تقدیر ویژه جشنواره «ویزیون دو ریل» از مستند ایرانی (مستند «خانه» به کار گردانی همشهری هنرمندمان سرکار خانم افسانه سالاری )

تقدیر ویژه جشنواره «ویزیون دو ریل» از مستند ایرانی

مستند «خانه» به کارگردانی افسانه سالاری، تقدیر ویژه هیات داوران بخش رقابتی اصلی پنجاه و یکمین جشنواره بین المللی مستند «ویزیون دو ریل» سوئیس را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، فهرست برندگان جشنواره مستند «ویزیون دو ریل» که امسال به سبب بحران جهانی شیوع ویروس کرونا کاملا به صورت آنلاین برگزار شد منتشر شد و  مستند بلند «خانه» با نام بین المللی «سیلویت» به کارگردانی افسانه سالاری تقدیر ویژه هیات داوران بخش رقابتی بین‌المللی مستندهای بلند را از آن خود کرد.

این مستند در طول ۴ سال ساخته شده است و داستان خانواده‌ای افغانستانی در تهران را روایت می‌کند. پسر جوان این خانواده که در ایران به دنیا امده و بزرگ شده است، تصمیم می‌گیرد برای اولین بار به افغانستان برود و در آنجا زندگی کند، کشوری که هرگز آن را ندیده است. این اتفاق، مسیر تازه‌ای برای خانواده رقم میزند.

هیئت داوران بخش رقابتی بین‌المللی جشنواره «ویزیون دو ریل»، مستند «Puntasacra» به کارگردانی «فرانسسکا مازولینی» از ایتالیا را به عنوان بهترین اثر بلند این رویداد سینمایی انتخاب کرند و جایزه نوآورانه‌ترین مستند بلند هم به «آنرکا، نفس زندگی» از کشور فنلاند رسید.

جایزه بهترین مستند نیمه بلند و کوتاه بین‌المللی جشنواره نیز به ترتیب به «جنگل» ساخته «لوئیس موتز» (فرانسه) و «چشم‌اندازهای خود من» ساخته «آنتوان شاپون» (فرانسه) رسید.

امسال علاوه بر مستند «خانه» (سیلویت)،  «چشم ماهی» به کارگردانی امین بهروزراده در بخش رقابتی اصلی مستندهای بلند و «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد»  ساخته ابوالفضل طالونی و «برگ»ساخته حمید جعفری در بخش مسابقه مستند نیمه‌بلند و کوتاه جشنواره به نمایندگی از سینمای ایران حضور داشتند.

پنجاه و یکمین جشنواره بین المللی مستند ویزیون دو ریل از تاریخ ۲۴ آوریل تا ۲ می (۵ تا ۱۳ اردیبهشت) در کشور سوئیس به صورت آنلاین برگزار شد.

 

خانم  افسانه سالاری فیلمساز و تهیه کننده جوان ایرانی است  که از یک خانواده تربتی مقیم تهران می باشند در سال ۶۷ در تهران متولد گردیده  و پس از گذراندن رشته کارشناسی در هنر و سینما برای ادامه تحصیلات عازم کشور فرانسه گردید

وی فوق لیسانس کارگردانی خلاق از دانشگاه پاریس هشت از فرانسه است. افسانه مستندهای مختلفی در ایران و اروپا ساخته که در جشنواره های مختلف جهانی به نمایش درآمده اند. او بورسیه ی موسسه فیلم ساندنس آمریکا، آکادمی ایدفا برتا فاند هلند و فاند آسیایی جشنواره بوسان در کره است. اولین فیلم بلند افسانه به نام “خانه” روایت خانواده ای افغانستانی ساکن تهران است. این فیلم در طول چهار سال ساخته شده و داستان پسر جوان خانواده است که قصد دارد برای زندگی به افغانستان برود، سرزمین مادری که هرگز آن را ندیده است.
این فیلم اردیبهشت امسال در جشنواره ویزیون دو ریل سوییس رونمایی شد و تقدیر ویژه ی هیات داوران را دریافت کرد.

 همچنین وی در ۸۸ هم یک فیلم مستندی در خصوص برداشت زعفران از مزارع تربت حیدریه بنام( کنیز خانم ) تهیه نموده بود که برای بانوان همشهری در تالار اجتماعات جامعه تربتیهای مقیم تهران به نمایش گذاشته شدو مورد استقبال همشهریان قرار گرفت

برای این کارگردان وتهیه کننده دیارمان خانم افسانه سالاری  آرزوی موفقیت کرده وامیدواریم مقام های بالاتری در این رشته هنری در  دنیا کسب نماید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *