حمایت هاشمی از« لیست ‌امید» رییس مجمع‌تشخیص‌مصلحت  در دیدار نامزدان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا:تعبیر« لیست‌انگلیسی»  توهین به فهم و شعور مردم است

عارف :  از مردم می‌خواهیم  به لیست«  ۱۶+۳۰ »کامل رای بدهند

حضرتی:     به جناحی اعتماد کنید که امتحانش را پس داده‌است

گروه سیاسی|هاشمی میزبان «لیست امید» شد؛ در روزهایی که رقبا او را نفر اول «لیست انگلیسی» می‌دانند و فهرست اصلاح‌طلبان را مقدمه «نفوذ». او اما این نوع تقسیم‌بندی‌ها را قبول ندارد و دسته‌بندی لیست‌ها را به «داعشی» و «نفوذی» باعث «تاسف» می‌خواند. دیدار دیروز شاید واضح‌ترین یادآوری خاطره سیاست‌ورزی‌های سال ٩٢ باشد. همان چیزی که هاشمی‌رفسنجانی گفته باید مسیرش را برای هفتم اسفند هم ادامه داد، چرا که او هنوز نگران «دلسرد» شدن مردم از حضور در پای صندوق‌های رای است؛ وضعیتی که می‌گوید بداخلاقی‌های انتخاباتی تنها با همین هدف انجام می‌شود. هنوز هم هاشمی نگران است و هم هواداران اصلاح‌طلب و اعتدالی او. اما هر چه باشد امید آنها از آن روزهایی که منتهی به ٢۴ خرداد شد بیشتر است. هم این نگرانی در سخنان دیروز هاشمی خود را نشان می‌داد و هم آن امید. همه اینها هم همراه شده بود با گلایه‌هایی که این روزها حرف ثابت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. دیدار دیروز عینیت همان تاکتیک «٣٠+١۶» است؛ رای واحد به لیست کامل اصلاح‌طلبان و لیست انتخاباتی هاشمی برای خبرگان رهبری. لیست اول دیروز به سر لیست گروه دوم رسیده بودند. کسی که هنوز خیلی‌ها او را بازیگر اصلی ٢۴ خرداد می‌دانند. بازیگری که در آن میدان غایب بود و هفتم اسفند پایان غیبت او در میدان انتخابات خواهد بود. هوادارانش امید دارند حضور این‌بار او مشوقی باشد برای رای دادن به لیست «٣٠+١۶». شاید هم ارزیابی درستی باشد؛ وقتی غیبت او آن‌طور تاثیرگذار بود حتما حضورش هم نتیجه مشابهی می‌تواند داشته باشد؛ نتیجه‌ای که دیدار دیروز پیام اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای تکرار آن بود.
انصراف عارف، ایثار سیاسی بود
هاشمی‌رفسنجانی پیش از ظهر دیروز در دیدار نامزدهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرای «لیست امید»، به همراه مسوولان ستادهای انتخاباتی آنان در شهرهای تهران، ری و شمیرانات، ائتلاف سیاسی را یکی از شیوه‌های مرسوم در همه دنیا خواند و گفت: در جامعه ما که احزاب به آن شکل نهادینه نشده‌اند تا در انتخابات با لیست ظاهر شوند، اتحاد صاحبان مختلف سیاسی، که اعتدال وجه مشترک آنان است، می‌تواند مردم را برای انتخاب نامزدهای اصلح در روز انتخابات راهنمایی کند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این دیدار که محمدرضا عارف نیز حضور داشت، با تشکر و یادآوری اقدام سیاسی ایشان در انصراف از ادامه حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ گفت: آن کار نشان از ایثار سیاسی برای اعتلای کشور بود که با پیروزی تفکر اعتدالی، انقلاب پیروزی‌های فراوانی در ابعاد داخلی و خارجی و به ویژه حل مشکل چندین ساله پرونده هسته‌ای به دست آورد. هاشمی رفسنجانی، با توصیه نامزدها به رعایت تقوا و اخلاق انسانی و اسلامی، بر توجه به خدا در اظهارنظرها تاکید کرد و گفت: ایجاد تفرقه و افزایش تهمت‌ها و توهین‌ها برای جامعه اسلامی ناپسند است.
رد صلاحیت‌شدگان قانونی عمل کردند
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اظهار تاسف از رد صلاحیت حدود ۵٠٠ مدرس عالم و فاضل حوزه‌های علمیه قم که بسیاری از آنان امام جمعه مساجد و مدرسان و استادان دانشگاه و حوزه‌ها بودند، گفت: زیبنده نظام اسلامی و حوزه‌های علمیه ما نبود که همزمان با آغاز جشن‌های
٣٨ سالگی انقلاب، چنین مسائلی را در جامعه مطرح کنیم، که بهانه خوبی به دست دشمنان برای تبلیغ ناکارآمدی نظام در جهت پرورش شخصیت‌های موثر داده است. وی با یادآوری سخنان و تعابیر سخیف مدعیان ارزشمداری که از مدت‌ها قبل با عناوین و برچسب‌های تخریبی در جامعه مطرح می‌کردند، گفت: آن کارها زمینه‌سازی برای ایجاد دعوا و غبارآلودکردن فضای انتخاباتی بود، چون از برنامه وسیع رد صلاحیت‌ها خبر داشتند و احتمال اعتراض نامزدها را می‌دادند، اما کسانی که به ناحق رد صلاحیت شده‌اند، برای دفاع از انقلاب و حمایت از مردم، فقط دست به اقدامات قانونی زدند. هاشمی رفسنجانی، تعبیر لیست انگلیسی را توهین به فهم و شعور مردم ایران دانست و گفت: تبلیغ بر این ماجرا که دشمنان برای مردم ایران تعیین تکلیف می‌کنند، بسیار زشت و زننده است، چون به گونه‌ای دارند القا می‌کنند که انگلیسی‌ها در سراسر کشور ایران نفوذ دارند و نامزد معرفی می‌کنند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خویش با قرائت آیه «إِنّ فِرْعوْن علا فِی الْأرْضِ وجعل أهْلها شِیعاً یسْتضْعِفُ طائِفهً مِّنْهُمْ یذبِّحُ أبْناءهُمْ ویسْتحْیی نِساءهُمْ إِنّهُ کان مِن الْمُفْسِدِین»، وارد یک بحث مبنایی و ایدئولوژیک برای پرهیز از ایجاد تفرقه در میان مردم شد و با تاکید بر اینکه یکی از اقدامات فرعونی، تفرقه‌انگیزی در جامعه برای ماندگاری در قدرت است، گفت: در فضای سیاسی نیز «فرِّق تسُد» شیوه استکباریون برای غارت اموال مردم است و نباید بگذاریم این شیوه در داخل جامعه و بین مردم اختلاف اندازد. وی با بیان این جمله که «معمولا افراد سیاسی موجه جامعه، به عنوان نماینده و یا نامزد انتخابات به مردم معرفی می‌شوند»، تقسیم‌بندی نخبگان کشور به داعشی‌ و عوامل نفوذی را تاسف‌انگیز خواند و گفت: بالاخره از بین نامزدهای موجود یک عده به مجلس راه می‌یابند و پس از آن با این تعابیر و توصیفات زشتی که علیه آنان به کار برده می‌شود، چگونه می‌توانند در آرامش روحی و براساس حمایت مردم، از مصالح نظام در تصویب قوانین عمل کنند؟ هاشمی رفسنجانی، وحدت را عامل موجد انقلاب اسلامی و عامل تداوم آن در همه مراحل پس از آن دانست و گفت: متاسفانه به بهانه انتخابات که لازمه تقویت مردمی بودن نظام است، عامل مبقیه را با
تفرقه افکنی‌های فراوان مخدوش می‌کنند و دقیقا به این می‌ماند که اصل را فدای فرعی می‌کنند که در هر صورت باید در خدمت انقلاب باشد.
باید نگران رشد تفکر داعش بود
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر این جمله که «این تفرقه خواست واقعی استکبار است»، به عملیاتی کردن این سیاست شوم در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: خطرات واقعی منطقه تفکرات طالبانی است که از آنها القاعده، بوکوحرام و اخیرا داعش بیرون آمده است که می‌بینیم چگونه با اندیشه‌های تکفیری عبدالوهاب سلفی شیعه را کافر و مهدور الدم می‌داند. وی گسترش خطر ایدئولوژی در جوامع اسلامی را به خاطر آلودگی فکری برخی حاکمان بسیار جدی خواند و گفت: می‌بینید که چگونه با استفاده از فضای مجازی، وحشی‌گری‌های خود را به عنوان کارهای اسلامی به نمایش می‌گذارند، در حالی که اسلام دین صلح و صفاست. هاشمی رفسنجانی، با تشریح فضای اجتماعی مدینه در سال‌های قبل از بعثت نبوی و بیانات عقلی و منطقی پیامبر اسلام(ص) که جامعه مشرک را موحد و خداپرست ساخت، گفت: بی‌شک با زور و ارعاب و فریب نمی‌توان جامعه را مومن کرد و همه کسانی که امروزه در جامعه اسلامی ایران و به ویژه در مقطع کنونی انتخابات، با عناوین اصلاح‌طلبی، اصولگرایی و مستقل اظهارنظر می‌کنند، باید توجه داشته باشند که اسلام دین اعتدال است و انقلاب اسلامی، انقلابی معتدل بود، هست و خواهد بود. وی تاکید کرد: باید نگران ایجاد ترویج و رشد تفکر داعشی در جامعه بود که کشورهای اطراف را آلوده کرده است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افکار دگمی را که پشت آن سرنیزه خوابیده، برای جامعه نامناسب خواند و با اظهار تاسف از اقدامات تخریبی بعضی از نامزدها و طرفداران صاحب تریبون و رسانه‌های آنها که با پول بیت‌المال، دروغ، تهمت و اهانت را علیه مخالفان ترویج می‌کنند، گفت: نشستن بر کرسی مجلسی که با گناه به دست می‌آید، اصل گناه است و تعجب می‌کنیم چگونه گروهی با ادعای خداپرستی و انقلابی‌گری، با ظاهرسازی، سعی در فریب مردم دارند و به راحتی گناه می‌کنند، در حالی که اگر نامزدی در انتخابات برای خداست، نباید در تبلیغات گناه کنند. وی با تاکید بر این جمله که «عقیده با زور در اندیشه کسی به وجود نمی‌آید»، به رشد آگاهی مردم و به خصوص جوانان تحصیلکرده در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با اینکه تندروها از اقدامات تخریبی خویش تاکنون نتایج معکوس گرفته‌اند، اما باز هم بر بد اخلاقی‌های انتخاباتی خویش می‌افزایند و بعید نیست که این کار را با هدف دلسرد کردن مردم از حضور در پای صندوق‌های رای انجام دهند.
در تبلیغات واقعیت را بگویید
هاشمی رفسنجانی، با توجه به سخنان سخنان اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر واجب عینی بودن آمدن همه مردم به پای صندوق‌های رای گفت: می‌بینید این روزها مدعیان دروغین ذوب در ولایت، نه تنها این سخن روشنگرانه رهبر سیاسی و فقیه مجتهد زمان را تبلیغ نمی‌کنند، بلکه از هر راهی برای ناامیدی مردم می‌کوشند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش پایانی سخنان خود خطاب به نامزدهای معتدل و اصلاح‌طلب گفت: خدا را در نظر بگیرید، در تبلیغات واقعیت‌ها را بگویید تا پیروزی یا عدم پیروزی شما در انتخابات «احدی الحسنین» باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *