فرماندار چالوس:استاد منوچهر ستوده در بیمارستان بستری است

منوچهر ستوده

 

چالوس – فرماندار چالوس گفت: درمان استاد منوچهر ستوده از مفاخر ملی ایران زیر نظر کادر پزشکی در بیمارستان این شهرستان ادامه دارد.

 

محمدناصر زندی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بستری بودن استاد منوچهر ستوده در بیمارستان طالقانی چالوس گفت: پیگیر وضعیت درمانی این استاد برجسته و مفاخر ملی کشورمان هستیم.

وی اظهار داشت: تیم پزشکی زیر نظر دکتر خواجوی رئیس بیمارستان طاقانی چالوس کاردرمانی استاد ستوده را پیگیری می‌کنند.

دکتر منوچهر ستوده از مفاخر به نام ایران براثر بیماری عفونت ریه در سن ۱۰۳ سالگی در بخش آی سی یو بیمارستان طالقانی چالوس بستری شد. منوچهر ستوده، فرزند خلیل، شمارهٔ شناسنامهٔ ۲۸۵، بخش ۹ تهران، متولد تهران، بازارچه سرچشمه، کوچ صدیق الدوله از بخش عودلاجان از محله‌های قدیم تهران ولی اهل مازندران است. پدربزرگ او آقا شیخ موسی از یاسل نور که منطقه‌ای ییلاقی و کوهستانی است با پسرعموهایش به تهران آمد. مادرش اهل تفرش است.

 دکتر غلام‌حسین‌خان صدیقی نوه عموی او است. پدرش ۲۵ ساله بود که پدربزرگ او فوت کرد و مسئولیت بازماندگان خانواده به گردن او افتاد. وی برای گذران زندگی مدتی در یک دکان قنادی شاگرد بود و پس از مدتی در زمان تأسیس مدرسه ابتدایی آمریکایی در تهران ریاست این مدرسه را به عهده گرفت.

ستوده تا سن چهارسالگی در محله سرچشمه زندگی کرد. در سن هفت‌سالگی به مدرسه ابتدایی آمریکایی رفت و دوره شش‌ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند.

فهرست کتاب‌های دکتر ستوده ۵۲ جلد است. تعداد مقالات دکتر ستوده تا به امروز به ۲۸۶ رسید. کتاب‌ها و مقالات استاد ستوده نشانهٔ دل‌بستگی ژرف و عمیق ایشان به تاریخ و دامنه و پیشینهٔ فرهنگ ایرانی است. برخی از کتاب‌های ستوده: فرهنگ گیلکی، با مقدمهٔ ابراهیم پورداود- فرهنگ کرمانی- فرهنگ بهدینان، با مقدمهٔ ابراهیم پورداود-حدود العالم من المشرق الی المغرب- دیوان امیر پازواری، با همکاری محمد داودی- مهمان نامه بخارا -جغرافیای اصفهان- فرهنگ سمنانی، سرخه‌ای، لاسگردی، سنگسری، شهمیرزادی- عجایب المخلوقات و غرایب الموجودات – قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز،   تاریخ گیلان و دیلمستان- از آستارا تا استرآباد در ده جلد، شامل آثار و بناهای تاریخی گیلان و مازندران و گلستان که هرکدام قریب به ۸۰۰ صفحه است- فرهنگ نائینی- تاریخ بدخشان-تاریخ بنادر و جزایر خلیج‌فارس- سفرنامهٔ گیلان ناصرالدین‌شاه قاجار-جغرافیای تاریخی شمیران- اسناد خاندان خلعتبری با مقدمه مجتبی رضوانی گیل کلایی است.

استاد منوچهر ستوده دوست و یار نزدیک زنده‌یاد ایرج افشار بود که باغی به مساحت ده هکتار در سلمان شهر را وقف بنیاد افشار و دانشگاه تهران کرد و اکنون به دلیل بیماری عفونت ریه در بیمارستان طالقانی چالوس بستری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *