قدیمی‌ترین متروهای جهان: مترو یک سامانه ترابری همگانی در تونل یا ریل‌های مرتفع است که تاریخ آن با افتتاح ایستگاه مترو نیمه زیرزمینی “متروپولیتن” در لندن و در سال ۱۸۶۳ میلادی آغاز می‌شود.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

به گزارش ایسنا، ایده راه‌اندازی سیستم‌های مترو در سراسر جهان از ابتدا به دلیل انتقال شلوغی و ازدحام خیابان ها به زیر زمین و جابه‌جایی سریعتر افراد شکل گرفت.

این سیستم با وجود نیازمندی به مهارت های مهندسی بالا، بودجه بسیار و تقاطع با زمان جنگ، توانست بر مشکلات غلبه کرده و خود را به یکی از محبوب ترین سیستم های حمل و نقل در سراسر جهان تبدیل کند.

امروزه این سامانه ترابری همگانی به یکی از کارآمدترین وسایل حمل و نقل عمومی در دنیا تبدیل شده است.

در این مطلب به نقل از “دویچه‌وله” به معرفی قدیمی ترین متروهای جهان پرداخته‌ایم:

مترو لندن؛ ۱۸۶۳

نخستین متروی جهان، راه‌آهن نیمه‌زیرزمینی متروپولیتن بود که در سال ۱۸۶۳ به عنوان یک سامانه ریلی معمولی افتتاح شد و اکنون بخشی از مترو لندن است. مترو لندن اکنون ۴۰۲ کیلومتر طول دارد و از ۱۱ خط و ۲۷۰ ایستگاه تشکیل شده و روزانه حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهانعکس مربوط به روز ۲۴ ماه مه سال ۱۸۶۲ میلادی/استفاده آزمایشی توسط مهندسین و دست‌اندرکاران ساخت مترو

مترو شیکاگو؛ ۱۸۹۲

مترو شیگاگو در سال ۱۸۹۲ میلادی افتتاح شد. این شبکه مترو با ۱۷۱ کیلومتر طول، دارای ۱۶ خط و ۱۴۴ ایستگاه است. مترو شیکاگو روزانه ۴۱۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو بوداپست؛ ۱۸۹۶

مترو پوداپست، پایتخت مجارستان در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد. شبکه این مترو ۳۹ کیلومتر طول، ۴ خط و ۵۲ ایستگاه دارد و روزانه نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو گلاسگو؛ ۱۸۹۶

مترو گلاسگو، بزرگترین شهر اسکاتلند در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده است. این مترو دارای یک خط با ۱۰ کیلومتر طول و ۱۵ ایستگاه است. تونل این مترو به شکل دایره است و از هنگام افتتاح تاکنون به طول آن افزوده نشده است. مترو گلاسگو روزانه به طور متوسط ۳۴هزار و ۹۵۰ مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو بوستون؛ ۱۸۹۷

مترو شهر بوستون در آمریکا در سال ۱۸۹۷ افتتاح شد. شبکه مترو این شهر ۱۲۶ کیلومتر طول دارد و دارای ۶ خط و ۱۳۳ ایستگاه است. مترو بوستون روزانه حدود یک میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو پاریس؛ ۱۹۰۰

شبکه مترو پاریس در سال ۱۹۰۰ میلادی افتتاح شد. مترو پایتخت فرانسه در حال حاضر ۲۲۰ کیلومتر طول، ۱۶ خط و ۳۰۳ ایستگاه دارد. این شبکه مترو روزانه نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهانعکس مربوط به مراحل ساخت ایستگاه سن میشل است

مترو برلین؛ ۱۹۰۲

شبکه مترو برلین در سال ۱۹۰۲ افتتاح شده است. مترو برلین به طول ۱۴۶ کیلومتر، دارای ۱۰ خط و ۱۷۳ ایستگاه است. این شبکه روزانه به طور متوسط یک میلیون و ۵۱۵ هزار نفر مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو آتن؛ ۱۹۰۴

مترو شهر آتن، پایتخت یونان در سال ۱۹۰۴ افتتاح شده است. این مترو اکنون دارای ۸۶ کیلومتر طول، ۳ خط و ۶۰ ایستگاه است. مترو آتن تا سال ۲۰۰۰ دارای یک خط بود که با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک دو خط دیگر به آن اضافه شد. شبکه مترو آتن روزانه یک میلیون و ۳۵۳ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو نیویورک؛ ۱۹۰۴

شبکه مترو در شهر نیویورک آمریکا در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد. این شبکه با ۳۸۰ کیلومتر طول، دارای ۲۵ خط و ۴۷۲ ایستگاه است. مترو نیویورک در روزهای کاری هفته روزانه حدود ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار مسافر دارد.

قدیمی‌ترین متروهای جهانعکس از افتتاح اولین خط متر در نیویورک در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۹۰۴

مترو فیلادلفیا؛ ۱۹۰۷

خط “مارکت فرانکفورد” (Market-Frankford) مترو فیلادلفیا در آمریکا که از ریل مرتفع و تونل تشکیل شده، در سال ۱۹۰۷ افتتاح شده است. مترو فیلادلفیا در حال حاضر ۶۴ کیلومتر طول دارد و ۴ خط و ۶۶ ایستگاه و روزانه ۳۳۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو نیوجرسی؛ ۱۹۰۸

مترو نیوجرسی در سال ۱۹۰۸ به راه افتاد. طول این شبکه ۲۲ کیلومتر است و ۴ خط و ۱۳ ایستگاه دارد. شمار مسافران روزانه متروی نیوجرسی ۲۵۲ هزار نفر اعلام شده است.

قدیمی‌ترین متروهای جهانعکس مربوط به سال ۱۹۲۷ است

مترو هامبورگ؛ ۱۹۱۲

نخستین قطار شبکه مترو هامبورگ در فوریه سال ۱۹۱۲ به حرکت درآمد. طول شبکه مترو این شهر امروز ۱۰۶ کیلومتر است و ۴ خط و ۹۲ ایستگاه دارد. قطارهای مترو هامبورگ اکنون روزانه بیش از ۶۶۴ هزار مسافر را جابجا می‌کنند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مترو بوئنوس آیرس؛ ۱۹۱۳

مترو شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در روز اول دسامبر سال ۱۹۱۳ به عنوان اولین مترو در آمریکای لاتین افتتاح شد. این مترو حال دارای ۵۳ کیلومتر طول، ۷ خط و ۱۹۴ ایستگاه است که روزانه یک میلیون و ۳۸۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

توکیو؛ ۱۹۲۷

شهر توکیو، پایتخت ژاپن اولین شهر آسیایی بود که در سال ۱۹۲۷ دارای شبکه مترو شد. این شبکه اکنون ۳۰۴ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۳ خط و ۲۸۵ ایستگاه است. مترو توکیو روزانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کند.

قدیمی‌ترین متروهای جهان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *