امیرهوشنگ ابتهاج در «نگاه نو»

امیرهوشنگ ابتهاج در «نگاه نو»

شماره جدید فصلنامه «نگاه نو» با دو بخش ویژه «امیرهوشنگ ابتهاج» و «افسردگی» منتشر شد.

به گزارش ایسنا، بخش ویژه این شماره درباره امیرهوشنگ ابتهاج «سایه» با این مطالب همراه است: «نبض امروز» طرحی از بزرگمهر حسین‌پور، «سایه در هجده اپیزود» نوشته علی میرزائی، «ابتهاج، دوست داشتنی‌تر از شعرش» از محمدرضا شجریان، «سایه، آینه‌دار غم‌ها و شادی‌های عصر ما» نوشته محمدرضا شفیعی کدکنی، «سراینده‌ای از نسل سرآمدان» نوشته کامیار عابدی و «… آن‌که این باغ پربهار گذاشت» نوشته الوند بهاری.

«مصدق در قرن بیست و یکم» نوشته احمد سیف، «حکمران اصلاح‌طلب، درویش دموکرات»(مروری بر زندگی علی‌خان ظهیرالدوله، مشرطه‌خواه) نوشته هدیه رهبری، «جبهه ملی ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» از بهمن زبردست، «مرزهای ناروشن در ایران‌شناسی روسیه» نوشته محسن شجاعی، «پندار ایران در اندرونیِ ماتریوشکا» نوشته محسن خلیلی، «درباره گلستان و آل‌احمد» نوشته امید طبیب‌زاده و «امیرهوشنک کاووسی و تراژدی سینمای ایران» نوشته بهمن مقصودلو در بخش مقاله‌ها چاپ شده‌اند.

در بخش ویژه دوم این شماره با موضوع «افسردگی» این مطالب درج شده است: «درباره بخش ویژه این شماره» نوشته علی میرزائی، «افسردگی، فصلی مهم از زندگی بشر» از احمد جلیلی، «تاریخ افسردگی با نگاهی ویژه به تاریخ روان‌شناسی در ایران» نوشته مجید صادقی، «افسردگی در کودکان و نوجوانان» نوشته رزیتا داوری آشتیانی، «شرم از افسردگی» نوشته ارسیا تقوا، «چرا برخی خودکشی می‌کنند؟» امیرحسین جلالی نُدوشن، «افسرگی: ناخوشی روانی؟ مشکل سلامت عمومی؟ یا معضل انسانی؟» نوشته همایون امینی، «افسردگی: سیری در عوامل زیستی» از محمد اربابی و «درمان افسردگی» نوشته علی‌اکبر نجاتی‌صفا.

«استبداد و اشتغال و سرکوب را به ما تحمیل کرده‌اند» گفت‌وگوی المعتصم خلف(نویسنده فلسطینی-سوری) با الیاس خوری  با ترجمه احسان موسوی خلخالی، «برای دروغ شامه‌تیزی دارم» گفت‌وگو اختصاصی امیلی امرایی با لودمیلا اولیتسکایا و «افق‌های تازه‌ای که نقد بر نویسندگان می‌گشاید» گفت‌وگوی سعید صادقیان با دومینیک ویار در بخش گفت‌وگوها این شماره «نگاه نو» آمده است.

«گربه‌کشان» نوشته غاده‌السّمان با ترجمه زهرا صابری در بخش داستان درج شده است.

«به یاد احمد گلشیری» نوشته سیاوش گلشیری، «دیگری نبودی، مرده بودی: به یادمسعود احمدی» نوشته علیرضا آبیز و «آشنایی با م.ف. فرزانه» از سرور کسمایی در بخش رویدادها چاپ شده است.

تازه‌های کتاب از دیگر مطالب این شماره است.

صد و سی و چهارمین شماره از فصلنامه «نگاه نو» به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی علی میرزائی در ۲۶۰ صفحه با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و با قیمت ۱۰۰ هزار تومان منتتشر شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *