود اموزگار درباره وجوه متفاوت اثار استاد خسروی در زمینه های : ادبیات (بخصوص شعر ) و زمینه های حقوقی ، و پژوهش های تاریخی سخن خواهند گفت .
محمد رضا خسروی در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در زاوه‌ی تربت حیدریه متولد شد. پدرش شیخ ذبیح الله که به ناصح‌الشعرا معروف بوده و پدر بزرگش مرحوم آخوند ملاعلی محمد معروف به حاجی آخوند و فخرالشعرا تخلص می‌کرده است، هر دو شاعر بوده‌اند و دیوان‌هایی از ایشان باقی مانده است. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در مدرسه‌ی آذر دولت‌آباد به پایان رسانید. ایشان در طول سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۳۷ تحصیل علوم حوزوی را در مدارس مهدیه‌ی طباطبایی ِتربت جام و حاج سلطان ِکاشمر ادامه داده‌اند. در سالهای اقامت در تربت جام سرپرستی و تربیت او را مرحوم ذبیح الله صاحبکار متخلص به سهی عهده‌دار بود، کسی که هرچند در آن سال‌ها نامش برای اهل شعر آشنا نبود ولی امروز از اساتید مسلم غزل کلاسیک به حساب می‌آید. بین سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۰ در دبیرستان بهار زاوه و در سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۲ خورشیدی در دبیرستان‌های پهلوی و صدر جهان زنجان و سرانجام از سالهای ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۴ در دبیرستان هدایت ِمشهد تحصیلات خود را به پایان رساند. در دبیرستان صدر جهان زنجان با مرحوم منزوی همکلاس می‌شود و به واسطه‌ی شعر به زودی با هم صمیمی می‌شوند و این دوستی تا پایان کار منزوی برجای و باقی بود. نامبرده در سال ۱۳۴۴ وارد دانشگاه تهران شده و سال ۱۳۴۸ در رشته‌ی حقوق فارغ‌اتحصیل گردید.
ایشان پس پایان دوره‌ی نظام به سال ۱۳۵۱ در عدلیه مشغول به کار شده و تا سال ۱۳۸۳ در خراسان و تهران با سمت‌های دادیار، دادرس، بازپرس، دادستان، رئیس دادگاه، مستشار، مشاور و دادیار دادسرای دیوان عالی کشور اشتغال داشته‌اند. فعالیتهای ادبی، فرهنگی و پژوهشی ایشان با مطبوعات از طریق مقاله به طور مستمر و متناوب با روزنامه‌های ستاره‌ی قطب، خراسان، قد س، همشهری، سیاه وسپید، اطلاعات و با مجله‌های مشکوه، تحقیقات جغرافیا، خراسان پژوهی، خاورگلچرخ، کیهان فرهنگی، زنان، راه ابریشم، زمان، آدینه، قضاوت، پیام آموزش، فردوسی، خوشه و جوانان بوده است. ایشان همچنین در سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۳ با همکاری دکتر محمد جعفر یاحقی فصل‌نامه‌ی تحقیقات ادبی پاژ را منتشر و سمت سردبیری ِآن را به عهده داشته‌اند و در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳ سر دبیری مجله‌ی حقوقی دادگستری را بر عهده داشته اند.
کتابهای منتشر شده‌ی ایشان عبارتند از جغرافیای تاریخی ولایت زاوه، نشر مشهد؛ تاریخ کاشمر، نشر مشهد؛ در دایره‌ی قسمت (مجموعه داستان)، نشر نیما؛ بی چتر زیر باران، نشر زمستان، تهران؛ آیین نگارش حقوقی، نشر بنیه، تهران. کتاب‌هایی که از ایشان آماده برای چاپ می‌باشد تذکره‌ی شاعران زاوه؛ واژه نامه اهل زاوه؛ سفر نامه اروپا؛ سفر به لاهور؛ مثل چراغ در شب مهتاب؛ مجموعه مقالات ادبی وحقوقی. کارهای مشترکی نیز از ایشان به چاپ رسیده است که شامل کتاب هفت ۱ و ۲ و ۳؛ چهره‌های شعر معاصر خراسان در سالهای ۱۳۷۳ لغایت ۱۳۸۴می‌شود. از دیگر فعالیت‌های ایشان می‌توان به نوشتن مقالات بر کتاب‌های مختلف؛ همکاری با دایره‌المعارف بزرگ اسلامی؛ عضویت در انجمن‌های ادبی خراسان؛ عضویت در هیئت امنای شاعران خراسان؛ تدریس در دانشگاه آزاد در سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶؛ تدریس آیین نگارش برای کارآموزان قضایی از ابتدای تشکیل تا کنون؛ تدریس در اداره کل آموزش روحانیون قم؛ شرکت در چند همایش ادبی و حقوقی و سفر به کشورهای اروپایی و خاورمیانه اشاره کرد.
ایشان در حال حاضر ساکن تهران هستند و درمقام قاضی دیوان عالی کشور خدمات قضایی خود را ادامه می دهند .
خانه گفتمان شهر . میدان فلسطین . ضلع جنوبی خیابان طالقانی . پلاک ۵۱۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *