مکرون: جنگ اوکراین منجر به یک بحران غذایی شدید می‌شود

مکرون: جنگ اوکراین منجر به یک بحران غذایی شدید می‌شود

تهران- ایرنا- امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که جنگ میان روسیه و اوکراین باعث ایجاد یک بحران غذایی شدید در آفریقا و خاورمیانه در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده خواهد شد.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه همچنین اعلام کرد که تهاجم روسیه به اوکراین، به ناتو یک شوک وارد کرد.

“فرانس ۲۴” نوشت: رئیس جمهور فرانسه در گفت وگو با خبرنگاران در کارزار انتخاباتی خود اعلام کرد که ناتو برای رسیدگی به تهاجم روسیه به اوکراین ضروری است.

حدود دو سال پیش بود که مکرون در اظهاراتی متفاوت اعلام کرده بود ناتو دچار “مرگ مغزی” شده است.

به گزارش ایرنا، نشریه پولیتیکو پیش از این در گزارشی با اشاره به جنگ در اوکراین که از دیرباز به عنوان “سبد نان اروپا” لقب گرفته، به پیامدهای جنگ در این کشور بر زنجیره تامین غذا در سراسر جهان پرداخته است.

به نوشته پولیتیکو، اوکراین که تاکنون همچون یک نیروگاه کشاورزی برای اروپا عمل کرده، جنگ در آن موجی از شوک به بازار جهانی غذا وارد کرده است. این کشور از دیرباز به دلیل دارا بودن ۳۲.۵ میلیون هکتار اراضی قابل کشت که چیزی بیش از دو برابر کشور فرانسه است، به «سبد نان اروپا» شهرت دارد.

براساس گزارش سازمان ملل، غذای بیش از نیمی از گرسنگان جهان در سال ۲۰۲۱ از اوکراین تامین شده است.

به گزارش پولیتیکو، جنگ میان روسیه و اوکراین که هر دو به مثابه نیروگاه تولید مواد غذایی هستند، قیمت غلاتی همچون گندم را افزایش داده و دولت‌های اروپایی را به تلاش برای ثبات در بازارها واداشته است.

کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پیش از این هم متاثر از خشکسالی بوده‌اند و ممکن است در نتیجه بحران اوکراین با هزینه‌های گزاف‌تر مواد غذایی اساسی مانند نان مواجه شوند. به عقیده ناظران، نخستین پیامد اساسی گرسنگی، بی‌ثباتی سیاسی است که جهان در پی ناتوانی خانوارهای فقیر از سیرکردن شکم خانواده هایشان شاهد آن خواهد بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه در حال افزایش است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *