ایران درودی با بیان اینکه مادر نیستم اما با تقدیم آثارم به ملت ایران مادر همه مردم هستم، گفت: وقتی در سن ۳۳ سالگی آثارم در مهمترین مطبوعات دنیا چاپ شد، آرزو کردم روزی آنها را به ملتم تقدیم کنم؛ امروز پس از ۴۷ سال بسیار خوشحالم چراکه پس از سال‌ها تلاش، به آروزیم رسیدم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم کلنگ‌زنی «موزه ایران درودی» نقاش معاصر هم‌زمان با سالروز تولد این هنرمند نقاش؛ عصر دیروز یازدهم شهریور ماه در محل احداث این موزه با حضور محمدرضا کارگر (مدیرکل امور موزه‌ها)، پژمان پشمچی‌‌زاده (معاون شهرسازی و معماری)، محمدرضا تابش (نماینده مجلس شورای اسلامی)، مسعود رجبی‌معمار (رییس خانه هنرمندان ایران)، طاها بهبهانی (مجسمه‌ساز)، اکبر عالمی (مدرس دانشگاه و منتقد)، پژمان بازغی (بازیگر سینما و تلویزیون) و جمعی از هنرمندان و دوستان ایران درودی برگزار شد.

ایران درودی

وجود ایران درودی شادی و امید است

در ابتدای این مراسم پژمان پشمچی‌زاده (معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران) با بیان اینکه شهردار تهران علاقه‌بسیاری به شکل‌گیری این موزه داشتند، اظهار کرد: امروز روز مبارکی است چراکه سالروز تولد ایران درودی متقارن شده با آغاز عملیات ساخت و ساز موزه این بانوی نقاش و ما این روز را به فال نیک می‌گیریم.

او ادامه داد: امیدوارم سالیان سال ایران درودی برای عالم هنر منشاء خیر باشد و در آینده نزدیک شاهد افتتاح این موزه و درخشش آثار این هنرمند بر دیوارهای آن و همچنین استمرار هنر دراین مکان باشیم.

در ادامه مسعود رجبی‌معمار (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران) با بیان اینکه برای همه جای خوشبختی است که در سالروز تولد ایران درودی در این مکان گردهم آمده‌ایم تا بزرگترین آرزوی او را تحقق بخشیم،‌ گفت: در این مدت که پیگیر مسائل مربوط به موزه بودم بیشتر با شخصیت ایران درودی آشنا شدم و هرچه در این بانوی هنرمند دیدم نور، گل، انرژی، روشنایی،‌ شادی و امید بود.

او با بیان اینکه ایران درودی و آثارش انرژی مثبت به اطرافیان می‌دهند،‌ اظهار کرد: باتوجه به اینکه خانم درودی قصد داشتند بیشتر آثارشان را برای ملت ایران باقی بماند و فضاهای موجود در تهران به نظر می‌رسید ویژگی‌های مناسب را نداشته باشند، تصمیم براین شد تا با احداث یک مکان اختصاصی، این هنرمند بتوانند آثارشان را همانطور که می‌خواهند برای مردم ایران باقی گذارند.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به اینکه در طول این مدت تا واگذاری زمین قطعی شود ایام پرالتهابی بر ایران درودی گذشت، تصریح کرد: امیدوارم هرچه سریعتر این موزه اختصاصی به همت این بانوی هنرمند تقدیم ملت ایران شود.

12

امیدوارم تهران شهر موزه‌ها شود

محمدرضا کارگر (مدیر کل امور موزه‌ها) نیز طی سخنانی با ابراز خوشحالی از این اتفاق اظهارکرد: احداث این موزه اتفاق مبارکی است که متاسفانه در کشور ما کمتر رخ می‌دهد. ما در تاریخ کشورمان یک اصل را پذیرفته‌ایم که همیشه شخصیت‌هایی در تاریخ هستند تا فرهنگ و تاریخ این سرزمین استمرار پیدا کند.

او ادامه داد: این شخصیت‌ها که در تاریخ ایران کم هم نیستند هر زمانی که لازم بوده تا تاریخ این سرزمین استوار بماند قدم پیش گذاشتند و برایشان این مهم نبوده که پایندگی ایران مسئولیت و وظیفه دولت نیست و امروز این پرچم در دست ایران درودی است. مردم ایران به خود می‌بالند چراکه جامعه ایران جامعه‌ای‌ست بزرگ با هنرمندانی بزرگ.

کارگر با بیان اینکه وقتی هنرمند در راستای اهداف جامعه حرکت می‌کند مردم نیز قدرشناس او هستند، گفت: یکی از هنرمندان این کشور امروز بهترین آثار خود را برای هدیه به مردم انتخاب کرده است و این فرصت را ایجاد کرده تا مردم در طول تاریخ یاد ایران درودی را زنده نگه دارند.

او با ابراز خوشحالی از اینکه امروز مهمترین آروزی خانم درودی شکل گرفته، تصریح کرد: انسان‌ها از نوع آرزوهایشان تمیز داده می‌شوند. ایران درودی آرزو داشت تا با هزینه شخصی‌‌اش مکانی برای اهدای آثارش به ملت ایران بسازد؛ این آرزو نشان می‌دهد برخی انسان‌ها چگونه و با چه هدفی زندگی می‌کنند.

مدیرکل امور موزه‌ها خاطر نشان کرد: شهرداری تهران در کنار همه وظایف و مشغله‌های خود به این مهم رسیده است که شهر برای رسیدن به تعادل و تنفس به هنر نیازمند است و این اتفاق بسیار مهمی است. موزه عامل توسعه و محصول توسعه است و جامعه توسعه‌یافته بدون موزه قابل تصور نیست.

کارگر ادامه داد: امیدوارم با همت سازمان میراث‌ فرهنگی، شهرداری تهران و هنرمندان روزی شهر تهران، شهر موزه‌ها در سطح جهان باشد.

5

افتخار می‌کنم یک ایرانی‌ام

در ادامه نیز ایران درودی هنرمند معاصر با بیان اینکه با این کلمه بزرگ شدم «چو ایران نباشد تن من مباد» اظهار کرد: پدرم از کودکی به من آموخت هویتم به عنوان ایرانی مهمترین مسئله است و تا ابد باید این هویت را حفظ کنم. او من را ایران نامید و به من گفت معنای این نام آزادی و آزادگی است.

او ادامه داد: تا لحظه‌ای که زنده‌ام با عشق به ایران و مردمان این سرزمین قلم خواهم زد و ثابت خواهم کرد که به عنوان یک زن ایرانی اگر مادر نشدم، مادر تمام ملت ایران هستم. این موزه مرکز فرهنگی ایران می‌شود و نسل آینده با هنر ایران و جهان در این مکان آشنا خواهد شد.

این هنرمند نقاش با بیان اینکه امروز حال هنرِ ایران به دلیل تحولاتی که پشت‌سرگذاشته مناسب نیست،‌گفت: ما هنر را در تخت‌جمشید به جهانیان نشان دادیم، هنر از ایران آمده است و ما هنر را به معنای انسان‌دوستی پذیرفته‌ایم، هنر زیباترین وجه انسان است چراکه هیچ اثر هنری نیست که با اندیشه ناپاک بوجود آمده باشد.

درودی با تاکید براینکه برای هنرمند بودن باید عاشق بود، خاطرنشان کرد: وقتی در سن ۳۳ سالگی آثارم در مهمترین مطبوعات دنیا به چاپ رسید آرزو کردم روزی آنها را به ملتم تقدیم کنم و امروز پس از ۴۷ سال بسیار خوشحالم چراکه پس از سال‌ها تلاش به آرزوی خودم رسیدم و امیدوارم روزی همه مانند من به آرزویشان برسند.

او تصریح کرد: من به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم و این را آموخته‌ام که تا چه اندازه ارزشم به عنوان یک ایرانی مهم است. من به یک تاریخ چندین هزار ساله تکیه کرده‌ام و براساس این تاریخ ادعا می‌کنم هنرمند هستم و سرپا ایستاده‌ام.

این هنرمند معاصر با بیان اینکه ما دارای گذشته فرهنگی پرافتخاری هستیم گفت: آرزو می‌کنم مردم ایران را دوست بدارند چراکه هویت، اصالت، سنت و طرز فکرمان است و از آن جدا نخواهیم شد. ما در تاریخ‌مان به بشریت آموخته‌ایم که پس از فتح شهر مردمان آن را با هر فکر و عقیده‌ای می‌پذیریم و می‌بخشیم.

درودی بیان کرد: امیدوارم این موزه تبدیل به مرکز غیردولتی شود تا نسل آینده بتواند به راحتی در آن با اندیشه‌ها و تفکرات متفاوت آشنا شود و  بیاموزد. امیدوارم ملت ایران در جایگاهی که لیاقت، شعور و هوش آن را دارد قرار بگیرد.

او با تاکید براینکه هنر بزرگترین سرمایه یک انسان است، گفت: اگر هنر را از زندگی حذف کنیم هیچ چیز در زندگی نخواهیم داشت و امیدوارم این هنر را با آموزش به کودکان‌مان هدیه کنیم. زندگی را با هنر زیباتر کنیم.

این هنرمند معاصر پایان با بیان اینکه امروز تنها آرزو و خواسته‌ام از خدا این است که ایمان من را به خودش بیشتر کند، ادامه داد: هنر یعنی از بالا نگاه کردن، یعنی زندگی یعنی به خدا نزدیک شدن و من با هنر به خدا نزدیک شدم و معتقدم یکی از معدود برگزیدگان خداوند هستم چراکه خدا به من جرات نقاشی کردن را داد و شعور داد تا نقاشی را دوست بدارم. نقاشی کردن برایم نماز و نیایش است.

بنیاد موزه ایران درودی مرکز فرهنگی چند منظوره خواهد بود که در آن علاوه بر نمایش آثار نقاشی این هنرمند فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری دیگری نیز انجام خواهد شد. در این موزه ۱۹۵ تابلوی نقاشی که همگی از سوی سازمان میراث فرهنگی  ثبت ملی شده‌اند به نمایش گذاشته می‌شود. تمامی این آثار  جز چند کار اخیر این هنرمند که از پاریس به ایران منتقل شده است در نمایشگاه‌های مختلفی به نمایش گذاشته شده‌.اند.

این مکان فرهنگی در خیابان یوسف‌آباد بین خیابان ۶۵ و ۶۷، پشت پارک پرستو واقع است و با هزینه شخصی ایران درودی و توسط جهانگیر درویش ساخته خواهد شد.

در پایان نیز کلنگ این موزه توسط ایران درودی و مجید رجبی معماری زده شد و پس از آن نیز مراسمی به مناسبت تولد ایران درودی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

        7

عکس‌های بیشتر این مراسم را از این لینک مشاهده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *