روزنامه‌نگاری تربت‌حیدریه قدمت صد ساله دارد نخستین روزنامه‌نگار بومی بنام “شیخ احمدتربتی” معروف به “سلطان‌العلما” در سال ۱۲۸۶، روزنامه روح‌القدس را در تهران منتشر ‌کرده ‌است

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فریدون افتخاری گفت:

  با سلام
  خواندن این مطلب بسیار جالب خاطرات گذشته را در ذهنم زنده کرد.
  دانش‌اموز دبیرستان بودم و بسیار به کتاب وروزنامه علاقه‌مند. گاه‌گاهی به چاپخانه روزنامه ستاره قطب می‌رفتم و کارکردن کارگران و نحوه چاپ روزنامه را از روانشاد محمد اسماعیل سهیلی که خیلی بمن محبت داشتند و دوست خانوادگی بودند فرا میگرفتم. این رفتنها منجر به این فکر شد که دو هفته نامه ضمیمه‌ای بروزنامه ستاره قطب، بنام ستاره‌قطب دانش‌اموز به مسیولیت آقای سهیلی و سردبیری بنده چاپ کنیم.
  شبها تا دیر وقت درچاپخانه کار می‌کردم و حروف‌چینی سربی را یاد می‌گرفتم و لذت می‌بردم. توانستیم سه شماره چهار صفحه‌ای چاپ کنیم . در شماره سوم در ستون فکاهیات مطلبی نوشتیم که بذوق مامورین رکن دو سپاه خوش نیامد و دستور توقف آن را دادند.
  در ضمن یکی از دوستان دبیرستانی بنام هوشنگ حسامی، ماه‌نامه هنری در همان زمان منتشر می‌کرد که بسیار جالب و سبب تشویق من بود. ایشان بعدها از منتقدان و کارگردانان خوب ایران شدند. یاد رفتگان بخیر.

  • کاظم خطیبی گفت:

   با سلام و سپاس از توجهتان البته در باره روزنامه نگاری و کار آقای سهیلی هم من خاطرات زیادی دارم چون معلم ما آقای نصیری در آنزمان یک صفحه از روزنامه ستاره قطب را به همکلاسهای من داده بود و آنها در باره کسروی مطالب زیادی درج کردند که جالب بود ( ضمنا گزارس دروغ به تاریخ را که دیروز در سایت درج کردم جالب است مطالعه فرمایید ) اگر عکس و یا خاطره ای دارید ارسال فرمایید تادر سایت درج نمایم با احترام خطیبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *