عذرخواهی سرمربی آمریکا برای تغییر پرچم ایران

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا می‌گوید: بازی با ایران برای ما یک مسابقه فوتبال در برابر یک تیم دیگر است.

به گزارش ایسنا، تیم‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا فردا شب از ساعت ۲۲:۳۰ در ورزشگاه الثمامه قطر به میدان‌روند. گرگ برهالتر، سرمربی آمریکا در نشست خبری این مسابقه در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس اسپورت درباره تاکتیک تیمش برای این دیدار گفت: بله من به تاکتیک فکر می‌کنم اما به خاطر داشته باشید که این بازی ماهیت حذفی دارد و تنش و شادی زیادی خواهد داشت. باید تعهد داشته باشیم و متقابلا حمله کنیم و این یک بازی بحث برانگیز خواهشد بود و ما برای این مساله آماده هستیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در واکنش به سوال خبرنگار ایرانی درباره حساس‌ترین بازی جام جهانی و این که فکر می‌کنید چند درصد از مردم دنیا از برد تیم ملی ایران خوشحال می‌شوند و اگر آمریکا پیروز شود چند درصد خوشحال می‌شوند؟ گفت: وقتی که درباره این مسابقه فکر می‌کنم، می‌بینم که بسیاری از افراد دیگر هستند که ملاحظات دیگری داشته باشند. برای ما یک مسابقه فوتبال در برابر یک تیم دیگر است و مسابقه شکل حذفی دارد و هر دو تیم دنبال صعود هستند و مساله همین است. ما می‌خواهیم روی تیم خودمان تمرکز کنیم و چیزی که هست یک مسابقه فوتبال است.

برهالتر در واکنش به سوال خبرنگار سوییسی درباره تغییر پرچم تیم ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی تیم ملی فوتبال مردان آمریکا گفت: ما هیچ ایده‌ای از این کار نداشتیم. تمرکز ما درباره مسابقه است. نمی‌خواهم بگویم برایم اهمیت ندارد اما ما واقعا چهار سال است که کار کردیم و بین ایران و نگلستان دیدیم که چه اتفاقی افتاد و بعد که مقابل انگلستان مساوی کردیم، به این فکر می‌کنیم چه کار کنیم ایران را ببریم. ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم اما دنبال برد هستیم.

او در پاسخ به سوالی درباره جنگ رسانه‌ای آمریکایی قبل از بازی با ایران و حرکت هوشمندانه کی‌روش به این مساله که به ضرر آمریکا می‌شود و این که کلمه الله از پرچم ایران حذف شده و به فرهنگ، دین و هویت ایران توهین شده و فدراسیون فوتبال آمریکا بیانیه داده که این حرکت برای حمایت از مردم بوده و این کشور سیاست را در ورزش دخالت داده و آیا این مساله به ضرر تیمش خواهد بود یا روحیه بخش خواهد بود؟ گفت: تکرار می‌کنم که بازیکنان و تیم ما چیزی درباره این مساله نمی‌دانستند. این چیزی است که از کنترل ما خارج بود. می‌دانیم این یک مسابقه است و نتیجه این‌طور به دست می‌آید که چه کسی خوب است. تنها چیزی که می‌گوییم معذرت می‌خواهیم از سمت بازیکنان و مربیان. تنها چیزی که هست همین است.

برهالتر گفت: ایران تیم خوبی است و تلفیقی از هشت سال کار کردن است. چیزی است که در جام جهانی قبلی شروع شده است. حمله متقابل ایران خوب است. طارمی را دارند. تیم محکمی هستند. مربی خوبی دارند. من کی‌روش را می‌شناسم و همانطور که گفتم بازی حذفی است.

سرمربی آمریکا در واکنش به این که چرا از ناوگان نظامی کشورش نمی‌خواهد از خلیج فارس خارج شوند؟ گفت: من با شما موافق هستم. ورزش باید کشورها را به همدیگر نزدیک کند. در همین حال هم که با هم رقابت می‌کنیم، با هم رفاقت داریم. باید در جام جهانی مانند برادر بازی کنیم و بنابراین این ورزش است.

وی درباره این که کی‌روش در انگلیس کار کرده و تجربه زیادی دارد و آیا از این مساله نمی‌ترسد؟ اظهار کرد: کی‌روش مربی مجربی است و مربی بسیار عالی است و مدت زمانی برای آمریکا کار کرده و کارش برای این که در فوتبال آمریکا تحول ایجاد کند، مفید بود. من شخصا برای او احترام قائلم.

برهالتر درباره حرف‌های غیرمحترمانه کلینزمن درباره ایران و مربی تیم ملی و این که آیا این یک جنگ روانی علیه ایران است؟ گفت: من اینجا آمده‌ام که درباره بازی ایران و آمریکا صحبت کنم و شما درباره کسی صحبت می‌کنید که در تلویزیون حرف زده است. این موضوع به این‌جا مربوط نمی‌شود.

او درباره تجربه چهار ساله‌اش در تیم ملی آمریکا و فرا رسیدن یک لحظه مهم و این که چه اتفاقی برایش رخ داد که به امروز رسید؟ اظهار کرد: بازی با انگلستان و ولز جزو همین مدت بود. ما به عقب نگاه نمی‌کنیم. ما بازی انگلستان و ولز را فراموش کردیم. چیزی که می‌بینم، این است که باید تمرکز زیادی داشته باشیم و هیچ گونه انحرافی نیست که تمرکز آمریکا را پرت کند. واقعا این چهارسالی که طی کردیم، منجر شده که فردا شانس بزرگی برای صعود داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در واکنش به این که آیا بین او و برخی از عوامل تیمش اختلاف وجود دارد؟ گفت: در ارتباط با سفر چهار ساله صحبت کردید. ما چهار سال تعامل داشتیم. این را به شما می‌سپارم که درباره آن قضاوتی داشته باشید. من آدمی نیستم که نمایندگی این مساله را داشته باشیم. آزاد هستید حرف‌هایم را در نظر بگیرم. جی او یکی از اعضای تیم ما است و فکر می‌کنیم می تواند به تیم ما کمک کند.

وی درباره این که بازی با ایران به معنی ماندن یا رفتن به خانه است گفت: ایران جلوی انگلیس خیلی غیرفعال بود اما جلوی ولز تهاجمی بود و روحیه تیمی خوبی داشت و چیزی جلودار ایران نبود و آن موقع بود که به ایران نشان دادند که می‌توانند یک تیم فیزیکی و قوی اروپایی را شکست دهند. ما کی‌روش را می‌شناسیم و او هم می‌داند که بازی برای ما حذفی است.

برهالتر درباره این که آیا در گذشته با کی‌روش کار کرده و آیا می‌تواند درباره نفوذ او در این مسیر حرکت با ایران بگوید؟ خاطرنشان کرد: او یک سال وقت گذاشت تا فوتبال آمریکا را تجزیه و تحلیل کند. او در آمریکا هم بازی می‌کرد. او نظارت زیادی روی آمریکا داشت و تجربه زیادی در ارتباط با مربیگری توسعه جوانان دارد. کار او نظارت بر کار ما بود و در پروژه سال ۲۰۱۰ گزارش می‌داد. او بینش خوبی داشت و این فرصت را داشت که به رئال مادرید و بقیه تیم‌ها برود. کی‌روش یک مربی با دانش و باتجربه است. ما چشم به راه مسابقه فردا هستیم. باید بگویم که هیچ وقت نمی‌توان قبل از بازی گفت چه اتفاقی رخ می‌دهد. باید بگوییم این تیم براساس عملکرد خود مورد قضاوت قرار می‌گیرد. ما با این بازی به این ترتیب نگاه می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی آمریکا درباره این که چه چیزی لازم است در تیمش بهبود بخشد و نگران گل‌ نزدن بازیکنانش نیست؟ اظهار کرد: صحبت کردیم که چقدر مشکل است تیمی در جام جهانی گل بزند. واقعا ایجاد فرصت گلزنی در جام جهانی سخت است. بحث ما این است که چطور فرصت گلزنی ایجاد کنیم. البته در این بازی مجبوریم گل بزنیم و باید آرام باشیم و برنامه‌ریزی کنیم و برنامه خودمان را اجرا کنیم.

وی درباره این که تا دو ماه پیش هیچ کس از تیم او حمایت نمی‌کرد و آیا مردم از تیم او حمایت می‌کنند یا این موضوع اهمیتی ندارد؟ اظهار کرد: نمی‌توانم برای همه آمریکایی‌ها صحبت کنم که چه می‌خواهند اما به نظر می‌رسد حمایت کافی را در کشور خودمان داریم. آمریکا کشوری است که رقابت‌های مختلفی برگزار می‌شود و فکر می کنم فردا هم حمایت کافی وجود خواهد داشت.

برهالتر در واکنش به این که ایرانی‌های دارای پاسپورت نمی‌توانند به آمریکا بروند و ویزا صادر نمی‌شود اما آمریکایی می‌توانند به راحتی به ایران بیایند گفت: من درباره سیاست اطلاع ندارم من یک مربی فوتبال هستم و در ارتباط با سیاست بین‌المللی هم نقطه نظری ندارم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در پاسخ به این سوال که فکر می‌کند فردا به نتیجه لازم می‌رسد یا خیر؟ گفت: با توجه به بازی آخر ایران، انتظار ندارم بازی را رها کنند. دیدید که هر کاری می‌خواستند انجام دادند و در هر لحظه از بازی بهترین اثر را به جا گذاشتند و می‌دانیم که فردا نباید منتظر حمله ایران باشیم. باید حمله کنیم و اگر نبریم، صعود نمی‌کنیم. انتظار دارم کی‌روش هر چیزی که لازم است، انجام دهد.

برهالتر درباره ارزیابی خود از بازیکنان تیم ملی کشورش در خط میانی گفت: فکر می‌کنم عملکرد و اجرای آمریکا در بازی اول به شکل خاصی بود و در بازی دوم حاجی رایت موثر بود و توانست بازی را زنده نگه دارد و کانال‌های خوبی را برای هدایت توپ به جلو نگه دارد. فکر می‌کنم بازی خوبی انجام دادند. بقیه اعضای تیم باید بتوانند این فرصت‌ها را تمام کنند. باید ببینیم در بازی با ایران چطور بازی را پیش می‌بریم و به نتیجه می‌رسیم. با توجه به جایگزین‌هایی که برای خط حمله داریم، فکر می‌کنم به اندازه کافی در خط حمله بازیکن داریم.

او درباره این که در سال ۹۸ بازی ایران و آمریکا را تفسیر می‌کرد و درباره خاطره خود از آن بازی گفت: آن بازی سوراخی در مغزم ایجاد کرده و یک تیمی بود که می‌خواست ببرد و یک تیم دیگر بود که اشتها نداشت. ایران متمرکز و متعهد برای برد بود و این که شانس این که داشته باشیم به پیش برویم باید ذهنیت پیروزی را داشته باشیم. می‌دانیم ایران تیم خوبی است و نمی‌خواهیم اشتباهات گذشته را انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی آمریکا درباره این که بازیکنانش برای احساس پیشرفت باید به پیروزی برسند، اظهار کرد: برد همیشه احساس پیشرفت ایجاد می‌کند. با توجه به تلاشی که در چهار سال گذشته داشتیم، خیلی مهم است که برد داشته باشیم و طی سال گذشته عملکرد منسجمی داشتیم که به جام جهانی برسیم و برای خیلی از ماها اولین فرصت برای حضور در جام جهانی است. فکر می‌کنم با توجه به این شرایط که یک گل را به امری ملموس تبدیل کردیم، امیدوار هستیم فردا گل‌های بیش‌تری بزنیم. برای پیش رفتن یک راه وجود دارد و آن هم موفقیت ماست.

در ادامه مایکل کمربک، مدیر رسانه‌ای این تیم درباره این که روز گذشته و در نشست خبری این تیم به خبرنگاران ایرانی فرصت پرسش سوال داده نشد و بعد هم برهالتر تیمش را پشت تابلوهای تبلیغاتی تمرین داد تا گزارشی از تمرینات درست نشود، گفت: این قوانین فیفا است. اولین باری بود که این مساله مطرح شد.

برهالتر در واکنش به این که آیا پیروزی و برد ایران در جام جهانی ۹۸ را به یاد دارد؟ گفت: همانگونه که در دو سوال قبلی گفتم، عملکرد ایران خوب بود و تیم محکمی بود و آن شب محکم و مستحکم بازی کرد و نشان می‌دهد یک تیم باید چه تعهدی داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *