رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا: شهردار با مردم طلبکارانه حرف نزند/ فرافکنی و کلی‌گویی مشکلات را حل نمی‌کند

ایلنا: رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: شهرداری اعلام کرده که نردبان آتش‌نشانی تنها به طبقه دهم می‌رسد و به طبقات بالاتر نمی‌رسد، وقتی این مساله را می‌دانند به چه علت اجازه ساخت ساختمان بیش از ۱۰ طبقه را می‌دهند؟!

محسن سرخو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا  با اشاره به توضیحات شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ در ارتباط با بحث ساختمان پلاسکو و آتش‌نشانی ۴ مصوبه در راستای تقویت تجهیزات و بروز رسانی آموزش‌های آتش‌نشانی و تکمیل تجهیزات فردی ایمنی آتش‌نشانان در شورای شهر داشتیم و به شهرداری نیز ابلاغ کردیم.

وی با بیان اینکه در این مصوبات سعی داشتیم؛ زمینه حفظ جان آتش‌نشانان غیور و اطمینان‌بخشی به مردم  فراهم شود تا مردم آگاه باشند که اگر حادثه‌ای در شهر تهران رخ دهد؛ آتش‌نشانی تهران می‌تواند؛ اقدامات صحیحی را انجام دهد.

سرخو با تاکید براینکه یکی از راه‌های صحیح مقابله با حوادث استفاده از ناوگان هوایی و سیستم بالگردهای آتش‌نشان یا امدادرسان است، اظهار کرد: متاسفانه شهرداری با بی‌توجهی کامل نسبت به این ۴ مصوبه عمل کرده و من نیز اخیرا تذکری در شورای شهر داده‌ام و منتظر پاسخ شهرداری هستم که اعلام کند؛ در قبال این ۴ مصوبه چه اقداماتی انجام داده است؟

رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به سخنان شهردار تصریح کرد: این کلی‌گویی و حرف‌های خارج از موضوع زدن چیزی را حل نمی کند. شهردار تهران باید به صورت مشخص اعلام کند که در برابر هر مصوبه چه اقداماتی انجام داده است و غیر این هر حرفی زده شود؛ حرف باطل است.

عذرخواهی در قبال جان‌باختن هموطنان حداقل‌ترین کار بود

وی خاطرنشان کرد: زمانی که مردم احساسات‌شان جریحه دار می‌شود؛ عذرخواهی از مردم حداقل کاری است که مسئولان باید انجام دهند و نباید با مردم طلبکارانه صحبت شود.

سرخو با اشاره به اینکه تعدادی از آتش‌نشان و مردم جان خود را از دست داده‌اند و شهرداری باید در این‌باره توضیح دهد، عنوان کرد: فرافکنی و به جای دیگر کشاندن موضوع چیزی را حل نمی‌کند. ما انتطارمان آن است که شهردار صادقانه مسائل را بیان کند و توضیح دهد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه سخنان شهردار پاسخ سوال یا تذکر بنده نیست، افزود: اینکه کسی بگوید؛ تجهیزات کامل بوده و اگر قبول ندارید، خودتان بروید و بررسی کنید؛ پاسخ مناسبی نیست و با این کلی‌گویی‌ها مردم شهر تهران نمی‌توانند از زندگی ایمن در شهر تهران اطمینان حاصل کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری اعلام کرده که نردبان آتش‌نشانی تنها به طبقه دهم می‌رسد و به طبقات بالاتر نمی‌رسد، گفت: وقتی این مساله را می‌دانند به چه علت اجازه ساخت ساختمان بیش از ۱۰ طبقه را می‌دهند در حالی که می‌دانند؛ قادر به حفظ ایمنی چنین ساختمان‌هایی نیستند. حالا هم که مجوز ساخت این ساختمان‌ها صادر شده است؛ باید سیستم‌های اطفا و اعلام حریق را کنترل کرده و سیستم‌های امداد رسان و آتس‌نشان را از طریق بالگرد تامین کنند، این کار را در دنیا انجام می‌دهند و راه کار دیگری ندارد.

با ادامه این روند باید منتظر حوادث بعدی باشیم

رئیس فراکسیون کارگری شهرداری تهران اضافه کرد: شهرداری اعلام می‌کند؛ همه تجهیزاتمان کامل بوده و خیابان جا نداشته، درحالی که وقتی اولین جرثقیل خراب شد، گفتند؛ دیگر جرثقیل نداریم. همچنین وقتی در رسانه‌ها از مردم می‌خواهند که کپسول هوابرش بیاورند؛ یعنی تجهیزات آتش‌نشانی کامل نیست. آیا شهرداری با این وسعت و عرض و طول و این تعداد پیمانکار باید برای برش فولاد از مردم کمک بخواهد؟ این موضوع جای سوال بسیار دارد.

وی یا یادآوری اینکه  مدیریت بحران در شهر تهران با آتش‌سوزی یک ساختمان زمین‌گیر شد، بیان کرد: اگر خدای نکرده حادثه‌ای مثل زمین‌لرزه رخ دهد یا حادثه‌ای که منطقه وسیعی از تهران را درگیر کند؛ اتفاق بیفتد، مدیریت بحران در تهران صفر خواهد بود.

سرخو اظهار کرد: مردم انتظار دارند که مدیریت شهری به آنان اطمینان دهد که اقدامات جدید را انجام داده‌ و از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری خواهد کرد یا  اگر حادثه دیگری رخ داد از کشته شدن افراد جلوگیری می‌کند، اما وقتی شهردار با این شرایط مدعی می‌شود که تجهیزات کامل است به این معنی است که مردم باید همچنان منتظر حوادث بعدی باشند.

نحوه پاسخگویی شهردار اصلا درست نبود

این عضو شورای شهربا یاداوری اینکه در حادثه خیابان جمهوری هم همین اتفاق افتاد و ما گفتیم تجهیزات آتش‌نشانی را کامل کنند، ادامه داد: آن زمان هم اعلام کردند؛ تجهیزات کامل است که مشاهده کرد‌یم حادثه بدتری مثل پلاسکو اتفاق افتاد. حالا هم دوباره می‌گوییم تجهیزات را کامل کنند و شهردار می‌گوید؛ تجهیزات کامل است، پس باید منتظر حادثه بعدی با ابعاد بزرگتر باشیم.

وی با تاکید براینکه این نحوه پاسخگویی درست نیست، خاطرنشان کرد: درست آن است که ضمن عذرخواهی از مردم به دنبال اجرای مصوبات شورا باشند.

سرخو تصریح کرد: شهردار نمی‌تواند به خود اجازه دهد که فوق مصوبات شورا نظر بدهد؛ شورای شهر درباره آتش‌نشانی مصوباتی داشته است و شهردار مکلف به اجرای مصوبات شورا است. شهردار باید با تمام وجود این مساله را درک کند که زیر نظر شورای شهر تهران است و باید در چارچوب مصوبات این شورا حرکت کند. شهردار خودمختار نیست و باید از شورا تمکین کند؛ مساله‌ای که  متاسفانه هنوز برای شهردار تهران جا نیفتاده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *