بانوی ۷۰۰۰ ساله تهران به موزه می‌رود+عکس

 

 

 

اسکلت بانوی ۷۰۰۰ ساله تهران هفته آینده به صورت موقت به موزه ملی منتقل می‌شود.
مطالعات و برنامه ریزی اجرای طرح انتقال این اسکلت از مدتی پیش شروع شده است.
این اسکلت پس از شناسایی ژنتیک، مستند سازی، اسکن نوری و تحکیم سازی در یک محفظه شیشه ای قرار گرفت.
پس از شروع طرح لوله گذاری شرکت فاضلاب تهران حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام و کشف آثار گوناگون زیر سطحی ، مستند سازی شواهد گذشته و عملیات گمانه زنی باستان شناختی در کنار اسکلت ۷ هزار ساله، بقایای دومین اسکلت انسانی که احتمالا مربوط به همان بازه زمانی بود نیز کشف شد.
مدتی پس از کشف اسکلت بانوی ۷ هزار ساله کارشناسان پژوهشکده‌ باستان‌شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موفق شدند چهره‌ این بانو را بازسازی کنند.
در این اقدام، نخست اسکلت به صورت فتو اسکن مستندنگاری شد و تصاویری که به دست آمد با استفاده از رایانه به صورت نقشه فتوگرامتری شامل نقطه، خط و سطح پوششی از اسکلت درآمد‌ و در مرحله‌ بعدی نقشه اسکلت تبدیل به اطلاعات سه بعدی شد و همه‌ بخش‌های آن حجم‌دار شدند.
پس از آماده شدن محل کشف اسکلت برای تبدیل آن به سایت موزه توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران اسکلت بانوی ۷هزارساله دوباره به آنجا منتقل خواهد شد.
مشاهده تکه های سفال توسط مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی در میان حفاری‌های فاضلاب چهار راه مولوی در سال گذشته کاوش های اضطراری باستان شناسی را به همراه داشت که به کشف اسکلت بانوی ۷ هزار ساله منجر شد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *