افشاگری‌ها فوتبالی درباره دخالت‌های احمد‌ی‌نژاد:«رویانیان جلوی هتل اوین عین همین جمله را به من گفت که: احمدی‌نژاد استقلالی است و برای این من را به پرسپولیس آورده که هم مرا خراب کند و هم پرسپولیس را خراب کند. برای من عجیب بود که یک رئیس‌جمهور بخواهد تیمی را خراب کند ولی اتفاقات همین را نشان می‌داد. مگر عجیب نبود که احمدی‌نژاد به ورزشگاه آزادی رفت و علی‌دایی را برکنار کرد؟ این مسائل متاسفانه وجود داشت.»

آرمان ملی – مطهره شفیعی: همه‌جا هست و شاید کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ بشود تا بار دیگر به پاستور برگردد و در نهان برای مدیران مسیر حرکت ترسیم کند یعنی پیام بدهد چه کنند و چه نکنند. آنطور که مدعی می‌شوند احمدی‌نژاد در فوتبال هم دست و دخالتی داشته! ۸ سال در پاستور بود و دوست داشت در همه حوزه‌ها نقشی داشته باشد که برخی اوقات این تاثیرگذاری علنی بود و همه می‌دانستند اما برخی اوقات سال‌ها پس از خروجش از پاستور مشخص می‌شد که چه کرده و دستورات پنهان چه تبعاتی داشته است. فوتبال یکی از حوزه‌هایی بود که احمدی‌نژاد علاقه زیادی به آن داشت و آن‌طور که اهالی این رشته ورزشی می‌گویند برخی عزل و نصب‌ها در باشگاه‌های مطرح استقلال و پرسپولیس هم با نظر او صورت گرفته بود، به عبارتی فوتبال را سیاسی کرده بود. اخیرا میثاق معمارزاده، دروازه‌بان سابق پرسپولیس که دوران موفقی در این تیم نداشت، در گفت‌وگوی زنده‌ای که در صفحه اینستاگرام خود داشت از شرایط بحرانی آن روزهای پرسپولیس گفته است. او مدعی شد: «رویانیان حرفی به من زد که به شما می‌گویم» معمارزاده ادامه داد: «یک بازی جام ولایت داشتیم که رویانیان به من گفت خودت را آماده کن بازی کنی و من گفتم مصدوم هستم ۲۵ روز است که تمرین نداشتم و شرایط بازی ندارم ولی گفت گلر نداریم و اگر بازی نکنی آبرویمان می‌رود.» بخش قابل تامل اظهارات معمارزاده به اینجا بازمی‌گردد که مدعی شد: «رویانیان جلوی هتل اوین عین همین جمله را به من گفت که: احمدی‌نژاد استقلالی است و برای این من را به پرسپولیس آورده که هم مرا خراب کند و هم پرسپولیس را خراب کند. برای من عجیب بود که یک رئیس‌جمهور بخواهد تیمی را خراب کند ولی اتفاقات همین را نشان می‌داد. مگر عجیب نبود که احمدی‌نژاد به ورزشگاه آزادی رفت و علی‌دایی را برکنار کرد؟ این مسائل متاسفانه وجود داشت.» ادعاهای معمارزاده با بررسی روابط میان رویانیان و احمدی‌نژاد به واقعیت نزدیک‌ می‌شود. در ابتدا باید به سال ۹۰ بازگشت که ورزش سه نوشت: «رویانیان دو سال پیش: من استقلالی هستم» بنابراین ادعای استقلالی بودن رویانیان تا حدودی تایید می‌شود هر چند خودش می‌گوید در جوانی استقلالی بوده اما هیچگاه بیان نکرده پرسپولیسی است!

رویانیان از رفیق تا منتقد درجه یک

رویانیان درحالی در شهریور ۹۰ به عنوان مدیرعامل پرسپولیس انتخاب شد که تا پیش از آن سابقه مدیریتی ورزشی در حد مدیریت باشگاه نداشت و خودش هم به این موضوع چنین اذعان می‌کند که «تنها تجربه ورزشی‌ام قبل از آمدن به پرسپولیس این بود که رئیس‌جمهور وقت قصد داشت مرا به‌عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی انتخاب کند، اما در نهایت علی سعیدلو برای این پست انتخاب شد.» در دوره‌ای رویانیان و احمدی‌نژاد خیلی به‌هم نزدیک بودند چنانکه سمت‌های خوبی نصیب رویانیان می‌شد اما این روابط در پرسپولیس کمرنگ شد. رویانیان می‌گوید: «احمد‌ی‌نژاد فشار آورد که دایی سرمربی پرسپولیس نشود. وزیر وقت ورزش به سیاسی گفته بود اگر عرضه نداری دایی را برداری کاری کنم تا در ورزشگاه با سنگ او را بزنند. او حتی گفته بود با ۱۰۰میلیون می‌تواند سکوها را علیه دایی کند.» در آن زمان رسانه‌های احمدی‌نژادی این اظهارات را تکذیب کردند و رویانیان این‌بار با صراحت بیشتری به احمدی‌نژاد گفت: «دامنه تکذیب از سوی شما به وسعت کره زمین و حتی به آسمان‌ها هم رسیده و دامنه تایید شما صرفا مربوط به آقایان «م» و «ب» است. لازم می‌دانم عرض کنم که آیا عزل منوچهر متکی وزیر خود را تکذیب می‌کنید؟ آیا عزل اینجانب را هنگامی که در روسیه بودم و انتصاب آقای کاتوزیان به‌عنوان مدیرعاملی پرسپولیس را تکذیب می‌کنید؟» زمانی که محمود احمدی‌نژاد سکاندار پاستور بود، شایعات زیادی مطرح شد که او طرفدار استقلال است؛ این را ابتدا هاشم بیگ‌زاده، مدافع استقلالی و ملی‌پوش وقت تیم ملی لو داد. احمدی‌نژاد که در تمرینات تیم ملی شرکت می‌کرد، نشان داده بود که طرفدار استقلال است. این ادعا را بعدها کریم باقری هم مطرح کرد. او هم در تمرینات تیم ملی پی برده بود که احمدی‌نژاد استقلالی است. با این حال یکی از اتفاقات جالب بعد از پیروزی استقلال مقابل السد قطر و صعود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، پیامی است که عبدالرضا داوری منتشر کرده است. مدیرمسئول سابق روزنامه شهروند که از نزدیکان احمدی‌نژاد محسوب می‌شود، با انتشار عکسی از رئیس‌جمهوری سابق در کنار فرهاد مجیدی، پیروزی استقلال را به او تبریک گفته است. صحبت‌های رویانیان، مدیرعامل سابق پرسپولیس و صحبت‌های علی فتح‌ا…زاده، مدیرعامل سابق استقلال، هم تاییدکننده فرضیه استقلالی بودن محمود احمدی‌نژاد است.

کی بره، کی بیاد

داریوش مصطفوی، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال هم درباره دخالت‌ها احمدی‌نژاد گفته بود: «در امارات کی‌روش را دوماهه کنار گذاشتند! امارات دیگر مانند اینجا نبود که رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس و وزیر ورزش در فوتبال دخالت کنند. اینجا رئیس‌جمهور یا وزیر در انتخاب سرمربی دخالت می‌کنند. یادم هست که احمدی‌نژاد از طریق علی‌آبادی به من پیام داد که افشین قطبی را در پرسپولیس نگه دارید اما من نمی‌خواستم او بماند و در نهایت عوضش کردیم.» ضربه احمدی‌نژاد به ورزش تنها به تلاش برای ایجاد شکاف میان استقلال و پرسپولیس محدود نشد، چنانکه علی‌آبادی هم تعریف کرد: «یک روز به دفتر ایشان رفتم و گفتم آقای دکتر پول می‌خواهم. ایشان گفتند آقای علی‌آبادی وسط سال است و شما که این‌کاره‌اید نمی‌دانید بودجه‌ای نیست تا بدهیم؟ گفتم شما هر سفری که می‌روید می‌گویید پروژه شروع شود، اگر می‌گویید وسط سال است و بودجه نداریم پس پروژه جدید شروع نکنید و من هم در سفر‌های استانی بعدی با اجازه شما پروژه جدید را شروع نخواهم کرد. خیلی بحث کردیم و حتی حرف‌ها از حالت عادی خارج شد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *