رئیس‌جمهوری: آنهایی که شعار بدون حساب می‌دهند باید جواب‌گو باشند

حسن روحانی رئیس‌جمهوری بامداد پنجشنبه پس از سفری یک‌روزه به استان آذربایجان شرقی به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده، از تبریز راهی شیراز شد تا چندین پروژه زیربنایی و عمرانی را افتتاح کند. 
در طول این سفر رئیس‌جمهوری با حضور در نمایشگاه شرکت صنایع الکترونیک شیراز، از ١٢ محصول دفاعی در حوزه‌های راداری، پدافندی و فرودگاهی رونمایی کرد. همچنین با حضور رئیس‌جمهوری ‏۴٠٠ طرح و پروژه، در مراسمی از طریق ویدئوکنفرانس، افتتاح یا عملیات اجرائی آنها آغاز شد. ‏
حسن روحانی عصر پنجشنبه در نشست با جوانان و نخبگان استان فارس در شیراز حضور یافت. او گفت: «روزهای سرنوشت‌ساز در راه است و نباید فراموش کنیم که رسیدن به پیشرفت با عبور از سختی‌ها و مشکلات است». 
باید برنامه همه کاندیداها را  بررسی و مقایسه کنیم
به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری» او تأکید کرد: «برخی فکر می‌کنند اگر ما بحق هستیم باید از خدا بخواهیم و خدا هم مشکلات را حل‌وفصل می‌کند، اما اراده و حکمت پروردگار بر این است که بار مسئولیت خود را بر دوش بگیریم و این فخری است که خداوند به انسان عطا فرموده است». 
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه مردم را باید به صحنه سرنوشت فرا خواند، گفت: «باید در نظر داشت که شکست و پیروزی به دست ما بوده و این ما هستیم که در صحنه سرنوشت، حضور می‌یابیم و مردم را به این صحنه دعوت می‌کنیم». 
روحانی با تأکید بر اینکه انتخابات یک امر فردی یا حتی تنها ملی نیست، گفت: «انتخابات باعث فخر و افتخار ما در جهان و تاریخ است و تجربه ٩٢ و ٩۴ نشان داد که سرنوشت ما در دست خودمان است. شاید راه امروز از سال ٩٢ کمی هموارتر باشد، چراکه در آن سال، برخی به من می‌گفتند و نامه می‌نوشتند و شک داشتند، چرا وقتی تو زیروبم نظام را می‌دانی، اما بااین‌حال در انتخابات شرکت‌ کردی تا بتوانی رأی بیاوری». 
او با اشاره به یکی از جلسات هفتگی با مقام معظم رهبری برای ارائه گزارش‌ و استماع نکات و منویات ایشان، گفت: «حضور همگان پای صندوق و مشارکت حداکثری، توصیه رهبر معظم انقلاب است. این برای سرنوشت و کشور ما بسیار مهم است و هرکس در حد توان خود باید تلاش کند تا همه مردم پای صندوق‌های آرا حاضر شوند و باید برنامه همه کاندیداها را بررسی و مقایسه کنیم و در نهایت تشخیص دهیم». 
از افتخارات دولت این است که  هر فردی، هرچه خواست گفت
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در چهار سال گذشته برخی از دوستان به من می‌گفتند چرا پاسخ این همه تخریب علیه دولت را نمی‌دهید، گفت: «ما در میان همه دوستانمان، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را یکی از صبورترین افراد در برابر مخالفان می‌دانیم. ایشان صبر، تحمل و گذشت بسیار داشت». 
روحانی ادامه داد: «در یکی از هفته‌های قبل از ارتحال ایشان در ملاقاتی به بنده گفتند که از صبر تو تعجب می‌کنم و من به ایشان گفتم شما در میان همه، صبورترین هستید. اما ایشان پاسخ داد که تو تخریب‌ها را می‌بینی و سکوت می‌کنی». 
رئیس‌جمهوری افزود: «یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید این است هر فردی، هرچه خواست گفت و هرکس به رئیس‌جمهور ناروایی می‌داشت و تخریب می‌کرد تا حدی که تشویق هم می‌شد. این خود، نعمت بزرگی برای ما بود و به نظرم تاریخ دنیا قضاوت می‌کند». 
او با اشاره به اظهارات برخی از مقامات کشورهای خارجی در ملاقات‌های خصوصی با ایشان، گفت: «آنها می‌گفتند چگونه با وجود اینکه روزنامه‌ها و صداوسیما که رسانه‌ای ملی است و علیه شما سخن می‌گوید، کشور را اداره می‌کنید؟». 
روحانی ادامه داد: «این افتخاری برای ماست که کشور ما آزاد است. البته نقد بسیار خوب بوده و تخریب خوب نیست. دروغ گناه بزرگ و اقدامی خلاف فرهنگ ایرانی است». 
تشویق، حضور و حمایت مردم بسیار تأثیرگذار بود
رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «بسیار مهم است در کشوری زندگی می‌کنیم که منتقد، انتقاد و تخریب‌گر، تخریب می‌کند؛ اما درعین‌حال مردم ما انصافا بسیار خوب در صحنه بودند و اگر شما در خرداد ٩٢، رأی خود را به صندوق می‌انداختید و کنار می‌رفتید، دولت نمی‌توانست راه را ادامه دهد». 
او تصریح کرد: «تشویق، حضور و حمایت مردم بسیار تأثیرگذار بود و امروز، روزی است که شما باید آینده سرنوشت خود را تعیین کنید. در مسیری که شروع کرده‌ایم، نیمه راه طی شده است، برخی برنامه‌ها، تکمیل شده و برخی برنامه‌ها نیمه‌کاره است و باید تکمیل شود و برخی مسیرهای سخت نیز باید شروع شود». 
رئیس‌جمهوری ادامه داد: «اعتراف می‌کنم در برخی برنامه‌ها در دو سال گذشته نتوانسته‌ایم به راه‌حل مناسبی برسیم که برای معضلات و مشکلات بانک‌ها، دستورالعمل‌هایی صادر کردم و در دو سال گذشته ماهی یک بار جلسات برگزار شده است». 
روحانی افزود: «درخصوص مسائل بانک‌ها، نمی‌گویم که هیچ‌چیز تغییر نکرده و در دو سال قبل بانک‌های ایران به اقتصاد مقاومتی، کمک بسیاری کردند و در مجموع وضعیت بانک‌ها بهتر شده است». 
رئیس‌جمهوری ادامه داد: «بانک‌ها در این مدت، ۴٣ درصد تسهیلات بیشتر برای واحدهای تولیدی، در نظر گرفتند و در همین حال به ٢۴‌ هزار واحد نیمه‌فعال کشور، تسهیلات لازم را ارائه کردند». 
روحانی با بیان اینکه امروز سود بانکی با تسهیلات بانکی، پایین آمده، گفت: «اما درعین‌حال هنوز بانک‌ها، بار سنگینی را در اقتصاد کشور به دوش دارند و باید مشکلات فراوان این بخش را حل‌وفصل کنیم». 
رفع سایه شوم جنگ از سر مردم و نجات مردم از تحریم‌ها
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز در زمینه ایجاد اشتغال در کشور، حرکت‌های خوبی آغاز شده اما همچنان نسبت به وضعیت مطلوب فاصله داریم و باید تلاش کنیم، گفت: «در سال‌های گذشته با وجود آنکه درآمد نفتی کشور، بسیار خوب بود اما آمار بسیار بدی در زمینه ایجاد اشتغال خالص وجود دارد». 
روحانی افزود: «در پنج سال قبل از دولت یازدهم، سالانه کمتر از ١٠‌ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد و این برای آن دوره با درآمد نفتی خوب بسیار کم و پایین است». 
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در آن دوره هم‌زمان با توسعه دانشگاه‌ها بسیاری از جوانان را برای دوره‌ای به تحصیل واداشتند و امروز جوانان تحصیل‌کرده به‌عنوان افراد جویای کار هستند، گفت: «در سال ٩۵ افراد جویای کار در کشور، یک‌میلیون و ٢٠٠‌ هزار نفر بود که این میزان تعداد جویای کار در تاریخ کشور، کم‌نظیر است و بار مسئولیت سنگینی را بر دوش ما قرار می‌دهد». 
روحانی با اشاره به اینکه ما در تعامل سازنده با دنیا، توانستیم کار بزرگی را به انجام برسانیم که مذاکره با قدرت‌های جهانی، رفع سایه شوم جنگ از سر مردم و نجات مردم از تحریم‌ها، تنها بخشی از این تعامل بوده است، گفت: «ما باید با دنیا کار کرده و بازارهای هدف خود را در دنیا به دست آوریم». 
شرایط تولید نفت به قبل از تحریم بازگشت
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه به واسطه تحریم‌ها بازار صادرات نفت از ایران، گرفته شده بود و تنها یک‌ میلیون بشکه می‌توانستیم نفت صادر کنیم، گفت: «اگر کسی تصور کند کشوری که چند سال در تحریم بوده را می‌توان در چند ماه مسائلش را حل کرد، اشتباه می‌کند، چراکه باید قدم به قدم حل‌وفصل شود». 
او افزود: «یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که توانسته‌ایم بدهی معوقه به خانواده شهدا و ایثارگران را پرداخت کنیم و تا چند هفته دیگر این بدهی‌ها به‌طور کامل تسویه خواهد شد و این در حالی است که این بدهی‌ها از سال ٧۶ معوق مانده بود». رئیس‌جمهوری ادامه داد: «امروز توانسته‌ایم بازار صادرات نفت را به کشور بازگردانیم و شرایط تولید نفت به قبل از تحریم بازگشته به‌گونه‌ای که سه‌میلیون و ٨٠٠‌ هزار بشکه نفت تولید و بیش از دو‌ میلیون بشکه صادر می‌کنیم». روحانی با اشاره به اینکه پیش از رفع تحریم‌ها میعانات نفتی ما که قادر به فروش آن نبودیم، در کشتی‌ها باقی می‌ماند و اجاره کشتی پرداخت می‌کردیم، گفت: «امروز چنین چیزی وجود ندارد و قدم به قدم حقمان را باز می‌ستانیم و این کار بزرگی است که ملت ایران انجام داده است». رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تحریم‌ها باعث شده بود تا بنادر ما تعطیل شود، افزود: «امروز با رفع تحریم‌ها بنادر کشور به راه افتاده و کشتی‌ها با پرچم ایران، می‌توانند کالای ما را صادر کنند». 

توانسته‌ایم در برداشت از میدان گازی با قطر برابر شویم
روحانی با بیان اینکه ما به دنبال تعامل سازنده با دنیا بوده و هستیم تا حقوق ملت را بازستانیم، افزود: «رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای خبرگان رهبری فرمودند که کشور در حوزه نفت و گاز نیاز به ٢٠٠‌ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد که باید از سرمایه خارجی هم در این راستا استفاده شود». رئیس‌جمهوری ادامه داد: «ما باید سرمایه داخلی و خارجی را وارد میدان کنیم، چراکه ایجاد اشتغال برای جوانانمان و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک با دیگر کشورها، نیاز به سرمایه‌گذاری دارد». روحانی با اشاره به وجود منابع مشترک نفتی ایران با عراق، گفت: «با تلاشی که در این دولت صورت گرفته تا پایان سال ٣٠٠‌ هزار بشکه نفت از منبع مشترک با عراق استخراج می‌کنیم که این میزان باید به ٧٠٠‌ هزار بشکه برسد و نیازمند سرمایه‌گذاری است». رئیس‌جمهوری با بیان اینکه سال‌ها بود قطر از میدان مشترک گازی با ایران، دو برابر ما بهره‌برداری می‌کرد، گفت: «با افتتاح فازهای جدید در عسلویه، توانسته‌ایم در برداشت از میدان گازی با قطر برابر شویم». 
ایام انتخابات باعث می‌شود موضوعات برای مردم روشن شود
روحانی تأکید کرد: «بحث‌ها و ایام انتخابات باعث می‌شود این موضوعات برای مردم روشن شود و آنهایی که شعار می‌دهند بدون اینکه محاسبه پس دهند باید بیایند و جوابگو باشند؛ ما می‌خواهیم از حقوق ملتمان دفاع کنیم». او ادامه داد: «باید پاسخ دهند که چرا دو ‌میلیارد دلار پول را در سال ٨٧ که همه می‌توانستند بردارند، در دهان اژدها کردند و زمانی که معلوم بود نمی‌شود به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و مشخص بود این پول به خطر می‌افتد این کار را کردند، البته ما پیگیری این موضوع را از قوه قضائیه خواسته‌ایم و امیدواریم این کار انجام شود». او در ادامه با خنده گفت: «امید که بد نیست به‌هرحال!». روحانی ادامه داد: «ما در دادگاه بین‌المللی، لایحه‌ای را برای شکایت تنظیم کرده و ان‌شاء‌الله بتوانیم این حق را از آمریکا پس بگیریم، اما جالب است پول‌ها را در اختیار آمریکایی‌ها گذاشتند و خود را انقلابی می‌نامند؛ ما را که از آمریکا شکایت کرده‌ایم تا حقوق ملت را پس بگیریم، به لبخند به دشمن متهم می‌کنند!». رئیس‌جمهوری گفت: «انقلابی کسی است که از حقوق، حیثیت و عزت مردم دفاع می‌کند و دیگری را آزرده‌خاطر نمی‌کند. مسلمان کسی است که همه از دست و زبانش در امان باشند». روحانی ادامه داد: «ما باید نسبت به یکدیگر احترام کنیم و نباید تخریب و واقعیت‌ها را تحریف کنیم. ما در تعامل سازنده با جهان به دنبال حقوق ملت، اشتغال برای جوانان و رفاه برای مردم هستیم». 
دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید
روحانی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند اقدامات دولت تنها باعث شده که وضع مرفهین بهتر شود، گفت: «کشاورزی که در سال ٩١، ٨٨٠‌ میلیارد تومان پول گندم دریافت کرده، سال گذشته نزدیک به ١۵‌ هزار ‌میلیارد تومان دریافت کرده و این نشان می‌دهد که درآمد کشاورز در سال ٩۵، ١٧ برابر سال ٩١ شده است و این در حالی است که حقوق کارمندان، فرهنگیان و بازنشستگان امسال نسبت به ابتدای سال ٩١، بیش از دو برابر شده است. البته این به معنای احقاق همه حقوق نیست». او ادامه داد: «در این دولت هیچ زمانی نبوده که ما حقوق کارمند را کمتر از تورم بالا برده باشیم». روحانی با بیان اینکه ما در سال ٩٢ به صحنه آمدیم و با آرمان‌ها و برنامه‌هایی در کنار هم بودیم که برخی از آنها اجرائی و عملیاتی شده و برخی در مسیر و بین راه قرار دارد، گفت: «ما باید این راه را ادامه دهیم و به کمال برسانیم و بتوانیم شرایط، عزت، خودباوری، پیشرفت اقتصادی، آرامش اجتماعی و امنیت توأم با آزادی را محقق کنیم». رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «ما آماده‌ایم در یک حرکت بزرگ در اردیبهشت بار دیگر به صحنه بیاییم، دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید».

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *