همکاری‌های تسلیحاتی علیه ترکیه  ( محمود فاضلی روزنامه شرق ۲۳/۱۰/۹۹ ص ۸)

شواهد نشان می‌دهد روابط تسلیحاتی یونان و اسرائیل وارد مرحله جدیدی شده است و تل‌آویو به دنبال ایجاد تحول در صنایع دفاعی و اسلحه‌سازی یونان و همکاری با قبرس است و به همین منظور، سرمایه‌گذاری برای احیای کارخانه‌های ورشکست شده صنایع دفاعی یونان، در دستور کار دو طرف قرار گرفته است. تلاش تل‌آویو در حالی است که تنش قدیمی میان یونان و ترکیه ادامه داشته و آنکارا همکارای‌های تسلیحاتی یونان و اسرائیل را به دقت مد نظر دارد.

خرید سهام بزرگ‌ترین کارخانه صنایع دفاعی یونان توسط کنسرسیوم اسراییلی، با نگرانی ترکیه روبه‌رو بوده است. شرکت اسرائیلیSK Group  در کنار یک کارخانه نفربرساز Plasan Sasa  با همراهی چند سرمایه‌گذار دیگر، کنسرسیومی پدید آورده‌اند که با برند  ELVO صنایع دفاعی یونان را متحول کنند. این کنسرسیوم ۷۹ درصد سهام صنایع دفاعی یونان را خریده و زمینه برای تولید چندین نوع خودرو و نفربر زرهی و ساخت چند سلاح، فراهم شده است.

اگرچه در اواخر ۲۰۱۹ مذاکرات محرمانه بین یونان، قبرس و اسرائیل برای انتقال گاز از میادین حوالی حیفا به اروپا آغاز شد. در آغار سال ۲۰۲۰ میلادی اسرائیل، یونان و قبرس توافقی را با هدف احداث خط لوله زیردریایی انتقال گاز از شرق دریای مدیترانه امضا کردند که بسیاری معتقدند این اقدام تشکیل مثلثی علیه ترکیه در شرق مدیترانه است. با امضای این توافق در سال ۲۰۱۹، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ آخرین برنامه‌ریزی و تصمیم نهایی برای سرمایه‌‌گذاری به فرجام رسیده و تا سال ۲۰۲۵ این پروژه انتقال گاز به اروپا به پایان برسد.

در گام نخست مذاکرات مورد حمایت آمریکا قرار گرفته است. آمریکا در شرق مدیترانه، در مخالفت با اقدامات ترکیه، در کنار یونان و قبرس قرار گرفت و از سویی با پایان دادن به تحریم تسلیحاتی قبرس و از دیگر سو با تشویق اسرائیل به حمایت از یونان و قبرس، ترکیه را با بازی جدیدی مواجه کرد. یونان و قبرس، که هر دو با مشکلات و تنگنای مالی روبه‌رو هستند، امیدوارند تا در سایه توافق با اسرائیل، پروژه مدیترانه شرقی را با ۶ تا ۷ میلیارد دلار سرمایه برای انتقال سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از سواحل اسرائیل به جزیره قبرس و از آنجا به جزیره «کرت» یونان و بعد به سرزمین اصلی یونان، ایتالیا و در نهایت تا  شبکه گاز اروپا پیش ببرند.

گروهی معتقدند آمریکا با هدف حفظ موازنه در شرق مدیترانه، سناریو مهار تدریجی ترکیه را مورد توجه قرار خواهد داد که در چنین شرایطی، زمینه برای ماجراجویی‌های نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی در یونان، قبرس و مناطق نزدیک به ترکیه، مساعدتر خواهد شد. بعضی از شواهد نشان می‌دهد اگرچه در گذشته ترکیه به دلایل مختلف شروطی را برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل شروطی را مطرح کرده بود، اما هم اینک در شرق مدیترانه، شرایط روز به روز برای ترکیه، سخت‌تر شده و ترکیه به دلیل سیاست‌های اتخاذ شده در لیبی، اختلافات اساسی با فرانسه و مصر و از همه مهم‌تر ادامه مشکلاتش با یونان و قبرس به اندازه کافی مورد انتقاد اتحادیه اروپا نیز قرار گرفته است.

یونان و قبرس که در منطقه بطور فزاینده تحت فشار قرار گرفته‌اند، در تابستان گذشته همراه با هم پیمانان مخالف خود با ترکیه از جمله فرانسه، مصر، امارات، آمریکا، اسرائیل و عربستان در آب‌های متشنج منطقه رزمایش‌های بسیاری انجام دادند. قرار است تعداد زیادی از جنگنده‌های اف-۱۵ بنا به دستور ولیعهد عربستان و به منظور تحت فشار قراردادن ترکیه در پایگاه سودا واقع در جزیره کرت مستقر شود. این پایگاه به عنوان بزرگترین جزیره یونان نیز به عنوان پایگاه برجسته در رزمایش‌های هوایی و دریایی مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا جنگنده‌های رافائل فرانسه به منظور حمایت از یونان در پایگاه سودا مستقر شدند. سپس امارات ۹ فروند از جنگند های خود را به این پایگاه فرستاد و جنگنده‌های اف-۱۶ امارات با نیروی هوایی یونان رزمایش هوایی مشترک برگزار کردند.

به اعتقاد ترکیه، دولت یونان وارد یک مسابقه بزرگ تسلیحاتی شده است و پیش از پایان سال ۲۰۲۰ با فرانسه برای خرید ۱۸ فروند جت رافائل از این کشور قرارداد امضا کرد. این کشور از آمریکا خواستار خرید جنگنده‌های اف-۳۵ شد و درماه دسامبر۲۰۲۰ تصمیم یونان برای خرید پهبادهای مسلح از اسرائیل و ایجاد یک پایگاه پهبادهای مسلح در دریای اژه اعلام شده بود.یونان در برابر پهپادهای مسلح ترکیه در اژه، اجبارا اف-۱۶ها را به پرواز درمی‌آورد.موازنه‌ها در دریای اژه به لحاظ فعالیت‌های اکتشافی-دیده‌بانی و گام‌های بازدارنده، به ضرر یونان است، آتن در نظر دارد بخشی از هواپیماهای آموزشی توربوپروپ T-6 را مسلح کرده و آنها را در برابر پهپادهای مسلح ترکیه به پرواز درآورد.

اخیرا وزارت دفاع اسرائیل و شرکت اسرائیلی Elbit Systems برنده مناقصه ایجاد و راه‌اندازی مرکز آموزشی برای نیروی هوایی یونان شدند. شرکت البیت یک شرکت خصوصی اسرائیلی در ساخت صنایع دفاعی است.ارزش این توافق ۲۰ ساله ۱٫۶۸میلیارد دلار بوده و شامل فروش ۱۰ هواپیمای آموزشی از نوع M-346 ساخت شرکت ایتالیایی «لئوناردو» به یونان و تعمیر هواپیماها و فراهم کردن سامانه‌های شبیه‌سازی، آموزشی و لجستیکی است، بزودی به امضا خواهد رسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *