گزارش «شرق» از نمره‌دهی اصلاح‌طلبان به کابینه یازدهم خطر مردودی برخی وزیران

گروه سیاست، آمنه شیرافکن: چیدمان کابینه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزهای بهارستان است، اما گویا فراکسیون امیدی‌های بهارستان چندان به بازی گرفته نمی‌شوند. این را می‌توان در لابه‌لای سخنان برخی نمایندگان به‌وضوح دید. بااین‌حال کارنامه‌ای برای وزرای کابینه یازدهم از سوی فراکسیون امید تهیه شده که برآن‌اساس به سنجش عملکرد چهارساله کابینه پرداخته شده است. نمره قبولی این‌بار نه از ٢٠ که از عدد ۵ در نظر گرفته شده است. محمدعلی وکیلی در همین زمینه در پاسخ به سؤال «شرق» درباره لابی‌های فراکسیون امید در چیدمان کابینه گفته: «تشخیص می‌دهم که فعلا وارد نشوم و به وقت معین درباره این مسائل اظهار نظرخواهم کرد».           

فراکسیون امید صبح یکشنبه این هفته نشستی خواهد داشت که شاید در‌ آن به اخبار قطعی‌تری از رایزنی‌ها و لابی‌های فراکسیون امید دست یابد.
روحانی به حضور مدیران دوزیست پایان دهد
مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، نیز به ایسنا گفته: «حتی در جلسه‌ای هم حاضر نشدیم که از ما تشکر شود، چه رسد به اینکه بخواهیم سهم‌خواهی کنیم، اما انتظار داریم آقای روحانی به وعده‌های انتخاباتی خویش عمل کند و از تداوم فعالیت مدیران دوزیست جلوگیری کند. متأسفانه جسته‌وگریخته اخباری می‌شنویم که عده‌ای از جریان‌های مختلف می‌خواهند آقای رئیس‌جمهور را تحت فشار قرار داده و عناصری را که عملکرد مثبتی نداشته‌اند دوباره وارد کابینه کنند. ما فقط از همین ناراحتیم».
مردودی‌ها در کابینه باشند، رأی نمی‌دهیم
علی اکبری، نماینده اصلاح‌طلب شیراز، نیز از سنجش وزرای کنونی به «شرق» خبر داده: «نمره‌ها از پنج حساب می‌شد. گویا شش نفر از وزرای فعلی مطلوب بوده‌اند، پنج نفر نمره متوسط گرفته‌اند و هفت نفر الباقی نمره قبولی نگرفته‌اند». به ‌نظر می‌رسد فراکسیون امید با روش‌های کمی و کیفی به دنبال سنجش عیار کارآمدی وزرای کابینه یازدهم حسن روحانی است. خیلی از نمایندگان درباره اینکه بالاخره اعداد و ارقام نظرسنجی فراکسیون امید درباره نظرسنجی وزرا چه بوده سکوت کرده‌اند. مشابه سخنان اکبری را وکیلی در نشست «ستاد مجازی روحانی» گفته: «شش وزیر ضریب بالای ۵/٣ را از پنج و نمره خیلی موفق گرفتند. پنج وزیر عملکرد متوسطی داشتند و هفت وزیر متأسفانه نمره زیر متوسط دارند. این به معنای عدم موفقیت این افراد است. اگر دوباره در کابینه باشند، ما به آنها رأی نخواهیم داد».
تأکید نمایندگان بر رفتارهای دوگانه واعظی با «امیدی»ها
درهمین‌حال الیاس حضرتی، نماینده تهران، در توییتر خود از ابقای «محمدجواد ظریف»، «حسن قاضی‌زاده‌هاشمی»، «بیژن نامدارزنگنه»، سردار «دهقان»، «سلطانی‌فر» و «واعظی» در دولت آینده خبر داده است. سخن حضرتی از این منظر چندان موثق به نظر نمی‌آید، چرا که خیلی‌ها در مجلس از واعظی، وزیر ارتباطات دولت روحانی، گله داشتند که در بزنگاه انتخابات هیئت‌رئیسه به ضرر فراکسیون امید و در لابی نزدیک با فراکسیون نزدیک به علی لاریجانی فعالیت کرده است. در روزهای داغ انتخابات هیئت‌رئیسه، نمایندگان اصلاح‌طلب دیگر نه با ایما و اشاره که به نام از واعظی و کارشکنی‌هایش یاد می‌کردند. همچنین تناقض دیگری در سخنان او دیده می‌شود و آن اینکه حضرتی پیش‌تر از تصمیم حسن روحانی برای انتصاب یک وزیر دفاع ارتشی از سوی حسن روحانی خبر داده بود. حالا داده‌های توییت جدید او بر ابقای دهقان در مقام وزارت دفاع کابینه آتی دولت روحانی تأکید دارد. اکبری همچنین تأکید کرده: «چیدمان مدیران در استان‌ها، چیدمان ضعیفی است و بخش عمده مدیران نه اصلاح‌طلب‌اند و نه با دولت همراه‌اند و در زمان انتخابات نیز علیه دولت کار کردند. گاهی تجربه نشان داده که با تصمیم‌هایی خیلی هزینه داده‌ایم و پل‌های پشت‌سرمان خراب شده است. امیدوارم آقای روحانی از این نظر نکات را مدنظر داشته باشند».
خواسته اصلاح‌طلبان در چیدمان کابینه لحاظ نشده است
طیبه سیاوشی نیز در همین زمینه به ایلنا گفته: «تاکنون خواست اصلاح‌طلبان در چینش کابینه در نظر گرفته نشده است و نکته دیگر اینکه فراکسیون امید در رأی‌اعتماد به کابینه جدید خطوط قرمزی دارد. احتمالا رؤیای تغییرات اساسی در کابینه به وقوع نخواهد پیوست، اما اجماع فراکسیون امید بر لزوم تغییر در وزارت کشور دولت دوازدهم است».او همچنین افزوده: «فراکسیون امید معتقد است که استاندار‌ان و فرماندار‌ان نه لزوما در راستای منافع جریان اصلاحات، بلکه در جهت منافع مردم، باید تغییر کنند و در آن جلسه نیز درباره لزوم اعمال تغییراتی در وزارت کشور اجماع وجود داشت».
روحانی در محک انتخاب وزیر زن
«فریده اولادقباد»، از زنان عضو فراکسیون امید، نیز در همین زمینه به «شرق» گفته: «آقای روحانی تصمیم‌گیرنده نهایی تعیین وزراست. در جریان انتخابات از نزدیک و حضوری در جریان هشت سفر استانی ایشان بودم. وعده‌های ایشان را به خاطر دارم و بدون‌شک می‌دانم که آقای روحانی با هوشمندی‌ای که دارند، این‌بار در چیدمان کابینه نگاه مشخصی به گفتمان غالب رأی مردم دارند. مردم در انتخابات اخیر به‌وضوح نشان دادند از چه جریان و رویکرد سیاسی‌ای حمایت می‌کنند و امید است که خواست و پیام رأی مردم نیز در چیدمان کابینه مشخص شود».
عضو فراکسیون زنان مجلس دهم همچنین تأکید دارد: «از آنجا که مسائل زنان همواره برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، امیدواریم دولت آینده، هم از حضور وزرای زن بهره‌مند باشد و هم از انتصاب وزرایی که نگاه مثبتی به حضور زنان در ساختار سیاسی و اجتماعی دارند. با توجه به حضور درخشان زنان در انتخابات اخیر شاید بتوان گفت که آقای روحانی از سوی جامعه زنان نه‌تنها در انتصاب وزیر زن که در اعمال سیاست‌گذاری‌های کاربردی برای حضور حداکثری زنان در لایه‌های میانی قدرت زیر ذره‌بین است».پرونده کابینه دوازدهم هنوز باز است. لابی‌ها و رایزنی‌هایی در کار است و هیچ نسخه مشخصی تا به اینجای کار به بیرون درز نکرده است. کابینه دوازدهم بدون‌تردید از منظر اعمال رأی مردم می‌تواند عیارسنج پایبندی روحانی به خواسته‌های ٢۴ میلیون رأی ایرانی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *