محاکمه ترامپ و شکاف میان جمهوری‌خواهان

محاکمه ترامپ و شکاف میان جمهوری‌خواهان

تهران – ایرنا – با وجود وفاداری بسیاری از جمهوری خواهان سنای آمریکا به دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین، اما سخنان هم حزبی هایشان در مجلس نمایندگان، نشانگر اختلاف نظر در درون این حزب برای محاکمه ترامپ است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شبکه سی ان ان؛ با وجود حمایت بیشتر اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان از تلاش های ترامپ برای ابطال پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری کنونی در ۲ ایالت مهم، تنها شمار انگشت شماری از سناتورها از این موضع حمایت کردند.

اگرچه بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه، بر لزوم واکنش به سخنان و اقدامات تحریک آمیز ترامپ پیش از یورش ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) هوادارانش به ساختمان کنگره در واشینگتن تاکید می کنند، اما نمی خواهند این تصمیم به صورت مستقیم از طرف آنان گرفته شده باشد.

در پی ادعای تقلب در انتخابات که بارها از سوی دونالد ترامپ مطرح شد، پس از اجتماعی که به فراخوان وی در روز شمارش آرای گزینشگران و تایید پیروزی بایدن در کنگره آمریکا انجام شد، هواداران ترامپ که اکنون از آنها به تروریسم داخلی یاد می‌شود، به ساختمان کنگره یورش بردند.

در جریان این یورش، پنج نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. این مساله باعث شد تا مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ را به اتهام «تحریک برای شورش» برای بار دوم در طول چهار سال، استیضاح کند.

آنان با توجه به تعیین تاریخ ۹ فوریه (۲۱ بهمن ماه) برای آغاز استیضاح رئیس جمهوری پیشین، ضمن انتقاد از اقداماتش پیش از شورش واشنگتن، تلاش می کنند بدون رای دادن علیه او که موجب برانگیخته شدن واکنش ترامپ و هوادارنش خواهد شد، از او فاصله بگیرند.

نمایندگان جمهوریخواه کنگره نیز اقدامات و سخنان رئیس جمهوری پیشین را قبل از شورش واشنگتن و حمله به ساختمان کنگره، به کلی غیرقابل دفاع می دانند.

ویپ جان ثیون نفر دوم حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان با غیرقابل دفاع دانستن اقدامات ترامپ پیشاپیش حمله مرگبار تروریست های داخلی آمریکا به ساختمان کنگره، یک راه مسئول دانسته شدن او را بررسی این رخداد در دادگاه دانسته است.

سناتور جمهوری خواه جان کورنین و شماری از اعضای برجسته این حزب گفته اند که قصد ندارند از اقدامات ترامپ در ارتباط با رخدادهای ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) دفاع کنند.

او افزود: به نظر من ترامپ تاکنون نیز در دادگاه افکار عمومی، مسئول این حوادث شناخته شده، اما در باره واکنش احتمالی سنا گفته است: این تصمیم سنا پیشینه خطرناکی در باره محکوم شدن رئیس جمهوری های پیشین ایجاد می کند که تاکنون سابقه نداشته است.

با اینکه کوین مک کارثی رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان با انصراف از انتقادش از ترامپ، روز پنجشنبه به دیدار او رفت، میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا اعلان کرد که از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر ماه)  به این سو با ترامپ تماس نداشته است و مشخص نیست که پس از این هم با او سخن بگوید.

با توجه به واکنش شدید جناح راست حزب جمهوری خواه به رای موافق ۱۰ عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان به محاکمه ترامپ به اتهام تحریک به شورش، سناتورهای این حزب آگاهی دارند که در صورت رای موافق به محکومیت ترامپ در نشست فوریه، با سرنوشت مشابهی روبه رو خواهند شد.

تارنمای هیل نوشت: بیش از ۳۰ هزار نفر که نام هایشان به عنوان اعضای حزب جمهوریخواه ثبت شده است، به دنبال حمله هواداران رئیس جمهوری سابق آمریکا به کنگره، این حزب را ترک کرده اند.

این تارنمای آمریکایی نوشت: خروج جمعی بی سابقه این گروه،  می تواند مشکلاتی برای حزب جمهوریخواه ایجاد کند به ویژه که این حزب تلاش می کند راهی را برای خروج از شکست در انتخابات ریاست جمهوری و کسب اکثریت در سنا، پیدا کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *