تاریخ حقوق در اروپا :کتاب تاریخ حقوق در اروپا (از آغاز قرون وسطی تا امروز)، با ترجمۀ بهاءالدین بازرگانی گیلانی بتازگی روانه بازار نشر گردیده است (محمود فاضلی)

 

کتاب تاریخ حقوق در اروپا (از آغاز قرون وسطی تا امروز)، با ترجمۀ بهاءالدین بازرگانی گیلانی بتازگی روانه بازار نشر گردیده است. این، هفتمین کتاب از مجموعۀ اروپایی موسوم به «احداث اروپا» است که وی تاکنون به فارسی برگردانده است.

کتاب، نوشتۀ پائولو گروسی ایتالیایی، استاد تاریخ حقوق اروپایی از قرون وسطی تا عصر جدید در دانشگاه فلورانس ایتالیا است. او از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ قاضی دادگاه قانون اساسی ایتالیا بوده و از ۲۰۱۶ به مدت دو سال نیز ریاست این دادگاه را برعهده داشته است. آثار زیادی درباره تواریخ حقوقی ایتالیا و اروپا توسط او نگاشته شده است.

نویسنده، تحولات حقوق و قانون در اروپا را از ابتدای قرون وسطی تا امروز، به درازای بیش از یک‌هزار و پانصد سال به تصویر کشیده و روند دگرگونی‎های آن را، از حقوق و قوانین برآمده از کلیساها و جوامع محلی و منطقه‎ای گرفته تا سیستم‌های حقوقیِ حکومت‎های متمرکز و دولت‎های سکولار، مورد واکاوی قرار داده‎ است.

کتاب صرفا به گاه‎نگاری و بیان رخدادهای تاریخی مستمر و یک‌شکل در عرصه حقوق و قانون نپرداخته، بلکه با نگاهی کاملا عینی بر انقطاع و عدم استمرار این تحولات انگشت گذاشته و تاثیرات متقابل سیستم‎های حقوقی مختلف را بررسی و آنها را با هم مقایسه نموده است. وجه بارز کتاب این است که نویسنده حقوق را در قامت خشک و خالی قانون و هنجار ندیده بلکه بیشتر آن را موجد روحیات و فرهنگ‎های مختلف و جهت‎دهندۀ کنش‎های جوامع فهمیده است. حقوق در حقیقت تجارب روزمرۀ زندگانی جوامع بشری را به قاعده و سامان می‌آورد و اساسا بیان‎کنندۀ این تجارب است و از این سبب، حقوق خصوصی در مرکز توجهات نویسنده قرار گرفته است.

اثر این مورخ و حقوق‎دان برجستۀ ایتالیایی هرگز بر مقولات آموزشی در وجه متعارف آن در عرصه حقوق دلالت ندارد، بلکه می‎خواهد تواریخ دور و دراز اروپایی را این‌بار با «عینک حقوقی» برانداز کند. از این منظر شاید بتوان بر کتاب قبل از آنکه «تاریخ حقوق در اروپا» نام نهاد، عنوان «حقوق در تاریخ اروپا» را برای آن برگزید. نویسنده به برکت توانایی‎ها و اشراف‎اش بر مقولات حقوقیِ تاریخی توانسته است بر چالش بزرگ مطالعۀ بیش از ۱۵۰۰ سال سیر توامان تاریخ و حقوق فائق آید و در یک کتاب نسبتا کم‎حجم، موضوعات حقوقی و تاریخی را با تأنی و با ساده‎سازی مبانی تخصصی‎تر و گاهی هم با عمق‌بخشی به مفاهیم و مقولات، آن را برای فهم همگانی مهیا سازد.

آقای پائولو گروسی در مقدمات کتاب، خود صراحتا تأکید می‎ورزد که «آن را‏ برای نخبگان و متخصصان مباحث حقوقی ننوشته، بلکه آنگونه که جزء ویژگی مجموعۀ اروپایی «احداث اروپا» است، کوشیده است، کارِ علمیِ دشوار و پیچیده را در نوشتاری با حداکثر فهم و درک خوانندگان به فرجام برساند با این هدف که اقشار خیلی گسترده‎تری مخاطبان این مباحث شوند.»

آقای بازرگانی مترجم کتاب، از مجموعه کتب «احداث اروپا»، تاکنون شش اثر با عناوین: «انقلاب‎های اروپایی» نوشتۀ چارلز تیلی مورخ و جامعه‌شناس آمریکایی؛  «اروپا مولود قرون وسطی» اثر ژاک لو گوف؛  «تاریخ پیدایش علوم جدید در اروپا» نوشتۀ پائولو روسی مورخ ایتالیایی؛  «تاریخ روابط اسلام و اروپا» اثر فرانکو کاردینی مورخ ایتالیایی؛  «تاریخ پیدایش غرب مسیحی» نوشتۀ پتر براون مورخ ایرلندی-آمریکایی؛  «زنان در تاریخ اروپا» نوشتۀ گیزلا بوک مورخ آلمانی و بالاخره کتاب حاضر را به فارسی برگردانده و همراه با توضیحات لازم، به دست چاپ سپرده است.

وی هم اکنون ترجمه کتاب «تاریخ روشنگری در اروپا» از همین مجموعه را در دست ترجمه دارد. گفتنی است که مجموعه «احداث اروپا» ابتکار قریب سه دهۀ گذشتۀ پنج ناشر معتبر آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی است که دست اندر کار تالیف و انتشار تاریخ اروپا از جنبه‌های مختلف و از منظری جدید و محققانه شده‌اند. در این ابتکار حدود بیست مورخ و جامعه‌شناس غربی، مجموعه بررسی‎های تاریخی پیرامون قاره اروپا را در ۲۴ عنوان کتاب در یک کار مشترک به دست چاپ سپرده‌اند.

تاریخ حقوق در اروپا

پائولو گروسی

ترجمۀ: بهاءالدین بازرگانی

انتشارات: کویر

نوبت اول: دیماه ۱۳۹۹

تعداد صفحات: ۲۹۶ صفحه

قیمت: ۶۵ هزار تومان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *