برگزاری نشست پاسداشت سعدی در آلمان: رایزنی فرهنگی ایران در برلین با مشارکت «خانه ایران»، نشست پاسداشت سعدی را با حضور خانم «کاتلین گوپل»، نویسنده و ناشر آلمانی در «خانه ایران» برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم «کاتلین گوپل» مدیر شرکت انتشاراتی «ورلات پیکوک» که در رشته‌های زبان و ادبیات آلمانی، شرق‌شناسی، هنر و روان‌شناسی تحصیلات خود را به پایان رسانده است، تاکنون سفرهای متعددی به کشورهای اسلامی داشته است و چند کتاب در زمینه عرفان به رشته تحریر درآورده است. وی همچنین منتخب اشعار شعرای مشهور ایرانی همچون عمر خیام، سعدی و جلال الدین رومی را به آلمانی ترجمه کرده است .

دراین نشست،خانم گوپل در سخنرانی خود در برنامه فرهنگی “گذری بر گلستان سعدی” با اشاره به روند ترجمه کتاب گلستان سعدی به آلمان عنوان داشت: ترجمه این کتاب و برگرداندن آن به زبان آلمانی کار بسیار سنگینی بود.

این ترجمه بر منبای ترجمه کلمه به کلمه از فارسی به آلمانی نبوده است، بلکه بیشتر براساس درک و احساس مترجم از شعر شاعر مبتنی بوده است.

وی در ادامه ضمن سرایدن ترجمه آلمانی منتخبی از اشعار سعدی به زندگی‌نامه این شاعر فرزانه ایرانی پرداخت و افزود: گلستان به نثر آهنگین و آمیخته با نظم نوشته شده و شامل هشت فصل است. سعدی، شاعری جهان دیده بود و با سفر به سرزمین‌های دور و غریب با شیوخ و صوفیان روزگار جوانی را به کسب تجربه سفرهای مکرر می‌گذراند. سفرهای سعدی تنها طلب دانش و آگاهی از رسوم و فرهنگ‌های مختلف نبود؛ بلکه هر سفر، در پی کسب تجارت گوناگون بود.

خانم گوپل در ادامه به قرائت بخشی از مقدمه ترجمه آلمانی کتاب گلستان پرداخت و افزود: شیخ سعدی شیرازی از مشهورترین استادان صوفی مسلک زمان خود بود. در کتاب «گلستان» که یکی از بزرگترین آثار ادبی جهان محسوب می‌شود، خواننده با زبانی شاعرانه به درک دقیق‌تر و واضح‌تری از حقایق روزگار پی می‌برد.غزلیات شیخ سعدی همراه طنز شیرین خود، برای درک دقیق‌تر و واضح‌تر واقعیت‌ها است و همزمان یکی از زیباترین و الهام بخش ترین متون حکمت که می‌تواند در سطوح مختلف خوانده شود، محسوب می‌شود.

انتشار ترجمه‌های شاعران کلاسیک فارسی زبان و همچنین معرفی اندیشمندان و نویسندگان و شاعران آلمانی‌زبان و ترجمه و انتشار نوشته‌ها و شعرهای آنان در ایران، می‌تواند گامی مفید در مسیر تفاهم میان فرهنگ‌ها باشد.

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *