روزنامه‌نگاری تربت‌حیدریه قدمت صد ساله دارد نخستین روزنامه‌نگار بومی بنام “شیخ احمدتربتی” معروف به “سلطان‌العلما” در سال ۱۲۸۶، روزنامه روح‌القدس را در تهران منتشر ‌کرده ‌است

روح القدس

تربت‌حیدریه- ایرنا- کارشناس پژوهش و کتابداری دانشگاه فرهنگی واحد شهید رجایی در تربت‌حیدریه گفت: روزنامه‌نگاری در این خطه قدمت صد ساله دارد و نخستین روزنامه‌نگار بومی بنام “شیخ احمدتربتی” معروف به “سلطان‌العلما” در سال ۱۲۸۶، روزنامه روح‌القدس را در تهران منتشر ‌کرده ‌است.

محمد شریفی‌تربتی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ادعا حاصل یک پژوهش در حوزه تربت‌شناسی است که بخشی ‌از آن به حوزه فعالان رسانه‌ای این خطه اختصاص دارد که در آن به بررسی ۳۵ رسانه ملی منطقه‌ای و محلی و ۵۰ روزنامه‌نگار تربتی پرداخته‌ام که از این تعداد ۱۱ نشریه محلی، ۹ نشریه منطقه‌ای و ۱۵ نشریه ملی هستند.
وی با بیان اینکه سلطان‌العلما در دوران مشروطه و به دستور محمدعلی شاه قاجار کشته شد، ادامه داد: بر این اساس بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۹۹ خورشیدی، شهرستان تربت‌حیدریه ۲ شهید حوزه رسانه تقدیم کشور کرد که به ترتیب “احمد تربتی” روزنامه‌نگار شهید مشروطه و شهید “مجید حجتی” روزنامه‌نگار دوران دفاع مقدس است.
این کارشناس در معرفی رسانه‌های کشوری نیز گفت: روزنامه و رسانه‌های ملی مانند روح‌القدس، اطلاعات، کیهان، جمهوری اسلامی، رسالت و همشهری و خبرگزاری‌ جمهوری اسلامی، باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری صدا و سیما در این منطقه فعالیت داشته و دارند یا دارای صاحب امتیاز و مدیرمسوولان اهل این خطه بوده‌اند.
وی افزود: از رسانه‌های منطقه‌ای می‌توان خراسان، آزادی، ناطق‌الاسلام، ماهنامه و فصل نامه “نامه تمدن، نخجیر، پولاد” و هفته نامه‌های “نیرو، دهبان، بهکوش، قدس” و از رسانه‌های محلی نیز می‌توان از “به سوی سعادت، ستاره قطب، آزیر، آفتاب شرق، پیک‌تربت، حیدر، ندای‌تربت، تابان‌تربت، گفتمان‌تربت، پیام‌ولایت، نویدتربت، سلام‌تربت و نیز ولایت‌شرق” نام برد.

شریفی‌تربتی به معرفی اهالی رسانه در تربت‌حیدریه پرداخت و ادامه داد: این افراد در سطح ملی، منطقه‌ای و شهرستان “شیخ احمد  تربتی، گلشن آزادی، ابراهیم صهبا، محمدجواد تربتی، محمود سنجابی تربتی، سیدعلی و سیداحمد تمدن، محمداسماعیل سهیلی، شیخ حسین و هادی تربتی هستند که نفر آخر نیز نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس شورای ملی نیز بوده است.
وی گفت: محمد و غلامرضا قهرمان، سیدمحمد علوی، حسن میلانی، جلال، رضا و زنده یاد جواد رفیع، محمدکاظم روحانی‌نژاد، سیدقاسم و سیدمحمد قاری فیض‌آبادی، شهید مجید حجتی، مسلم سالاری و محسن خداشناس، از دیگر روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه این خطه هستند.
وی رئوف ذباح، سید محمد قاسمی، احمد دهقان طزرجانی، غلامرضا و محمد و داود شریفی تربتی، غلامرضا حسین‌زاده، اصغر غضنفری، رضا اسدنیا، محمدمهدی کرمانی، حجت‌الاسلام غلامعلی شجاعی و محمدعلی رضایی و نیز محمدناصر توسلی‌زاده نمایندگان ادواری مجلس شورای اسلامی، کاظم خطیبی، محمدرضا سالارمقدم، مرتضی شبان، حسن نیک‌نام، حسن شعبانی، حمید حلاج، محمد ملک، مجید خرمی، میثم رضایی، رضا شاه پسند، حسین رضوانی، محمود محمدزاده و مهدی بشارت را نیز از دیگر اهالی رسانه تربت حیدریه معرفی کرد.
شهرستان تربت‌حیدریه اکنون دارای ۶ نشریه محلی، چهار نشریه داخلی، ۲ دفتر خبرگزاری ایرنا و صدا و سیما و نیز ۲ پایگاه خبری فعال است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فریدون افتخاری گفت:

  با سلام
  خواندن این مطلب بسیار جالب خاطرات گذشته را در ذهنم زنده کرد.
  دانش‌اموز دبیرستان بودم و بسیار به کتاب وروزنامه علاقه‌مند. گاه‌گاهی به چاپخانه روزنامه ستاره قطب می‌رفتم و کارکردن کارگران و نحوه چاپ روزنامه را از روانشاد محمد اسماعیل سهیلی که خیلی بمن محبت داشتند و دوست خانوادگی بودند فرا میگرفتم. این رفتنها منجر به این فکر شد که دو هفته نامه ضمیمه‌ای بروزنامه ستاره قطب، بنام ستاره‌قطب دانش‌اموز به مسیولیت آقای سهیلی و سردبیری بنده چاپ کنیم.
  شبها تا دیر وقت درچاپخانه کار می‌کردم و حروف‌چینی سربی را یاد می‌گرفتم و لذت می‌بردم. توانستیم سه شماره چهار صفحه‌ای چاپ کنیم . در شماره سوم در ستون فکاهیات مطلبی نوشتیم که بذوق مامورین رکن دو سپاه خوش نیامد و دستور توقف آن را دادند.
  در ضمن یکی از دوستان دبیرستانی بنام هوشنگ حسامی، ماه‌نامه هنری در همان زمان منتشر می‌کرد که بسیار جالب و سبب تشویق من بود. ایشان بعدها از منتقدان و کارگردانان خوب ایران شدند. یاد رفتگان بخیر.

  • کاظم خطیبی گفت:

   با سلام و سپاس از توجهتان البته در باره روزنامه نگاری و کار آقای سهیلی هم من خاطرات زیادی دارم چون معلم ما آقای نصیری در آنزمان یک صفحه از روزنامه ستاره قطب را به همکلاسهای من داده بود و آنها در باره کسروی مطالب زیادی درج کردند که جالب بود ( ضمنا گزارس دروغ به تاریخ را که دیروز در سایت درج کردم جالب است مطالعه فرمایید ) اگر عکس و یا خاطره ای دارید ارسال فرمایید تادر سایت درج نمایم با احترام خطیبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *