محتشمی پور: رسانه ابزار قدرتمندی برای توانمندسازی زنان است

یک فعال اصلاح طلب گفت: رسانه به عنوان رکن مهمی در دموکراسی مهمترین ابزار اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به خصوص در حوزه مسائل زنان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فخرالسادات محتشمی پور، فعال اصلاح طلب با حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در رابطه با نقش رسانه‌ها در آگاهی بخشی در حوزه زنان بیان داشت: موسسه رسانه اندیشه راز به عنوان نهادی غیردولتی توجه به رسانه را به عنوان رکن مهم در دموکراسی و مهمترین ابزار اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی را در دستور کار قرار داده و مسائل حوزه زنان را پیگیری می کند.

وی افزود: این موسسه نه یک نهاد صنفی که یک موسسه اجتماعی است که پیوندی میان زنان روزنامه‌نگار و زنان فعال اجتماعی برقرار می‌کند که نتیجه آن نشان دهنده دغدغه‌مندی رسانه‌ها در حوزه مشکلات و مسائل زنان و در نتیجه تقویت آگاهی بخشی آنان در این حوزه است.

محتشمی‌پور با تاکید بر اینکه رسانه ابزار قدرتمندی برای آگاهی به اقشار مختلف اجتماعی، آموزش و توانمندساختن و معرفی زنان شایسته به جامعه است، بیان داشت: به همین خاطر است که بیشترین اعضای این موسسه را زنان روزنامه‌نگار تشکیل می‌دهد و در این موسسه ۵ کارگروه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و حقوقی که سه کمیته اجرایی، آموزش و پژوهش دارند فعالیت و پژوهش در حوزه زنان را انجام می‌دهند.

وی در ادامه گفت: زنان باید در حوزه‌های مدیریتی حضور فعال داشته باشند و این جز با همکاری رسانه‌ها میسر نخواهد شد. جریان اصلاحی باید با صبوری و آرامش در تغییر و تحول نقشی اساسی ایفا کنند باید مطالبات در حوزه زنان تبیین و مشخص شود و متناسب با آن نیز مطالبه‌گری صورت گیرد در این خصوص رسانه‌ها باید دو نقش را ایفا کنند اول اینکه مطالبه را در رسانه‌ها را ایجاد کنند و در وهله بعدی زنان را از حقوق خود آگاه کنند. مشکل اساسی ما این است که زنان از حقوق خود آگاه نیستند.

محتشمی‌پور گفت: مثلا آیا زن وظیفه دارد که فقط سرویس و خدمات به مرد ارائه کند زن حتی می‌تواند در ازای شیری که به فرزند خود می‌دهد از شوهر پول دریافت کند آیا همه از این حق و حقوق آگاه هستند متاسفانه خیلی از تحصیلکرده‌ها این را نمی‌دانند و می‌گویند اسلام ضد زن است و حقوق زن را نادیده گرفته است، در حالی که اینطور نیست و اسلام برای زن حق و حقوق در نظر گرفته است و در جایی که هیچ یک از مکاتب موجود برای زن استقلال قائل نبودند برای زن استقلال اقتصادی قائل شده است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم آگاهی زنان از حقوق خود روندهای معیوبی در رابطه با مطالبه‌گری آنها شکل گرفته است و مسائل ساده، پیچیده و دشوار شده است.

محتشمی پور گفت: نهادهای مدنی می‌توانند نقش بسزایی در حوزه زنان ایفا کنند. در این میان نقش رسانه‌ها به پررنگ‌ کردن نقش فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد نیز تاثیرگذار است. باید در حوزه زنان فرهنگ‌سازی صورت گیرد و این جز با تلاش رسانه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *